Növelné piaci szerepét a CIB Bank a hazai agrárszektorban, ennek részleteiről és egyéb aktuális élelmiszergazdaságot érintő kérdésekről beszélgettünk a szakemberrel.
Negyvenöt éves múlttal a hátuk mögött
– A CIB Bank és jogelődjei immár 45 éves hazai működési múltat tudhatnak maguk mögött, nem számítunk új "játékosnak" ebben a szegmensben, régóta jelen vagyunk az agrárium és élelmiszeripar finanszírozásában, de aktívabb szerepvállalásban gondolkodunk. Szeretnénk realizálni a piacon azt a lehetőséget, amit jelenleg kínálnak a különféle pályázati felhívások – bocsátotta előre Horváth Győző. – Ennek érdekében erősíteni kívánjuk a bank agrárszakértői környezetét még erőteljesebb információáramlással, benchmarkkal.
Horváth Győző agrárszakértő: "Bármilyen banki termékről is legyen szó, a legfontosabb, hogy az ügyféllel együtt gondolkodjunk" – forrás: CIB Bank Zrt.
– Ebben nagy segítséget kapunk anyaintézményünktől is, az Intesa Sanpaolo Csoporttól, mely Olaszország legnagyobb bankcsoportja és az európai pénzintézeti világban is a kiemelt szereplők közé tartozik – folytatta. – Úgy vélem, ez a rendkívül komoly szakmai háttér is más megvilágításba helyezhet minket a hazai pénzügyi szolgáltatók között. Olaszországban – már csak az ország méretéből adódóan is – jelentős és rendkívül fejlett élelmiszeripari, agrárgazdasági üzleti környezetben működik az Intesa Sanpaolo, amely a beruházásoknál, fejlesztéseknél kiemelt finanszírozói szerepet vállal. De igaz ez régiós viszonylatban is, hiszen a csoport jelen van Szerbiában, Szlovákiában, Romániában, Boszniában, Horvátországban, Szlovéniában, Ukrajnában és Oroszországban is, tehát mindazon környező országokban, amelyekkel a magyar mezőgazdasági termelőknek és az élelmiszeripari vállalkozásoknak üzleti kapcsolataik lehetnek. Ez a CIB Bank szempontjából is előnyös, hiszen nagyobb rálátást biztosít a régió egészére, az ottani élelmiszergazdasági folyamatokra.
Minden finanszírozási igényt ki tudnak elégíteni
Horváth Győző a bank agrárszektort és élelmiszeripart érintő termékkínálatáról elmondta, hogy a már most is elérhető és fejlesztés alatt álló termékeikkel gyakorlatilag minden finanszírozási igényt ki tudnak szolgálni. Portfóliójukban megtalálhatók a különféle beruházási- és forgóeszközhitelek, a működés-finanszírozást segítő egyéb megoldások (treasury, okmányos ügyletekhez kapcsolódó szolgáltatások, lízing és faktor) egyaránt, továbbá az Agrár Széchenyi Program termékei (Agrár Széchenyi Kártya, Agrár Széchenyi Beruházási Hitel Max), de van megállapodásuk az EXIM Bankkal és a Magyar Fejlesztési Bankkal is. Az előttünk álló időszakban nagyon fontos lesz a KAP Stratégiai Terv által biztosított beruházási típusú pályázati felhívásokhoz kapcsolódóan az úgynevezett „kamatköltség-támogatási konstrukció", amely természetesen szintén elérhető lesz a CIB Banknál.
Minden félnek az az érdeke, hogy alaposan átgondolt és körültekintően kidolgozott projektek szülessenek – forrás: Pixabay
– Bármilyen banki termékről is legyen szó, a legfontosabb – és ezt messzemenően érvényesítjük a napi munkánk során –, hogy az ügyféllel együtt gondolkodjunk – szögezte le az agrárszakértő. – Nagyon fontos, hogy mi finanszírozóként minél jobban értsük meg az ügyfél igényeit, ő pedig tisztában legyen azzal, hogy milyen pénzügyi megoldások állnak a rendelkezésére, mivel tudjuk segíteni, mert csak így tud teljes biztonsággal tervezni. Ha már a beruházási pályázatokról esett szó, mindkettőnk érdeke, hogy alaposan átgondolt és körültekintően kidolgozott projektek szülessenek, és ezekhez jól igazodó finanszírozási struktúrát alakítsunk ki. Legyen szó akár élelmiszeriparról, takarmányiparról, állattartótelepi beruházásról vagy akár kertészeti fejlesztésről.
Ne csak a pályázás, a finanszírozási döntés is legyen gyors
Horváth Győző kitért arra is, hogy természetesen sem a bank, sem az ügyfél nem tudja függetleníteni magát a nemzetközi pénzügyi-gazdasági folyamatoktól, amelynek hatásai begyűrűznek a beruházási döntéseinkbe is: 2024 év végére egy kissé erősödő forintot, de 2025-re (tekintettel az USA elnökválasztási eredményére és a FED döntéseire, ezzel összefüggésben az MNB mozgásterére) 400 forint feletti EUR-árfolyamot vélelmez a bank. Van tehát bizonytalanság a piacon, akár a kamatszintek alakulását is figyelembe véve, ahol 2025 végére 5,25-5,5%-os hazai alapkamatot vár a bank. Ebben a helyzetben fontos szempont az időtényező is, itt tényleg igaz lesz a mondás: "Kétszer ad, aki gyorsan ad!". A pályázati kiírásokra gyorsan kellett jelentkezni (azért jellemzően a legtöbb terv és fejlesztési elképzelés már egy komoly előkészítésen túl volt, úgymond a fiókban lapult), de ugyanennyire fontos lenne, hogy minél gyorsabban megszülethessenek a támogatói döntések, elindulhassanak a kivitelezési munkálatok. Ez a nemzetgazdasági érdek, ellenkező esetben az új fejlesztések, beruházások pozitív hatásai csak lassabban jelentkeznek majd a gazdaság működésében.
A pénzintézet nyitott a "zöld" beruházásokra – forrás: CIB Bank Zrt.
A szakember azt is hozzátette: azon túlmenően, hogy a CIB Bank kiterjedt termékkínálattal rendelkezik, érdemes lehet azért is őket választani bizonyos fenntarthatósági célokat szolgáló beruházások esetében, mert ezekhez az anyabank, az Intesa Sanpaolo olyan lehetőséget biztosít forrásoldalon, amit a CIB Bank a termékek árazásában érvényesíteni tud az ügyfél felé. Ez a megoldás extra forrásoldali kedvezményt jelent (tehát nem állami vagy EU által biztosított kamatkedvezmény), olcsóbbá teszi a hitelt.
– Finanszíroztunk így például biogázüzemet, amihez az ügyfélnek az elérhető legkedvezőbb forrást tudtuk ezáltal biztosítani. Hasonló konstrukciót azonban más jellegű, akár élelmiszeripari fejlesztéshez is tudunk biztosítani. Nyitottak vagyunk a "zöld" beruházásokra – fűzte hozzá Horváth Győző, aki jelentős előrelépést vár a hazai élelmiszeriparban a következő időszakban. Ha ez megtörténik, akkor az a mezőgazdaság számára is pozitív fejlemény lesz.