Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentése alapján augusztus első hetében minden gabona és olajos mag árak jóval magasabban voltak, mint egy évvel ezelőtt.
A napraforgó termelői ára 68 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt – Fotó: pixabay.com
Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint a termelői árak áfa és szállítási költség nélkül:
- étkezési búza 67 474 forint/tonna
- takarmánybúza 66 906 forint/tonna
- takarmánykukorica 69 909 forint/tonna
- takarmányárpa 61 155 forint/tonna
- a repcemag 180,5 ezer forint/tonna
- ipari napraforgómag (magas olajsavtartalmú napraforgómaggal együtt) 180,3 ezer forint/tonna
- full-fat szója (33 százalék fehérje-, 12 százalék olaj- és legfeljebb 12 százalék víztartalmú) 152,7 ezer forint/tonna
Az ipari napraforgó termelői ára 68 százalékkal, a takarmánykukorica 49 százalékkal, a repcemag pedig 43 százalékkal drágább, mint tavaly ilyenkor. A búza termelői ára 26 százalékot, a takarmánybúzáé pedig 29 százalékot emelkedett 2020. augusztus első hetéhez viszonyítva.
Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon – Fotó: AKI
Milyen az idei búzatermés?
A USA agrárminisztériumának (USDA) várakozásai szerint a világ búzatermése 777 millió tonna lesz, amely alulmúlja az igényeket és a világ búzakészleteinek szűkülésével számol. Az Európai Unióban a megszokottól eltérően augusztus elején még több országban zajlott a búza betakarítása.
Termésátlagok országonként:
- Németország 7,6 tonna/hektár
- Franciaország 7,4 tonna/hektár
- Bulgária 6,3 tonna/hektár
- Magyarország 5,9 tonna/hektár
- Románia 5 tonna/hektár
Az AM augusztus eleji közlése szerint Magyarországon 846 ezer hektárról rekordhozam mellett 5 millió tonna búzát takarítottak be a gazdák az idén.
Milyen lesz a kukoricatermés?
A USDA a globális kukoricatermelést 1186 millió tonnára számolja, amely több, mint a globális felhasználás, így az előrejelzések szerint a világ kukoricakészletei bővülni fognak.
Nagy eltérés lesz a kukoricahozamok között Magyarország egyes területei között – Fotó: pixabay.com
Magyarországon sok gazda igen elkeseredett, mert az aszály tönkretette a kukoricatermést. Az időjárási szélsőségek az Európai Unióban is igen eltérő kukoricahozamokat eredményeznek. Franciaországban, Németországban és Lengyelországban a kukorica szempontjából megfelelő időben és megfelelő mennyiségű csapadék hullott. Ezzel szemben Magyarországon, Romániában és Bulgáriában száraz, aszályos az időjárás. A jelenlegi várakozások alapján az unióban 7,4 tonna/hektár a kukoricahozam.
Az AM tájékoztatása szerint Magyarországon 7,5 tonna/hektár kukorica betakarítására van kilátás 1 millió hektárról.
A takarmánykukorica heti termelői ára Magyarországon – Fotó: AKI
A napraforgómag heti termelői ára Magyarországon – Fotó: AKI
Milyen az olajnövénypiaci helyzet?
Augusztus elejére Magyarországon befejeződött a repcemag betakarítása: 258 ezer hektárról 705 ezer tonna termés jött le. A 2,7 tonna/hektár hozam elmarad a korábbi évek átlagától, azonban a termelői ára rekordokat dönt. Az Európai Unióban Magyarországhoz hasonlóan Csehországban és Szlovákiában is kedvezőtlenebbül alakul a repcetermés és ennek egyik fő oka a kedvezőtlen időjárás.
Szójából az AM tájékoztatása szerint Magyarországon 166,5 ezer tonna, míg napraforgómagból 1,8 millió tonna betakarítására van kilátás.