Kicsit sárgább, kicsit savanyú, de a miénk. A citromra nagyon sok mindenben számíthatunk, ráadásul egész évben a társunk. Tavasszal és nyáron limonádéként hűt le minket, ősszel és télen pedig felmelegít és átsegít a legmakacsabb náthán is, amikor a teánkhoz adjuk. És habár a citrom mediterrán gyümölcs, akár az otthonunkban is termeszthetjük. De vajon mi mindenre használhatjuk, és mi mindent tesz velünk a citrom?

A sokoldalú citrom

A citrom nem csak a limonádéhoz nélkülözhetetlen, hanem még nagyon sok mindenhez az. Habár lehet, hogy sok mindent nem is tudunk vele kapcsolatban, érdemes jobban megismerni, hiszen számtalan dologban a segítségünkre lehet. Na és természetesen az egészségünkért is rengeteget tesz.

A citrom nem csak az italokat teszi ízesebbé, de a süteményeket is. Gondoljunk csak bele, mennyivel finomabb a túrós palacsinta, ha "igazi citrom" héja kerül bele, és még folytathatnánk a sort, hiszen számtalan túrós sütemény ízét dobja fel egy kis citromhéj. Például a túrógombócot is még finomabbá teszi. Azonban arra ügyeljünk, hogy csakis bio citrom héja kerüljön az ételeinkbe, hiszen nem szeretnénk, ha vegyszerezett héjat kellene ennünk.


Habár mi nagyon szeretjük, a rovarok ki nem állhatják a citromot, így ha nem szeretnénk, hogy a molyok, a szúnyogok vagy a hangyák otthon érezzék magukat nálunk, bátran használjunk ellenük citrom illóolajat, vagy csepegtessünk egy kis citromlevet oda, ahol gyakran látjuk őket.

citrom

A citrom egészséges, finom, és még számtalan dologban segít. Fotó: Shutterstock

De a citromfa kertünk, vagy otthonunk dísze is lehet. Sőt, még a bőrápoláshoz is kiválóan használhatjuk. Ha például bedörzsöljük vele a bőrkeményedéseket, segít azokat eltüntetni, mint ahogyan a hagyma szagától is megszabadítja a kezünket, és fehérebbé varázsolja a bőrünket és a körmünket. Azonban ne felejtsük el lemosni a citrom levét, hiszen a benne lévő sav egy idő után marni fogja a bőrünket.

Sok esetben még a parfümünkben, légfrissítőnkben is találkozhatunk a citrommal. Sőt, csepegtessünk néhány csepp citromlevet a ruhánkon található makacs foltra, majd hagyjuk rajta állni egy kis ideig, és leöblítés után tegyük a mosógépbe kimosni a ruhát. A citrom segíteni fog eltüntetni a foltokat. De még a szemetes is illatosabb lesz, ha az aljába teszünk egy pár csepp citromlevet, majd fél óra múlva kiöblítjük azt. Tartós hatás elérése miatt még a szemeteszsák aljába is tehetünk egy kis reszelt citromhéjat, és egyből nem lesz olyan büdös a szemét.

Csepegtessünk egy kis citromlevet egy vattára, és tegyük be a hűtőszekrénybe néhány órára. Megszabadítja a hűtőt a kellemetlen szagoktól és helyette kellemes, citrom illat árad szét benne. A salátaleveleket újra ropogóssá tehetjük, ha egy fél citrom levét belenyomjuk egy tál hideg vízbe, beletesszük a leveleket és egy órára a hűtőbe tesszük.

A vegyszermentes ablaktisztításhoz is kiváló, ha pár csepp ecetet és citromlevet csepegtetünk a vízbe. Az ecet erős szagát is el fogja tüntetni, és gyönyörű, fényes lesz tőle az üveg. Azonban a legtöbbet az egészségünkért tesz a citrom. Magas C-vitamin tartalmának köszönhetően ugyanis a citrom számos módon segíti a szervezetünket.

Így legyen saját citromfád

A citromfát már az i. sz. 700-as években is ismerték, mint haszonnövényt. Leggyakrabban Dél-Olaszországban, Spanyolországban és Görögországban találkozhatunk vele, ahol akár 6 méter magasra is képes megnőni. Virágai fehérek és csodásan illatoznak, lombozata pedig örökzöld.

Hazánkban nyáron mi is kint tarthatjuk a citromfát a kertben, ám amint jön az ősz, ideje gondoskodnunk róla, hogy átvészelhesse a hidegebb időket. Ezért a legcélszerűbb egy nagy dézsába vagy cserépbe ültetni, mert így sokkal könnyebb a mozgatása. Ehhez azonban vegyük figyelembe, hogy ne csak a kertben legyen számára elegendő hely, hanem a garázsban, vagy pincében is, ahol teleltetni fogjuk.

A citromfa szereti a jó minőségű, kötöttebb földet, melyet tavasszal trágyázzunk meg, ha tehetjük, érett istállótrágyával. Fontos, hogy a nyári időszakban rendszeresen öntözzük és gondoskodjunk a megfelelő tápoldatozásról is. Nem szabad túlöntözni, és hagyni, hogy pangjon alatta  a víz, mert a citromfa így könnyen elpusztulhat.

