Zala vármegye szinte egész területét növényegészségügyi zárlat alá helyezte a Zala Vármegyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztályának Növény- és Talajvédelmi Osztálya, miután rohamtempóban terjed a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma. A fertőzött és gyanús növényeket gyökerestől ki kell vágni, meg kell semmisíteni. A zárlat alatt tilos mindenféle szőlő szaporítóanyag, növény, eszköz és anyag mozgása a területeken, csak hatósági engedéllyel lehetséges a kivitel és behozatal.
A kórokozó hordozója az amerikai szőlőkabóca, amely ellen a védekezés sok esetben hatástalannak bizonyult. A betegség a szőlő egyik legsúlyosabb karanténkórokozója, és jelenleg az ország 19 vármegyéjéből 12-ben, valamint 22 borvidékből 14-ben már bizonyítottan jelen van – Zala a legsúlyosabban érintett.
Kivágás, gyász, tehetetlenség
Kovács Ottó nagyradai szőlősgazda és borász három évtizede dolgozik a szakmában, de most azt mondja: még soha nem érezte magát ennyire kilátástalan helyzetben.
– Tavasszal már láttam a bajt, de bíztam a permetezésben. Három IFA-rakomány kivágott tőkét vitettek el. A chardonnay-ültetvényem 80 százaléka odaveszett. Ha ez így folytatódik, harminc év munkája megy a levesbe – mondta elcsüggedten.
Hiába használt rovarölő szereket, a kabócák más területekről folyamatosan visszatelepülnek. A növényen nem indul el a fásodás, a vesszők zöldek, hajlékonyak és gumiszerűek, a levelek kanalasodnak, pöndörödnek. A fehér fajták levelei besárgulnak, a kékszőlőké vörösödnek – ezek a fitoplazmás fertőzés egyértelmű jelei.
Nemcsak a szőlőt érinti – a gazdanövények is veszélyt hordoznak
A kórokozó nemcsak a nemes szőlőfajtákat (különösen a chardonnay, cabernet sauvignon, sauvignon blanc, pinot noir, olaszrizling fajtákat) támadja, hanem gazdanövényként viselkedhet az erdei iszalag, éger, bálványfa, mogyoró és több fűzféle is. Ezáltal a fertőzés újra és újra visszajut a szőlőbe, még akkor is, ha az ültetvényt korábban már fertőtlenítették.
Nincs gyógymód – csak megelőzés és karantén
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy jelenleg nincs ismert ellenszer a betegség ellen. Az egyetlen védekezési lehetőség: a fertőzött növények azonnali és teljes eltávolítása.
A kivágott tőkék helyére két éven át nem lehet új szőlőt ültetni, így nemcsak a termés, de a jövőbeni megélhetés is veszélybe kerül.
A betegség nem jelent közvetlen veszélyt az emberi egészségre, nem befolyásolja a bor forgalmazhatóságát, de az aranyszínű sárgaság óriási gazdasági kárt okozhat – különösen, ha hosszú távon fennmarad és elterjed.
Ágazati szintű következmények jöhetnek
A Zala megyei példa azt jelzi: ha a helyzetet nem sikerül kordában tartani, az az egész borágazatot megrengetheti. Egyre több borász veszíti el a termőterületét, a palackozható boralapanyagot, vagy éppen az ültetési lehetőségét. Az érintettek joggal érzik úgy: minden tudás és védekezés ellenére kiszolgáltatottak a természet erejének.
Forrás: Zaol
Indexkép: Pixabay