Ha ezeket megtesszük, évtizedekkel hosszabbíthatjuk meg annak az esélyét, hogy a kognitív képességeinek jól működjenek.

Agyunk egészségének megőrzése élethosszig tartó befektetés, hiszen a neuronok képződése az agy azon részében, amely az emlékek feldolgozásáért felel, 40, 50, sőt 90 éves korunkban is zajlik. Ezért minél gyakrabban veszi ki a részét a munkából az agy ezen területe, annál ellenállóbb lehet az öregedéssel és a betegségekkel szemben. De konkrétan mit kell tennünk ennek érdekében?

Mozgás

A mozgás az agyra is jótékonyan hat: egy kutatás szerint azoknak az embereknek az agya sokkal fittebb, akik középkorúként napi 10 ezer vagy annál több lépést tesznek meg legalább két éven keresztül, mint azoknak, akik egyáltalán nem sportoltak. A mozgás ráadásul az időskori depressziót is segít megelőzni.


Ennek oka részben az, hogy a testmozgás csökkenti a gyulladást, és elősegíti azoknak az anyagoknak a felszabadulását, amelyek serkentik az agysejtek növekedését és a vérerek átjárhatóságát. A mozgás mindemellett jó közérzetet biztosít, csökkenti a stresszt, és javítja az alvást, melyek segítenek az agy egészségének megőrzésében.

Zöld leveles zöldségek

Azok, akik naponta legalább egy adag leveles zöldséget fogyasztanak, kognitív szempontból 11 évvel fiatalabbak, mint azok, akik ritkán esznek salátaféléket. Ezért valószínűleg a memóriát segítő lutein a felelős, amelyet az agy képes elraktározni. Minél több lutein jut a szervezetünkbe, annál jobb lesz a memóriánk.

zöldségek

A zöld leveles zöldségek 11 évvel is megfiatalíthatják az agyat – fotó: Shutterstock

Logikai játékok, keresztrejtvény

A logikai játékok és a keresztrejtvények is segítenek karban tartani az elmét: ha valaki mindennap időt szán erre, akár nyolc évvel tovább kiválóan működhet a problémamegoldó képessége és a rövid távú memóriája.

rejtvény

A logikai játékok és a keresztrejtvények is segítenek karban tartani az elmét – fotó: Shutterstock

Alvás és meditáció

A pihentető alvás nagyon fontos a memória megőrzéséhez, ráadásul agyunk alvás közben megszabadul a szervezetünkben felhalmozódott káros anyagoktól, melyek például Alzheimer-kór kialakulásához vezethetnek.

50 éves nők körében végzett vizsgálatok pedig azt is megállapították, hogy akik meditálnak, azoknak az elméje körülbelül 7,5 évvel fiatalabb.

A feldolgozott élelmiszerektől csökken az agyszövet

A feldolgozott élelmiszerek olyan gyulladást okozhatnak, ami például Alzheimer-kórhoz, továbbá az agyszövet csökkenéséhez vezethet.

Kreatív tevékenység

Egy tanulmány szerint a 60 év felettiek kreatív tevékenységei, például a festés vagy a hangszeren való játék megtanulása nagymértékben javítja a memóriát és az agy feldolgozási sebességét, mivel az ilyen típusú tevékenységekben való részvétel megerősíti az agy védekezőképességét. De azt is fontos tudni ezzel kapcsolatban, hogy jobb, ha nem várunk mindezzel 60 éves korunkig, ugyanis az agyban lévő fehérállomány – az idegrostok és azok védőburkolatának keveréke – körülbelül 50 éves korunkig növekszik folyamatosan.

festés

A kreatív tevékenységek nagymértékben javítják a memóriát – fotó: Shutterstock

Ápold a kapcsolataidat

Az érzelmi támogatás fenntartása elősegíti az agy bizonyos áramköreinek aktivitását, amelyek egy olyan fehérjemolekula termeléséhez vezethetnek, amely kulcsfontosságú az agysejtek helyreállításához és új agyi kapcsolatok létrehozásához. A társas kapcsolatok háttérbe szorulása csökkentheti e fehérje szintjét, ami növelheti az Alzheimer-kór kialakulását.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock