"Szükséges-e starter műtrágyát használnom a jelenlegi gazdasági körülmények között? Mi az a mennyiség, amivel képes vagyok rentábilisen terméstöbbletet elérni? Elegendő-e csak nitrogént tenni a vetőgéppel a mag mellé?" – cikkem megírásakor ezen a kérdésekre kerestem a választ, de ahhoz, hogy megkapjam, alaposan meg kell vizsgálnom magát a starter műtrágyázás folyamatát és részleteit.
Mi és a növényeink versenyzünk a területünk és gépeink kapacitásával, az idővel és az időjárással – fotó: IKR Agrár Kft.
A starter műtrágyázásról még ma is rengeteg tévhit van jelen a termelők körében, ezért szeretném, ha bizonyos fogalmak pontosításra kerülnének.
Vetőgéppel a mag mellé kijuttatott tápanyagokat nevezzük starter műtrágyázásnak, ennek két fő típusa van:
- mikrogranulált starter (0,5-1 mm szemcseméret),
- makro starter műtrágyák (2-5 mm szemcseméret).
A mikro starterek bár kiváló kezdeti fejlődést tudnak biztosítani a növény számára, de hatásuk kb. 3-4 hétig tart. Főképp a kezdeti fejlődésben segítenek, aztán a kijuttatott dózisból fakadóan a növények a talaj tápanyag depójára tudnak támaszkodni.
A makro starterek ezzel szemben, mennyiségi hatóanyagot képesek adagolni a növény számára, viszont a talajra és a növényre gyakorolt hatásuk, minőségi és beltartalmi paraméterek alapján erősen eltér.
Ahhoz, hogy megtaláljuk az okszerűséget és a kiadásaink többszöri újragondolása után megfelelő döntést hozhassunk, meg kell vizsgálni ezen paramétereket.
Minőségi paraméterek: fontos a homogén szemcseméret (3-5 mm), mivel az adagolás egységessége vagy differenciálása meghatározó lehet terméseredményeink elérésében. Kiváló szemcseszerkezet, ami megfelelően kemény az egységes adagoláshoz, de talajnedvesség hatására könnyen szétesik, hogy tápanyagait a növény számára elérhetővé tegye. Minél gyorsabb a bomlása, annál erősebb a starter hatás is, így a növény sikeres táplálása is.
Beltartalmi paraméterek: elmondható, hogy itt még nehezebb a megfelelni a speciális kritériumoknak, mivel a legtöbb esetben használt tömegtermékek (3x15 NPK; 8-24-24 NPK; 10-26-26 NPK) bár kiváló talajfeltöltő műtrágyák és a minőségük is megfelelő, de starternek a legkevésbé sem nevezhetőek. Ennek okai, hogy a beltartalmi paramétereik elsősorban a 3 fő makroelemre (NPK) helyeződnek és talán minimális mezoelemet, elsősorban az egyik alapanyagban található (gyártásból/feltárásból származó) ként tartalmazzák; másodsorban, a foszfor és kálium formátumuk csak részben vízoldható és a legtöbb esetben hónapokig tart feltáródásuk, így a növény számára a felvételük.
A starter hatás részleges vagy terméktől függően elmarad, a tápanyagok jelentős része egy virágzó/címerező állomány számára tudnak segíteni – ez a megkésett adagolás terméskieséssel jár. Egy külföldi tanulmány szerint, ezek a műtrágyák vetés előtt ősszel vagy kora tavasszal kiszórva képesek kifejteni a legjobban a hatásukat, mert addig van idejük bomlani, majd talajoldatba kerülni hogy felvetőbb a növények számára felvető formában legyenek.
Minél gyorsabb a műtrágya bomlása, annál erősebb a starter hatás is, így a növény sikeres táplálása is – fotó: IKR Agrár Kft.
Beltartalmi paraméterek alapján tehát elmondható, hogy fontos a vízoldható és gyorsan felvető nitrogén és foszfor forma, valamint olyan káliumtartalom, ami gyorsabban válik elérhetővé, mint a standard kloridos formula.
Szükségesek lehetnek-e más elemek is vagy elég, ha csak jól oldódó NPK műtrágyával rendelkezünk?
Az intenzív növénytermesztés folyamatai olyanok, mint egy komoly sportesemény, ahol mi és a növényeink versenyzünk a területünk és gépeink kapacitásával, az idővel és az időjárással. Ha a sportolói hasonlattal élünk, akkor az elvetett mag és a kikelt növényünk olyan, mint egy csecsemő, akitől felnőtt korában a legjobb eredményt várjuk, de egy ilyen elváráshoz a kezdetektől fogva megfelelően kell táplálnunk és felkészítenünk.
Ez a növényeknél is hasonlóan zajlik, mivel a csírázástól kezdve fontos, hogy megfelelően tápláljuk és segítsük fejlődését, így biztos alapot nyújtva neki a későbbiekben komoly eredmény eléréséhez. Abban az esetben, ha az alapunk nem megfelelő, már kezdhetjük is terveinket korrigálni a nagy terméssel szemben.
A kijuttatott tápelemek (mikro- makro- és mezo) harmonizálnak, vagyis szinergista módon erősitik egymás hatását – fotó: IKR Agrár Kft.
A versenyben az marad fenn, aki innovatív és egy olyan környezetben, ahol évről évre nagyobb mennyiséget szeretnénk termeli, ezt nem tudjuk megoldani, csak a 3 fő tápelem (NPK) kijuttatásával.
