A jól időzített gyomirtás, amellyel visszaszorítjuk az állományból nehezen irtható évelő gyomnövényeket, továbbá a növényi szármaradványok irányított bontása is a növénytermesztési gyakorlatok szerves részét képezik a kalászos betakarítást követő tarlókezelés során.
A szakértők által javasolt, fenntarthatóságot szolgáló technológiákért kattintson a fotóra!
|
Molnár Szabolcs
fejlesztési vezető
Nufarm Hungária Kft.
Az évelő gyomok elleni hatékony védekezés már a tarlón elkezdődik… sőt, akár el is dől!
Az évelő gyomnövények szaporodása és terjedése módosult szaporítóképletek (gyökértarack, szártarack) segítségével történik. A tarackokon lévő rügyekből új hajtások törnek elő, ami a tarackok feldarabolásával (pl. kultivátorozás, tárcsázás) fokozottabb mértékben jelentkezik.
Az állományban végzett permetezések viszonylag rövid ideig hatnak. A hosszú távú sikeres védekezés érdekében hatékonyabb, több éven átívelő, rendszeres beavatkozás szükséges. Ennek fontos eleme a vetésváltás, az okszerű talajművelés és az évelő gyomok ellen hatékony gyomirtó szerek használata.
1. fotó: Tömegesen kihajtott fenyérciroknövények aratásra váró őszibúza-táblában – fotó: Nufarm Hungária Kft.
A kalászosok betakarítása után tömegesen kelnek ki a melegigényes egyéves vagy évelő gyomnövények. Ez az időszak nagyon jó lehetőség az évelő gyomok elleni hatékony védekezésre. A sekély tarlóhántással nemcsak a talaj vízkészletét őrizzük meg, de a tarackok, rizómák feldarabolásával kihajtásra késztetjük az évelő gyomokat, így azok a nyár végi, ősz eleji tarlókezeléssel nagy hatékonysággal irthatók. Ráadásul a tápanyagraktárak kimerülésével eleve gyengítjük az évelő gyomokat.
Fontos, hogy a kezelés idejére a növények elegendő levélfelülettel rendelkezzenek, hogy minél több hatóanyagot felvegyenek. Figyelni kell a célnövények fejlettségére is. A tőlevélrózsát képező fajok esetében, mint például a mezei acat, a tőlevélrózsa – szárba indulás kezdete, a tőlevélrózsát nem képző fajok esetében, mint például a fenyércirok, a szulákfélék vagy a tarackbúza, a 15-30 cm-es hajtáshosszúság a megfelelő állapot, amikor kifejezetten intenzív a tápanyagáramlás a rizómák és tarackok irányába.
2. fotó: Tömeges gyomkelés ősziárpa-tarlón – fotó: Nufarm Hungária Kft.
3. fotó: Fenyércirok, mezei acat és parlagfű kelése ősziárpa-tarlón – fotó: Nufarm Hungária Kft.
A tarlókezelés a fenyércirok mint az egyik legfontosabb évelő egyszikű gyomnövényünk elleni sikeres védekezési stratégia egyik fontos eleme. Ma már Magyarországon is jelen vannak az ALS-gátló hatóanyagokra rezisztens fenyércirok-populációk, amelyek jól irthatók a glifozát hatóanyaggal. Az évelők mellett a melegkedvelő magról kelő gyomnövények megjelenésével is számolni kell, amelyek közül talán a parlagfű érdemli a legnagyobb figyelmet.
A tarlókezelésekhez a Nufarm Hungária Kft. az Amega Up és a Credit Xtreme totális gyomirtó szereket ajánlja. Az Amega Up 360 g/l glifozát hatóanyagot tartalmaz (izopropil-amin só formájában). Dózisa magról kelő egy- és kétszikűek ellen 2,0–3,0 l/ha, évelő gyomok ellen 4,0–6,0 l/ha.