Évente ültessük át a fiatalabb citromfákat, az idősebbeket pedig két-három évente, tavasszal. Ha igazán szakszerűen szeretnénk eljárni, akkor átültetés előtt vizsgáljuk meg, hogy vajon a növény gyökérzete az edény teljes térfogatát kitöltötte. Ügyeljünk rá, hogy a földlabda és az új edény fala között 2-3 cm-es rés legyen. Az átültetéshez jó vízáteresztő képességű földet válasszunk. Átültetés után hagyjuk a növényeket pihenni, hiszen a változásokat követően szükségük van hosszabb regenerációs időre.

A citromfát minden évben meg kell metszeni március környékén, amikor még nem indult be nála a hajtásképződés. Ilyenkor távolítsuk el a sérült, elszáradt részeket, majd alakítsunk a koronáján. Távolítsuk el a lefelé hajló és a befelé hajló ágakat, továbbá azokat is, amelyek keresztezik egymást. Így jól átlátható koronát fogunk tudni kialakítani a citromfa számára. A meglévő ágakat metsszük vissza 5-6 cm-re a hajtáscsúcstól.

Amikor eljön az ősz, gondoskodnunk kell a citromfa teleltetéséről. Még az első fagyok előtt kerüljön 6-8 Celsius-fokos helyiségbe, ügyelve rá, hogy a hőmérséklet soha ne menjen 15 Celsius-fok fölé. Bár a meleget a citromfa nem igényli télen, a fényt annál inkább, így világos helyre kerüljön. Emellett gondoskodnunk kell arról is, hogy párás levegő álljon a rendelkezésre.

Ha a citromfa valamiért mégsem érzi jól magát a téli szállásán, előfordulhat, hogy megszabadul a leveleitől. Ekkor se adjuk fel, és ne dobjuk ki, hiszen tavasszal ismét régi formájában fog pompázni. Télen nincs szüksége tápoldatra a citromfának, és locsolni is csak annyira kell, hogy ne száradjon ki. Amint eljön a tavasz, tegyük ki ismét a szabadba, és újra öntözzük és tápoldatozzuk rendszeresen.

citrom citromfa

A citromfa akár dézsában is jól érzi magát. Fotó: Shutterstock

Ha több citromfát szeretnénk, vagy ajándékként adnák oda valakinek, a citromfát magról és dugványozással is szaporíthatjuk. Ha magról szaporítjuk, áztassuk be a citrom magjait két napra vízbe, majd ültessük el őket virágföldbe. A cserepeket tartsuk meleg helyen, és ügyeljünk rá, hogy mindig nedves legyen a földjük. Elég hosszú idő lesz, mire megjelenik a kis növény, de legyünk türelmesek. Amikor már a növénykék nagyobbak, ültessük át őket kötöttebb földbe.

A magról ültetett citromfa nem fog magától virágozni és így termése sem lesz. Ehhez 1-2 éves korában be kell szemezni vagy oltani. Fontos, hogy ezt növekedési szakaszban végezzük és jó legyen az oltóvessző. A citromfa a 2-3. elágazás után hoz virágot, és a termése egy év alatt érik be.

Dugványozással is szaporíthatjuk. Ehhez vágjunk le 2-3 leveles, 10-12 cm-es hajtásvégeket a növényről, és ültessük őket savanyú talajba. Öntözzük meg őket, és ezután takarjuk le fóliával a cserepeket. Kerüljenek árnyékos helyre, így a nyár végére szépen meg fognak gyökeresedni. Ügyeljünk rá, hogy nehogy túlöntözzük, mert ekkor gyökérgolyva támadhatja meg, ami miatt általában el is pusztul. A másik veszély, ami a citromfára leselkedik, a pajzstetű, amely ellen vegyszerrel lehet védekezni.

Ezért szeretjük a citromot

Azt mondják, ha az élet citromot dob, csinálj belőle limonádét. De a finom szomjoltáson kívül még nagyon sok mindenre használhatjuk a citromot.

Magas C-vitamin tartalma miatt régóta használják a skorbut megelőzésére. A brit haditengerészetben a mai napig kötelező citromot fogyasztani a fogínyvérzés és fogvesztés elkerülése érdekében. A hajunk is élénkebb színű lesz, ha citromból és vízből készült oldattal öblítjük át.

A citromos víz segít megszabadulni a huruttól és a felső légúti betegségektől. Enyhíti a depresszió és a stressz tüneteit, és ha fáradtak vagyunk, egy kis citromos víztől sokkal több energiánk lesz, mint előtte volt. A citrom vizelethajtó hatású, így segít eltávolítani a méreganyagokat. Antioxidáns hatású, azaz csökkenti a szabad gyökök termelődését. A friss salátára is csepegtethetünk citromlevet, így kiváltva az ecetet, az olajat, vagy az önteteket. Csökkenti a bőrön lévő elszíneződéseket, ha vízzel hígított citromlevet kenünk rájuk és hagyjuk hatni azt 15 percig.

A citrom tehát nagyon sokat tesz az egészségünkért, és ezernyi dologban segít minket.