A paprika jótékony hatásai
A paprika egy igazán finom, tápanyagokban gazdag zöldség, amellyel feltölthetjük a szervezetünk vitaminraktárait. Tele van C-vitaminnal, cinkkel, béta-karotinnal, E-vitaminnal, mangánnal, magnéziummal és B6-vitaminnal – ezek a tápanyagok erősítik az immunrendszert, és jótékony hatást gyakorolnak az anyagcserére. A C-vitamin úgy támogatja az immunrendszert, hogy segíti a fehérvérsejtek termelődését, amelyekre szüksége van a szervezetünknek a kórokozók támadásainak leküzdéséhez. A paprika gazdag továbbá tiaminban, pantoténsavban, riboflavinban és niacinban, kalóriatartalma pedig alacsony, tehát mindenki számára tökéletes táplálék.
A paprika a szív- és érrendszer egészségének is jót tesz. Az egyik antioxidánsa a béta-karotin, amely segít megelőzni a vérrögök, a stroke és más szívbetegségek kialakulását. Igen magas a fitonutrienstartalma is, mely nagyon hatékony a bőrfertőzések, kiütések gyógyításában, C-vitamin-tartalma pedig segíti a kollagéntermelést, aminek az eredménye a rugalmasabb és egészségesebb bőr.
A paprika egy másik antioxidánsnak, az A-vitaminnak is kiváló forrása, továbbá olyan karotinoidokban is bővelkedik, mint a lutein és a zeaxantin, melyek pozitívan hatnak a szem egészségére. A béta-karotin és a C-vitamin is javítja a látást. A tanulmányok szerint a karotinoidokban gazdag táplálkozás csökkentheti a szürkehályog kialakulásának kockázatát. A piros és narancssárga paprika különösen gazdag karotinoidokban.
A paprika gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, így jótékony hatású lehet cukorbetegség, ízületi porckopás és ízületi gyulladás esetén is.
A paprika felgyorsítja az anyagcsere folyamatát és a kalóriaégetést is, így ha valaki fogyni szeretne, akkor is ajánlott az étrendbe illeszteni. B-vitaminokat is tartalmaz, amelyek segítenek az energiatermelésben. Emellett a paprika gazdag forrása a kapszaicin nevű vegyületnek is, amely pedig a zsírbontásban lehet nagy segítségünkre. A paprika rendszeres fogyasztása segít meggátolni a zsír felhalmozódását a szervezetben.
Emellett csökkenti a trigliceridszintet és a koleszterinszintet is, ezáltal is védve a szív egészségét.
A paprika gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik – fotó: Shutterstock
A paprika megakadályozza egy olyan enzim termelődését, amely az erek szűkületét okozza, ami pedig hozzájárul a magas vérnyomáshoz. Tartalmaz továbá egy ACE nevű enzimet is, amely elősegíti az erek kiszélesedését, ezzel elősegítve az erek relaxációját és a vérnyomás csökkentését.
A paprika nagy mennyiségben tartalmaz rostokat, folátot és káliumot is. Ez utóbbi a vérnyomás szabályozásában játszik kiemelkedő szerepet, a rostok pedig támogatják az emésztést, biztosítják a gyomor egészségét.
A vérszegénység egyik leggyakoribb oka a vashiány. A paprika tartalmaz vasat, továbbá C-vitaminban is gazdag, amely elősegíti a vas hatékony felszívódását. Kutatások igazolják, hogy a C-vitaminban gazdag gyümölcsök és zöldségek fogyasztása jobb vasfelvételt eredményez. A paprikában található B6-vitamin pedig szükséges a hemoglobintermeléshez, amely oxigént szállít a szervezetben.
A paprika nagy mennyiségben tartalmaz rostokat, folátot és káliumot is – fotó: Shutterstock
A paprika olyan antioxidánsokban gazdag, amelyeknek nagy szerepe van az olyan krónikus betegségek megelőzésében is, mint a szívbetegség és a rákos megbetegedések. Polifenolokban is bővelkedik, például kvercetinben, amely szintén csökkenti a krónikus betegségek kialakulásának a kockázatát.
A paprika fogyasztása hatékony lehet a memóriavesztés megelőzésében Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél, ugyanis a benne lévő vegyületek gátolják azon enzimek termelődését, amelyek felelősek az amiloid plakk kialakulásáért, márpedig ennek nagy szerepe van a betegség kialakulásában. Ezért a pozitív hatásért még a paprikában található fenolok, karotinoidok és flavonoidok is felelősek.
A paprika antimikrobiális hatásokkal is rendelkezik, ezáltal védelmet jelentve azon fertőzések és betegségek kialakulása ellen, amelyeket vírusok, baktériumok és gombák okoznak. Továbbá a paprika olyan anyagokban is bővelkedik, mint a flavonoidok és flavonolok, amelyek szintén nagyon hatékonyak a különféle mikroorganizmusokkal szemben.
A paprikát sokféleképpen fogyaszthatjuk, rengeteg étel készíthető belőle, de a legegészségesebb, ha nyersen, önmagában vagy salátaként esszük.
Forrás: gyogyszernelkul.com, gyogyszernelkul.com 2