A Credit Xtreme glifozát hatóanyag-tartalma 540 g/liter, melyet két formában, izopropil-amin só és káliumsó formában tartalmaz, ami megkülönbözteti a többi glifozát hatóanyagú gyomirtótól. Dózisa egyéves egy- és kétszikűek ellen 1,33–2,0 liter/ha, évelő gyomok ellen 2,6–4,0 liter/ha. A glifozát hatóanyag 15–25 °C közötti hőmérsékleten és magas páratartalom mellett fejti legjobban a hatását. A hatóanyag maradéktalan felszívódásához fontos, hogy a kijuttatás után 6 órán belül ne hulljon csapadék.
A glifozáttal elvégzett sikeres tarlókezeléshez, a hatékonyság fenntartásához érdemes betartani néhány szabályt:
- A kezelést a magról kelő egyszikűek 3–5, a magról kelő kétszikűek 4–8 valódi leveles állapotában végezzük el. Évelő gyomok ellen intenzív növekedési szakaszukban kell kezelni. Túlfejlett gyomok esetén a gyomirtó hatás jelentősen csökkenhet.
- Évelő gyomok ellen mindig a magasabb dózisokat alkalmazzuk.
- Perzselő hatású gyomirtó szert ne juttassunk ki tankkombinációban glifozát hatóanyagú készítménnyel, mivel a perzselő hatás miatt kevesebb hatóanyag jut be a növénybe, ami a hatékonyság csökkenéséhez és hosszabb távon rezisztencia kialakulásához vezethet.
- Száraz, meleg idő esetén használjunk hatásfokozó készítményeket.
A glifozát hatóanyag kiváltására ad lehetőséget a 600 g/liter 2,4 D hatóanyagot tartalmazó Dezormon gyomirtó szer azokon a területeken, ahol a magról kelő és évelő kétszikű gyomok jelennek meg tömegesen a kalászostarlókon. A készítményt 1,0 l/ha dózisban kell kipermetezni a magról kelő kétszikű gyomnövények 2-4 valódi leveles állapotában, míg az évelő kétszikűek az intenzív növekedés időszakában a legérzékenyebbek a kezelésre. A Dezormon szükséghelyzeti engedélye kalászostarló kezelésére 2025. július 1-től 2025. szeptember 27-ig érvényes, egy adott táblán egyszer.
Az időben és megfelelően elvégzett tarlókezelések a következő év tavaszán jelentős mértékben javítják az évelő gyomok elleni kezelések hatékonyságát, sőt a tavaszi gyomirtás sikerességét az előző évi nyár végén, ősz elején elvégzett tarlókezelések akár el is dönthetik.
További információ: www.nufarm.hu
Tóth Csantavéri Szilvia
fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.
Mi a jó tarlókezelés titka? Az időzítés. Nézzük, hogyan befolyásolja a helyes időzítés a tarlókezelés hatékonyságát.
A tarlókezelés kihagyhatatlan művelési elem. Ezzel az egyszerű, jól tervezhető gyomirtási beavatkozással tudunk a legtöbbet tenni azért, hogy a területeinken ne szaporodjon a gyommagkészlet, visszaszorítsuk az állományból nehezen irtható, gyakran már rezisztenciát mutató évelőket. Utána biztonságosabb, egyszerűbb és olcsóbb a következő évi gyomirtás. Lásd 1. fotó
1. fotó Az előző évi tarlókezelés jelentősen lecsökkenti a fenyércirok-fertőzést kukoricában: elől előző évben tarlókezelt terület, hátul elmaradt tarlókezelés – fotó: Syngenta Kft.
Az idei évben fokozott jelentősége van a tarlókezelésnek. Ezen a tavaszon a hosszú aszályos időszaknak és a viszonylag korai felmelegedésnek köszönhetően rendkívül erős és szokatlanul korai volt az évelőek kihajtása. Az esőre, vetésre váró, előkészített magágyakban tömeges mezei acat- és fenyércirok-kihajtást láthattunk szerte az országban. Tavasszal költséges módon, esetenként fitotoxicitást kockáztatva tudjuk csak elvégezni az évelők elleni védekezést, amelynek hatékonysága sajnos gyakran elmarad az elvárttól.