Jól ismert tény, hogy a kén alkalmazása, már nem csak az olajos növények esetében jelent komoly többlet hozamot, hanem a gabona- és takarmánynövények esetében is. A kalcium, már nem csak a talaj pH értéke miatt játszik kiemelt szerepet, hanem a felső 30-40 cm-en sajnos a hiányzó tápelemek közé tartozik. Hideg tavaszok esetében, már mindenki látott lila majd később sárga (klorotikus) foltokkal rendelkező kukoricát, amit a relatív foszfor, illetve cink hiány okozott.
Relatív hiány? Azt jelenti, hogy a talajban a megfelelő mennyiség adott, de a növény nem fér hozzá, mivel gátló tényezők (pH; hőmérséklet) ezt nem teszik lehetővé, hogy ezt a gyökér felvegye (ezért is fontos, hogy a gyökér közelében legyen ez az elem a kezdetkor).
A legtöbb esetben ezek a kijuttatott tápelemek (mikro- makro- és mezo) harmonizálnak, vagyis szinergista módon erősitik egymás hatását. Ne feledjük; ahol a hiánytünet már látható jeleket mutat, ott már komoly termésveszteséggel kell számolnunk. Az egyik legfontosabb teendőnk, így a preventív mód a hiánytünetek elkerülésére és gondoskodjunk annak a megfelelő módon és minőségben történő pótlásáról.
A csírázástól kezdve fontos, hogy megfelelően tápláljuk és segítsük a növényeink fejlődését, így biztos alapot nyújtva neki a későbbiekben komoly eredmény eléréséhez – fotó: IKR Agrár Kft.
A starter műtrágyák egyik alapvető ismérve, hogy magas a foszfortartalmuk, mivel a növény számára az induláshoz a legfontosabb tápelem a foszfor. Ennek oka, hogy a gyökérnövekedéshez és a gyökértömeg kialakulásához, ez az elem elengedhetetlen. Aszály esetén egy erős és mélyre hatoló gyökér sokkal jobban ellen tud állni, mint egy kevésbé fejlett gyökérrendszerrel rendelkező.
Mivel fokoztuk a gyökér mennyiségét, így a növényt egy intenzív fejlődési úton indítottuk el, ami alapján minden más tápelem felvétele is fokozódik, itt már nagyobb nitrogén és több mikroelem szükséges, különösen a B és Zn, amik a gyökércsúcs képződésért és a sejtosztódáshoz szükséges genetikai anyagok termelését hivatott kiszolgálni. A klorofill molekula képzéséhez szükséges Mg mezoelem is elengedhetetlen, ahhoz, hogy gondoskodjunk a klorofill építő molekula alapeleméről.
Forrás: IKR Agrár Kft.
Ezen igények ismeretében alkotta meg magyar és külföldi kísérletek segítségével az IKR Agrár Kft. a Corn Starter, majd további innovációkkal a Corn Starter Plus műtrágyát, amit nem egy gyártási tömegtermék vagy egy tetszetős receptúra hívott életre, hanem starter (makro)műtrágyával szembeni modern kori igények, illetve a kísérleti eredmények alapján talajtípusonként legeredményesebb tápanyagsor.
- 15% nitrogén (ebből 11,5% ammónium, 3,5% nitrát)
- 20% foszfor (ebből 18% vízoldható, 19,5% citrátoldható)
- 10% kálium (Kálium-nitrát)
- 3% magnézium
- 4% kálcium
- 10% kén
- 1% cink (cink-szulfát)
- 0,05% bór
Minőségi paramétereit tekintve megfelel a fent leírt kritériumoknak.
A növényeinknek fontos, hogy a csírázástól kezdve megfelelően tápláljuk és segítsük a fejlődését – fotó: IKR Agrár Kft.
Beltartalmi paraméterek alapján, a starter műtrágyáktól elvárható tápanyag minőségi és kémiai összetétele, ami 8 gyorsan felvehető elem szinergista hatásán alapul. Ezzel jelenleg egyedülálló a piacon.
Fontos szempont továbbá, hogy az 2022-es évi az aszály miatt, a kiszórt műtrágyák túlnyomó részét a növények nem hasznosították, de a 2023-as év, közel optimálisnak nevezhető időjárása, segített ezek felvételében és annak ellenére sikerült magas termésszinteket elérni, hogy a kijutatott műtrágyák mennyisége kevesebb volt, mint az elmúlt években.
Az így felvett tápanyagok viszont nem kerültek visszapótlásra és az alacsony terményárak miatt, ezen tápanyagok pótlása továbbra is várat magára. A talaj készleteire vagy a jó szerencsére bízva hatalmas rizikót vállal az, aki nem megfelelően választ műtrágyát; ha az őszi alapok nem kerültek kijuttatásra vagy a jelenlegi gazdasági helyzet nem tette ezt lehetővé, még a közvetlen mag mellé kijuttatott műtrágyák segíthetnek megalapozni egy magas termésszintet.
A leírt tényekkel és tapasztalatokkal alátámasztva, az eredményesség érdekében, ezen műtrágya típusának kiválasztása nem szabad, hogy olcsó, de rosszul felvehető termékeket tartalmazzon!
Forrás: IKR Agrár Kft.
Induljon jól növényállománya! Tavaszi műtrágyáját vásárolja meg az IKR Agrártól.
Minőségi folyékony és szilárd műtrágyák széles választéka, rugalmas kiszolgálás, akár finanszírozással.
Hutter Ádám
FMÜ üzemigazgató, Szerencs
IKR Agrár Kft.