Nagy Gergő neve ma már ismerősen cseng a hazai chilikedvelők körében, de kevesen tudják, hogy története egy kisvárosi kertben kezdődött Celldömölkön.

– 2017-ben végeztem agrárgazdasági és vidékfejlesztési agrármérnökként a keszthelyi Georgikonon, de a családom révén már jóval korábban, 1991 óta jelen voltunk a kertészetben – meséli Gergő. – A chili kezdetben csak kísérlet volt a sokféle palánta között, de amikor 2017-ben kiültettem néhány bokrot, és ősszel bőséges termést kaptam, elkezdtem vele komolyabban foglalkozni. Először ledaráltam, sóval vegyítettem, ahogy sokan otthon is csinálják. Aztán egyre többet kísérleteztem szószokkal, új ízekkel. 2020-ban, a Covid idején döntöttem el, hogy ezt komolyan veszem.

A chilipaprika termesztése különleges odafigyelést igényel – erről is részletesen mesélt Gergő, aki ma is saját maga neveli a kézműves szószokhoz szükséges növényeket. A chili azonban nem csupán tüzesebb ízvilágot, de komolyabb termesztési kihívásokat is tartogat a gazda számára.

– A chilipaprikák nevelése összetettebb, mint a hagyományos paprikáké – magasabb hőmérsékletet és több napsütést igényelnek már a palántanevelés időszakában is – magyarázta Gergő. – A csírázáshoz és az egészséges növényfejlődéshez elengedhetetlen a meleg közeg és levegő. Minél erősebb egy chilifajta – például a Carolina Reaper –, annál melegebb, napfényesebb környezetre van szüksége a megfelelő fejlődéshez.

chili

Minél erősebb egy chilifajta – például a Carolina Reaper –, annál melegebb, napfényesebb környezetre van szüksége a megfelelő fejlődéshez – forrás: Chilidise

De nemcsak a hő, hanem az öntözés is kulcskérdés.

– A chiliket nem szabad túlöntözni. Minél több vizet kapnak, annál gyengébb lesz a csípősségük. Az árnyékos elhelyezés szintén visszafogja az intenzitást. Ellenben ha a növényt 'kínozzuk', vagyis stresszhelyzetbe hozzuk – például mérsékeltebb öntözéssel, naposabb helyen nevelve –, akkor sokkal tüzesebb termést hoz – fejtette ki.

A növényvédelem terén is speciális hozzáállást igényelnek a chilik. Gergő inkább a megelőzésre helyezi a hangsúlyt: „Nem szeretem a növényvédő szerek túlzott használatát, ezért igyekszem már a legelső jeleknél beavatkozni – legyen szó gombás megbetegedésről vagy kártevőkről. Ezzel nemcsak a növényeket, de a késztermékek tisztaságát is megóvom."

Aki tehát azt gondolná, hogy a chili csak egy erős paprika, az téved – ahhoz, hogy valódi, intenzív, mégis karakteres termék szülessen belőle, a termesztés minden lépésében profizmus és szenvedély kell. Nagy Gergő esetében ebből nincs hiány. Azt is megtudtuk tőle: rengeteg segítséget kap unokatestvérétől, Nagy Csengertől.

chili

Ma már mintegy 1500-2000 chilitövet termeszt háromféle környezetben: fóliasátorban, szabadföldön és árnyékoló háló alatt – forrás: Chilidise

Több ezer chili bokor, 15-féle termék

Ma már mintegy 1500-2000 chilitövet termeszt háromféle környezetben: fóliasátorban, szabadföldön és árnyékoló háló alatt. A palettát négy fő fajta alkotja: jalapeño, piros és sárga habanero, valamint a híres Carolina Reaper. „Ezekből készülnek a szószok, krémek, pehelyfűszerek. A feldolgozás eleinte kemény volt, de ma már maszk, kesztyű és rutin segít minket."

A Chilidise kínálata mára 15 különböző terméket tartalmaz: gyümölcsalapú szószokat (epres, barackos, szilvás, meggyes-csokis-rumos), zöldségalapú készítményeket (barbecue szósz, magyaros gulyáskrém, pikáns ketchup), valamint extra erős natúr chilikrémeket és őrleményeket.

– Fontos számomra, hogy minden ételhez tudjak ajánlani valamit – legyen az egy steak, pizza vagy akár desszert – magyarázta a fiatal szakember.

chili

Termékei az elmúlt években több hazai minősítő és szakmai versenyen szerepeltek sikerrel, ahol séfek, gasztronómiai szakértők értékelték anonim módon az ízeket. Eredmény: szinte minden terméke arany-, ezüst- vagy bronzminősítést kapott – forrás: Chilidise

Díjnyertes ízek, hiteles szakmai elismerés

– Nem csak az számít, hogy nekem finom. Az igazi visszaigazolás a versenyeken jön – vallja Gergő. – Termékeim az elmúlt években több hazai minősítő és szakmai versenyen szerepeltek sikerrel, ahol séfek, gasztronómiai szakértők értékelték anonim módon az ízeket. Eredmény: szinte minden termékünk arany-, ezüst- vagy bronzminősítést kapott.

Chili a konyhában – és a jövőben

A chilis szószokat sokrétűen lehet felhasználni: húsok mellé, pizzákra, hamburgerekhez, de akár édességekhez is. „Csak a képzelet szab határt" – mondja Gergő. A cél a jövőben a termékkínálat bővítése, a horeca (éttermi) szektor erősebb elérése, új ízvilágú termékek bevezetése – például hamarosan érkezik egy lilahagymás-balzsamecetes újdonság is.

Nagy Gergő és Nagy Csenger

Nagy Gergő sok segítséget kap unokatestvérétől, Nagy Csengertől – forrás: Chilidise

– Azt szeretném, ha a magyar gasztronómiában helyet kapna a chili – nem csupán extrém csípőssége miatt, hanem mert valódi gasztronómiai élményt jelent– fogalmazott végül Gergő.

Indexkép: Chilidise