Előfordul, hogy a többi gyomnövény szempontjából optimális kezelés idejére már megerősödött, túlfejlett évelő példányok vannak a területen, vagy az esőzések miatt nem tudunk időben rámenni a területre, így a kijuttatáskor már hatékonyságcsökkenést és fitotoxicitást tapasztalunk. Komoly kihívást jelent kukorica kultúrából a rezisztens fenyércirok eltávolítása, ami sajnos egyre nagyobb területen jellemző és csak évről évre szaporodik, erős fertőzés esetén szinte ellehetetlenítve a gazdaságos kukorica termesztést. Lásd 2. fotó.
2. fotó Nikoszulfuron hatóanyag magas dózisával történt kezelés után a rezisztens fenyércirok példányok nem mutatnak tüneteket. Rendkívül súlyos a helyzet az ország több területén és évről-évre új táblákon jelenik meg a rezisztens populáció – fotó: Syngenta Kft.
Mikor a leghatékonyabb a tarlókezelés?
A legjobb hatékonyság akkor érhető el, ha a betakarítást követően elvégzünk egy mechanikai tarlóhántást, és augusztus közepén, ahogy az évelő gyomok elérik a megfelelő fejlettséget, akkor végezzük el a tarlókezelést a megfelelő készítménnyel.
A Syngenta totális gyomirtószer-javaslata, a Medallon Premium a tarlókezelés hatékony eszköze.
A Medallon Premium speciális formuláció, amely a hatóanyagon kívül ionvédelmi rendszert, valamint természetes eredetű tapadásfokozó anyagot – kukoricaglükózt – tartalmaz.
Összetétel: 360 g/l glifozátsav
Hatásmód: totális hatású gyomirtó szer, évelő és magról kelő gyomnövények ellen
Dózis:
- 2,0-3,0 l/ha magról kelőek
- 4,0-6,0 l/ha évelőek ellen (pl. mezei acat, apró szulák, fenyércirok, nád)
Hatástartam: csak föld feletti zöld növényi részeken szívódik fel, tartamhatása nincs. Talajon keresztül nem hat.
A Medallon Premium egyedülálló készítmény a glifozátpiacon, hiszen a formulációnak köszönhetően gyorsabban szívódik fel a hatóanyag, az egyetlen formuláció, ami beépített tapadásfokozót is tartalmaz. Rendkívül magas a hatóanyagtartalma.
A tarlókezelés, mint növényvédelmi elem, egy látványosan megtérülő befektetés a következő évekre, használják ki ezt a lehetőséget a Medallon Premium segítségével!
Daoda Zoltán
szakmai igazgató
AGRO.bio Hungary Kft.
Büszkék vagyunk rá, hogy a termelői szakzsargonban sokan mondják cellezésnek a szárbontást, a jól és méltán (el)ismert BactoFil® CELL gyökér- és szármaradványbontó nyomán. A büszkeségen túl azonban szakmai felelősséget is érzünk, ezért összefoglaltuk ajánlásainkat, mikor és hogyan érdemes egy szárbontót jól használni – és mikor nem.
Legnagyobb területen termesztett növényeink – a kalászosok, a kukorica, a napraforgó és az őszi káposztarepce – hektáronként akár 8-10 tonna szerves anyagot is hagynak maguk után. Ez a hatalmas mennyiségű biomassza jelentős tápelemtartalommal bír, amelyből a betakarítás során csak egy rész kerül le a területről, a fennmaradó hányad – megfelelő tarlóhántással – visszajuttatható a talajba. A szakszerű szárbontás révén a szalma tápanyagtartalma mobilizálható, így akár több tízezer forintnyi értékű elem kerülhet vissza a talajba hektáronként, javítva a talajszerkezetet, a vízmegtartó képességet és hosszú távon a jövedelmezőséget is. Ezzel szemben a szalma – sok talajtaposással is járó – elszállítása a területről talajszerkezet-romláshoz és tápanyagveszteséghez vezet, amit a szalma piaci ára jellemzően nem kompenzál.
