A ragasztóknál, csapdáknál, mérgeknél és elgázosításnál humánusabb megoldást tesztel a New York-i városvezetés a patkányok számának visszaszorítására. Fogamzásgátlót vetnek be a rágcsálók ellen, ami a hím és a nőstény patkányok szaporodási képességeit is érinti.
New Yorkban régóta problémát jelent az egyre növekvő patkánypopuláció, ezért többféle módon küzdenek ellenük. A leggyakrabban belső vérzést okozó mérgekkel, ragasztóval, csapdákkal vagy szén-monoxiddal ölik meg a rágcsálókat. A felsorolt eljárások közül egyik sem mondható humánusnak – ez is oka volt annak, hogy a városvezetés elfogadott egy javaslatot, ami kifejezetten a patkányok számára készült fogamzásgátlóval venné fel a harcot a New York-i patkányállomány ellen.
A patkányoktól hemzsegő területeken szórnák szét a hatóanyagot tartalmazó csalétkeket, és havi rendszerességgel ellenőriznék a patkányok jelenlétére utaló jeleket. A tesztüzem egy éven keresztül tart majd.
Idén februárban elpusztult az ikonikus New York-i nagy fülesbagoly, Falco, aki a Central Park állatkertjéből szabadult ki, miután valaki elvágta a biztonsági hálót. A parkban és környékén repkedő ragadozó hamar a lakosok kedvence lett. Kezdetben többször megpróbálták elfogni az állatkert munkatársai, de miután kiderült, hogy el tudja látni magát, feladták a harcot. Falco azonban februárban elpusztult, nem közvetlenül mérgezés következtében – halálát egy ablakkal való ütközés okozta –, ám találtak a szervezetében patkánymérget. Azt nem lehet tudni, hogy ez milyen mértékben befolyásolta a balesetet, de ezt követően újra elkezdtek tárgyalni a patkányjelenlét mérséklésének humánusabb lehetőségeiről.
A ContraPest fogamzásgátlóval már korábban is próbálkoztak New Yorkban, de az eredmények akkor nem voltak meggyőzők. Más városokból származó példák szerint azonban a fogamzásgátló eredményes lehet, például Seattle-ben 2022-ben néhány hónap leforgása alatt 90 százalékkal csökkent a patkánypopuláció.
Forrás: prove.hu
Indexkép: Shutterstock