"A vásárlóink egyre kevésbé hiszik, hogy van még málna. Október 26-án így néz ki a málna a Mézédes Málnafarm – Felsőrajk ültetvényén. Az érés viszont belassult, valószínűleg ez az utolsó hétvége, hogy málna kapható standjainknál. A málna még bírná valószínűleg, de mi már nem..."

Ezt posztolta az alábbi képpel Facebook-oldalán Czémán Ildikó, a zalai családi vállalkozás egyik tulajdonosa. A Mézédes Málnafarmon zajló munkáról korábban már írtunk ebben a cikkünkben. Akkor azt írtuk: a farmot a fiatal gazda pályázat támogatásával hozta létre Czémán Ildikó, aki párjával, Czémán Gergellyel közösen gondozza, ápolja az ültetvényt. Magyar fajtát telepítettek a 3 hektáros málnafarm területének felére, azonban mint kiderült, sajnos, az nem bírja a klimatikus viszonyok ilyen mértékű változását.

málna, Czémán

Október 26-án így néz ki a málna a Mézédes Málnafarm – Felsőrajk ültetvényén – forrás: Facebook/Czémán Ildikó

Két fajtát telepítettek hét évvel ezelőtt másfél-másfél hektáron, a Fertődi zamatost és az Autumn Bliss-t. Előbbi kétéves vesszőkön hozza termését, utóbbi egy folyton termő fajta, mely a folyamatosan keletkező új sarjakon terem, ezért minden évben tavasszal, vagy ősszel tarra vágják. Sajnos, a Fertődi zamatos még öntözéssel sem bírta a megváltozott klímát, a perzselő napsütést és a magas hőmérsékletet.

A folyton termő azonban egészen a fagyokig terem. Ez tavaly szeptember 23-án következett be, de idén erre már eddig rávert egy hónapot a málna. S még folytatódhatna a szezon az első fagyig, de Ildikó most véget vet a málnaáradatnak, mert a diplomamunkájára szeretne koncentrálni.

málna, Czémán

Ildikó a frissen szedett gyümölcsökkel – forrás: Facebook/Mézédes Málnafarm

Hogy így megnyúlt a szezon, az egyértelműen a felmelegedésnek, a klímaváltozásnak tudható be – szögezte le. – A szedés idén július közepén indult, ennek időpontja mindig attól függ, hogy a tavaszi visszametszésre mikor kerül sor és milyen az időjárás. A nyári hőség miatt egyébként meglepő, hogy ennyi tartalék van a növényben. Sajnos, az ültetvény 2/3 része felsült, a másik fele viszont nagyon intenzíven volt öntözve és huminsavas technológiát alkalmaztunk, mindennek azt gondolom, szintén van köze a mostani éréshez.