A hátrahagyott szerves anyagok hasznosításának első fázisa már az aratásnál elkezdődik. Fontos, hogy a kombájn ne csak levágja, hanem finomra szecskázza és egyenletesen szétterítse a szármaradványokat a táblán. Ezzel biztosítható, hogy a szalma később egyenletesen beforgatható legyen a talajba, elősegítve a lebomlási folyamat megindulását. A szalma minimum egyharmadát hagyjuk a felszínen szalmakalapnak!
A szármaradványok kétharmadának megfelelő mélységbe történő bekeverése és a mikrobiológiai készítmények célzott kijuttatása lehetővé teszi az irányított, gyors és hatékony lebontást. A jó minőségű szárbontók élő mikroorganizmusokat tartalmaznak, és mint minden élő szervezet, csak egy bizonyos pontig tolerálják a hőséget. Ha a nyári forróságban 60 °C körüli hőmérsékletű talajra permetezünk, a fehérjék szinte azonnal kicsapódnak belőlük és használhatatlanná válnak. Az ilyen klimatikus állapot számukra éppolyan életveszélyes, mint a napon álló, felforrósodott autóban hagyott gyermekek és kutyák számára. Mit tehet ilyenkor az a termelő, aki learatta a gabonáját vagy repcéjét, szecskázással, szétterítéssel előkészült a szárbontásra, de tombol a hőség? Várjon. Türelmesen.
A szétterített, finomra szecskázott szalma takarja és szigeteli a talajt, mint a falevelek az erdőben. Alatta pára képződik, ami támogatja a talajéletet. Ilyenkor nincs más teendő, mint megvárni az érdemi mennyiségű csapadékot: figyelni az előrejelzéseket, és amint elegendő esőt ígérnek, egyeztetni a szármaradványbontót forgalmazó cég területi képviselőjével és gyorsan megrendelni a megfelelő készítményt.
A szárbontás időpontja tehát rugalmasan kitolható, az őszi, extrém esetben még akár a tavaszi vetésekig is. Mi több, a talajoltó készítményekkel kombinációban kijuttatott szármaradványbontók egymás hatását felerősítik.
A gyors reagálást és a precíz időzítést a magunk részéről nemcsak a bizonyítottan kiváló minőségű BactoFil® CELL egyedülálló mikrobiológiai gyökér- és szármaradványbontó készítményünkkel, hanem villámgyors kiszállítással is támogatjuk. Mi több, a gondos termékfejlesztésnek köszönhetően a BactoFil® CELL az év egyik felében melegtűrő, míg a másik felében hidegtűrő baktériumtörzs-változatokat tartalmaz, a minél rugalmasabb és hatékonyabb felhasználás érdekében.
A szárbontásra kifejlesztett, 2008 óta elérhető és bizonyítottan kiválóan működő BactoFil® CELL egyedülálló mikrobiológiai gyökér- és szármaradványbontó készítmény jelentősen meggyorsítja a szár- és gyökérmaradványok elbomlását. Mikroorganizmusai elbontják a növénymaradványok cellulóz- és hemicellulózrostjait, így a bennük lévő tápanyagok jelentős része a következő kultúra számára felvehetővé válik, továbbá megkötik a légköri nitrogént is (műtrágya-megtakarítás). A készítmény csökkenti a növénymaradványokból a talajba került kórokozók életterét, visszaszorítja a szaporodásukat, ezáltal a következő kultúráknak kisebb fertőzési nyomással kell megküzdeniük (hatékonyabb növényvédelem). Az elbomlott rostok megkönnyítik a talajművelést, hiszen a talajközeli szármaradvány morzsalékos állagúra bomlik, a talajmunkák üzemanyagköltsége lényegesen csökken.
