Nagy István, agrárminiszter Facebook-oldalára feltöltött videóban tisztázza a legfontosabb kérdéseket a ragadós száj- és körömfájás betegséggel kapcsolatban. Többek között kitér arra, veszélyes-e az emberekre ez a betegség, fogyasztható-e fertőzött állatokból származó hús, valamint arról is beszél, hogy miért kell a betegség megjelenésekor a teljes állományt felszámolni.

Az emberekre veszélyes a ragadós száj- és körömfájás?

Nem, egyáltalán nem – válaszolta meg az agrárminiszter azt a kérdést, hogy veszélyes-e az emberekre a ragadós száj- és körömfájás betegség.

Fogyasztható a fertőzött állatokból származó hús vagy tej?

Valamennyi fertőzött állomány felszámolásra és ártalmatlanításra kerül. Ezen állományoktól származó termékek szintén ártalmatlanításra kerülnek. Így sem az érintett állományból származó hús, sem a tej, nem kerülhet kereskedelmi forgalomba – mondta Nagy István.

Hozzátette, hogy a Magyarországon forgalomba kerülő állati eredetű élelmiszerek kizárólag egészséges állatokból származnak, teljesen biztonságosak és azok is maradnak a szigorú járványvédelmi intézkedéseknek köszönhetően.


Több mint 50 év után március elején jelent meg Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás betegség. Hazánkban eddig négy szarvasmarhaállományban igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma, de a betegség több telepen Szlovákiában is feltűnt.

A ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét, bivalyt, vadon élő kérődzőket) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. Állatfajonként a tünetekről itt írtunk részletesebben, az elrendelt intézkedésekről pedig itt.

A "Mit tehetsz pánik helyett?" állathigiénia Agroinform webináriumon szakértők osztanak meg hiteles információkat a ragadós száj- és körömfájás betegségről és annak megelőzéséről, a járvány elleni védekezés lehetőségeiről. Jelentkezz most az online konferenciánkra! A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

"Mit tehetsz pánik helyett?" állathigiénia Agroinform webinárium

Indexkép: Shutterstock