Egy friss, a Science magazinban publikált tanulmány szerint a világ termőföldjeinek 14-17 százalékát érinti a mérgező fémekkel való szennyezés. Ez akár 242 millió hektárnyi földterületet is jelenthet, ami riasztó adat, különösen annak fényében, hogy 0,9-1,4 milliárd ember él ezekben a fokozottan veszélyeztetett régiókban.
A kutatás közel nyolcszázezer mintavételi pont alapján, 1493 tanulmány eredményeit elemezve készült. A szennyező fémek között szerepel többek között az arzén, kadmium, kobalt, króm, réz, nikkel és ólom. Ezek természetes forrásokból és emberi tevékenységből – mint a bányászat és az ipari öntözés – is a talajba kerülhetnek.
Bár néhány fém, például a réz és a kobalt kis mennyiségben nélkülözhetetlen az élő szervezetek működéséhez, ezek felhalmozódva mérgező hatást fejtenek ki, különösen ha bekerülnek a táplálékláncba. Ez nemcsak az emberi egészséget veszélyezteti, hanem a biodiverzitást is rombolja, csökkentve az agrártermelékenységet.
A tanulmány szerint a leginkább szennyezett övezet egy interkontinentális „fémekben gazdag folyosó", amely Eurázsia történelmi civilizációinak területein húzódik. Ez a zóna nemcsak a múlt örökségét, hanem a jelen kihívásait is tükrözi, a fémek lebomlásának hiánya miatt.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a globális élelmiszerláncot érintő hatások még nem teljesen ismertek, ám a fémszennyezés már most is komoly közegészségügyi és gazdasági következményekkel jár. Ráadásul az igény egyes fémek iránt csak nőni fog a zöld átállás miatt, így a szennyezés mértéke várhatóan tovább emelkedik.
Forrás: prove.hu
Indexkép: Shutterstock