Az AGRO.bio BactoFil® CELL termékét egyedülálló módon ellenőrzött gyógyszergyártási technológiával, a Kárpát-medencében őshonos baktériumtörzsek használatával, az ISO 9001:2015 minőségirányítási rendszer és az ISO 14001:2015 környezettudatos irányítási rendszer előírásai szerint állítjuk elő.
Az AÖP-ben 2 pontot ér a BactoFil® CELL gyökér- és szármaradványbontó használata. Ökológiai gazdálkodásban is felhasználható készítmény.
Forrás: AGRO.bio Hungary Kft.
Keresse területi szaktanácsadó kollégáinkat, akik készséggel állnak rendelkezésre, akár szakmai segítségre, akár gyors szállításra van szüksége, vagy az aktuális akcióink iránt érdeklődik: https://agrobio.hu/hu/kapcsolat
Varga Sándor
szakmai vezető
Phylazonit Kft.
A szántóföldi melléktermékek, szármaradványok jelentősége vitathatatlan, egyes területeken szinte kizárólagos alapanyagai a szervesanyag-pótlásnak, ezt mára csaknem minden gazdálkodó felismerte.
A mikrobiológiai készítmények alkalmazása a növényi maradványok irányított bontására mára már a növénytermesztési gyakorlatok, technológiák szerves részét képezi.
A készítmények leghatékonyabb kijuttatási módja a munkagépre szerelt speciális kijuttató berendezés – fotó: Phylazonit Kft.
A tarlóbontó készítmények hatékonyságát természetesen jó néhány tényező befolyásolhatja. A mikrobiológiai készítményekben található baktériumtörzsek – attól függően, hogy élő sejteket tartalmaznak, vagy nyugvó állapotban található spórákat – eltérően reagálnak a környezeti igényekre. Könnyen belátható, hogy a spórák erőteljesebb behatásokat is elviselnek, cserébe némi időre van szükségük, hogy kicsírázzanak, és megkezdjék a munkát.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy az élő talajbaktériumok legnagyobb ellensége az UV-sugárzás, valamint a talajfelszínen hagyva a kiszáradás. Vannak ajánlások, melyek a hajnali, vagy esti kijuttatást támogatják, ugyanakkor a probléma legegyszerűbb, és legkifizetődőbb megoldása a munkagépre szerelt speciális kijuttatóberendezés használata.
Ezzel a technológiával egymenetben, azonnal megtörténik a szármaradványokra permetezett anyag beforgatása a talajba, ahol már a Nap káros hatásától védve lesznek, és a talajnedvesség megóvja őket a kiszáradástól.
A Phylazonit a műszaki területen is jelentős szakembergárdával bír, a műszaki csapat bármely elképzelést, technológiai kihívást gyorsan és szakszerűen kivitelez az ország bármely pontján, sőt külföldön is.
A sekélyen végzett tarlóhántás során bedolgozzuk a szármaradványok egy részét, tarlóbontó készítményekkel kezelve – fotó: Phylazonit Kft.
A talaj nedvessége fontos tényező e törzsek hatékonysága, sőt túlélése szempontjából. Különösen nagy jelentősége van e tényezőnek a nyár végi tarlóbontási időszakban. Számos tesztet és vizsgálatot végeztünk mind a készítményekben található törzsekkel, mind a talajban található bennszülött baktériumközösséggel.
Több hónapon át tartó kísérletsorozatunkban a magas nedvességtartalmú talajokat fokozatosan 8-10 térfogat %-os nedvességtartalomig szárítottuk, és vizsgáltuk a mikroorganizmusok túlélését. Azt tapasztaltuk, hogy mind a természetes ökoszisztéma, mind a készítmények speciális törzsei 14%-os nedvességtartalomig – kis képzavarral – „állják a sarat”, alatta azonban nagyon gyorsan bezuhan a számuk. Tanácsadóink megfelelő vizsgálóműszerekkel és gyakorlati szakmai tudásuk alapján útmutatást tudnak nyújtani a száraz viszonyok közötti tarlóbontás kapcsán is!
