Bár június eleje óta a tőzsdei árakban jelentős áremelkedés következett be, itthon nem igazán látszódtak a jelei ennek, mert a hatalmas hazai készlet miatt a tőzsdei árak alakulása most időben kissé elcsúszva jelenik meg a hazai terménykereskedelemben.

Most viszont az Agrárközgazdasági Intézet Piaci Árinformációs Rendszerének adatai szerint némi emelkedés mutatkozik:

Az étkezési búza termelői átlagára június 26. és július 2. között 66 ezer forint körül alakult tonnánként, ami egy hét leforgása alatt 7 százalékos emelkedést jelent, bár az egy évvel korábbi árszinttől közel 50 százalékkal marad el.

A takarmánykukorica termelői átlagára ugyanebben az időszakban 69,8 ezer forint volt tonnánként, ami közel 5 százalékos emelkedés egy hét alatt. Az egy évvel korábbi ártól 35 százalékkal marad el.

A repcemag 153,2 ezer forint/tonna átlagáron mozgott június 26. és július 2. között, ami ugyan 43 százalékkal alacsonyabb árszint, mint egy évvel ezelőtt, de egy hét alatt 3,6 százalékos áremelkedést jelent.

Hogy mennyire lesz tartós az áremelkedés, azt természetesen megjósolni sem lehet, de az biztos, hogy az árzuhanás egyelőre megállt az AKI adatai szerint.


Árak a párizsi árutőzsdén

Bár most a szokásosnál lassabban követi le a tőzsdét a hazai árak alakulása, érdemes követni, hogy mi történik a MATIF-on:

A búza ára, miután június elején elmozdult a 220 eurós mélypontról, június 22-én elérte a 250 eurót (2023. szeptemberi határidős jegyzés). Jelenleg 230 euró körül van az árszint.

A kukorica augusztusi határidős jegyzése szintén június 22-én volt az utóbbi hónapokat tekintve a csúcson (247 euró/tonna), jelenleg 230 euró táján alakul.

A repce augusztusi határidős ára május végén 400 euró alatt volt, jelenleg több mint 470 eurós tonnánkénti áron jegyzik.

További hasznos információkért keresd fel a Terménypiacok rovatot!

A legutóbbi elemzések itt érhetőek el:

Elkezdtek emelkedni a gabonaárak, azután történt valami

Friss helyzetkép az olajnövények piacáról – merre mozdulnak az árak?