A Fekete-tenger medencéjében egyre kaotikusabb a helyzet, fokozódik a feszültség
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) szombaton közölte, hogy az ukrán haditengerészet elaknásította Odessza, Ocsakiv, Csornomorszk és Pivdennyi kikötőjét. Az FSZB szerint a több mint 420 tengeri aknából néhány elszabadult a vihar miatt, és fenyegeti a fekete-tengeri hajózást. Az ukrán fél az oroszokat vádolta a tengeri aknák elhelyezésével.
A román média beszámolói szerint az utóbbi hetekben jelentősen megnőtt a – Románia legfontosabb tengeri kapujának számító – konstancai kikötő forgalma, miután átvette az orosz hadihajók által fenyegetett odesszai kikötő áruforgalmának jelentős részét (MTI).
A Fekete-tenger térségében előállt helyzet miatt akadozik a teherfogalom, többek között ennek is köszönhető az, hogy a terménypiacokon minden termény esetében a kisebb visszaesést követően újra jelentős áremelkedésről lehet beszélni.
De nem csak a Fekete-tenger térségében uralkodó hadi helyzet okoz bizonytalanságot, hanem egyre rosszabbak a kilátások az ukrajnai vetést illetően is.
Az ukrajnai mezőgazdasági miniszter szerint a tavaszi vetésű növények vetésterülete körülbelül a fele lesz annak, mint amennyinek lennie kellene, így a miniszter csak 3,3 millió hektár kukorica vetését prognosztizálja. Tavaly 5,4 millió hektáron vetettek kukoricát az ukrán gazdák.
További gond, hogy a műtrágya kijuttatása körüli nehézségek miatt előfordulhat, hogy a 6,5 millió hektáron vetett őszi kultúrák terméséből mindössze 4 millió hektáron lesz sikeres majd a betakarítás.
A párizsi árutőzsdén így változtak az árak
A búza májusi határidős jegyzése 379 euró/tonna. A 370 eurós szintet március elején érte el búza májusi határidős jegyzése, február közepén 270 eurós szinteken mozgott.
A kukorica június határidő jegyzése 335,5 euró/tonna. Március elején került 300 eurós szintre a kukorica júniusi határidő ára, február közepén 240-250 euró közötti árszintek voltak jellemzőek.
A repce ára március 21-én ideiglenesen átlépte az 1000 euró/tonna lélektani határt a 2021-es termés utolsó határidejére, 2022 májusára vonatkozóan. Jelen pillanatban 1005 eurón áll a repce tonnánkénti ára (bár ez a nap végégig még jelentős mértékben elmozdul, rendkívül hektikusan változnak az árszintek).
1000 euró környékén jár a repce ára – Fotó: Pixabay
A terményárak alakulásáról legutóbb ITT írtunk. Akkor hihetetlennek tűnt az is, hogy a repce elérte a 900 eurós árszintet.
Terményárak alakulása Magyarországon (AKI PÁIR adatok alapján)
Búza
Az egy évvel korábbit 56 százalékkal meghaladó, átlagosan 111,5 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron forgott az étkezési búza március második hetében.
A takarmánybúzával 106,9 ezer forint/tonna (+67 százalék) áron kereskedtek ugyanekkor.
Kukorica
Átlagosan 103,7 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica március második hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 48 százalékkal múlta felül.
Repce
A repcemag áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 256,1 ezer forint/tonna volt március második hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 70 százalékkal haladta meg.
További információk a terményárakról az Agrárközgazdasági Intézet legfrissebb gabonapiaci jelentésében.