Az AgriLife Research élelmiszertudósa összehasonlította az áfonya beltartalmát csonthéjas gyümölcsökével, és kiderült, hogy a betegségekkel összefüggő fitonutriensek és antioxidánsok mennyisége a szilvában, nektarinban és őszibarackban eléri vagy meg is haladja az áfonyában található mennyiséget.

A szilva fogyasztásának egészségügyi előnyei

A szilvának rendkívül magas az antioxidánstartalma, és sokféle ásványi anyagot – például vasat, kalciumot, káliumot, magnéziumot, foszfort, szelént – és vitamint (A-, B- és C-vitamint), valamint rostot is tartalmaz. Mindezeknek köszönhetően kiváló immunerősítő.

• A szilva védi és óvja a sejteket, ezáltal csökkenti a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát.

• A szilva oldható rostjai késleltetik a glükóz felszívódását, és segítenek normalizálni a vércukorszintet, ezáltal szerepet játszva a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében és kezelésében.

• Rostjai csökkentik a koleszterinszintet.

szilva

A szilvának nagyon magas az antioxidánstartalma, és sokféle ásványi anyagot és vitamint tartalmaz – fotó: Pixabay

• B-vitamin-tartalmának köszönhetően az idegrendszerre és az agyműködésre is jótékonyan hat. Kimondottan nyugtató hatású.

• Enyhe hashajtó.

• Segíti a vér sav-bázis egyensúlyának megtartását, a szívritmus normalizálását, a szív- és érrendszeri betegségek hatásos ellenszere.

Fogyókúra során megköti a fölösleges zsírt.


Hogyan fogyaszd a szilvát?

Augusztusban, szeptemberben a legjobb nyersen fogyasztani a szilvát, hiszen ebben a formában tartalmazza a legtöbb vitamint és ásványi anyagot.

A téli hónapokban lekvár formájában fogyaszthatjuk, a gyümölcs így is megőrzi a benne lévő emésztésserkentő hatású szorbitolt, valamint rosttartalmát.

Az aszalt szilvában ugyanazt az értéket megtaláljuk, de sűrítve. Ha pedig az aszalt szilvát megfőzzük vagy éjszakára beáztatjuk, az így kapott szilvalé az egyik leggazdagabb forrása a vasnak, kalciumnak, magnéziumnak és foszfornak.

Forrás: sokszinuvidek.24.hu