Fontos kiemelnünk a következőt: többéves vizsgálataink alapján úgy véljük, a tarlóbontó készítmények kijuttatásánál a legritkább esetben korlátozó tényező a készítményekben található baktérium- vagy gombatörzsek igénye (legyen az hőmérséklet, nedvesség, oxigén elérhetősége stb.). Sokkal inkább függ az adott talaj művelhetőségétől, és az elsődleges céltól, ami a talajnedvesség megőrzését jelenti.
A szántóföldi melléktermékek, szármaradványok jelentősége vitathatatlan – fotó: Phylazonit Kft.
Amennyiben a talajnedvességi viszonyok lehetővé teszik, a sekélyen végzett tarlóhántás során bedolgozzuk a szármaradványok egy részét, tarlóbontó készítményekkel kezelve, vagy amennyiben a talajnedvességi viszonyok ezt nem engedik, megtehetjük ezt egy későbbi tarlóápolási munka során, természetesen mindig a talaj vízkészletének megőrzését szem előtt tartva.
Az eddigi tapasztalataink alapján a következő megállapításokat tehetjük:
- A talajhőmérsékleti viszonyok az adott mélységben nem befolyásolják jelentősen a szárbontó baktériumok hatékonyságát.
- Tüllzacskós bontási kísérleteink alapján kijelenthetjük, hogy a bontás legaktívabb időszaka a nyár vége.
- Extrém aszályos időszak kivételével, a cellulózbontó baktériumok számára elegendő víz van a talajban anyagcseréjükhöz.
- Használatukat tekintve alapvetően nem a baktériumok igénye a korlátozó tényező, hanem a talaj művelhetősége, a maradék nedvesség megtartását célozva.
- A készítmények leghatékonyabb kijuttatási módja a munkagépre szerelt speciális kijuttató berendezés.
Dr. Pénzes Éva
ügyvezető
Magyar Talajvédelmi Szövetség
A tarlón hagyott növényi maradvány nem csupán a betakarítás utáni „maradék", hanem egyben a következő kultúra induló tőkéje is. Aki rendszerszinten gondolkodik, az nemcsak a növény termesztésére koncentrál, hanem a talajt is fejleszti. A tarlókezelés során meghozott döntések hosszú távon határozzák meg a talaj termékenységét, szerkezetét és vízháztartását — különösen a klímaváltozás által sújtott, csapadékszegény időszakokban.
1. kép A tarlón lévő növényi maradványok a következő növénykultúra induló tőkéje is egyben – fotó: Magyar Talajvédelmi Szövetség
A növényi maradványok lebontásában részt vevő mikroorganizmusok aktivitása számos tényezőtől függ: hőmérséklettől, nedvességtől, a szervesanyag C/N arányától, valamint attól, hogy a szármaradványok milyen módon kerülnek vissza a talajba. A lebomlás során keletkező aktív szén gyorsan hasznosuló energiaforrás a mikrobák számára, míg a stabil szén — a humusz — hosszú távon javítja a talaj szerkezetét és szénmegkötő képességét.
A nyári tarlókezelés során különösen fontos a technológiai időzítés. A betakarítás utáni azonnali, sekély tarlóhántás segít lezárni a kapillárisokat, így megőrizhető a talajban lévő nedvesség. A mikrobiológiai készítmények kijuttatása akkor hatékony, ha a szármaradványok legalább részben leforgatásra kerülnek, és a talajban van elegendő nedvesség a mikrobák működéséhez. A hőség és az aszály nemcsak a növényeket, hanem a talajéletet is stresszeli — ilyenkor a kijuttatás időzítése és a bedolgozás mélysége kulcsfontosságú.
2. kép A nyári tarló kezelése során is fontos lehet az időzítés – fotó: Magyar Talajvédelmi Szövetség
A korszerű munkagépekre szerelhető kijuttató rendszerek lehetővé teszik az egymenetben történő kezelés és bedolgozás megvalósítását, csökkentve a talajbolygatást és a műveletek számát. Ez nemcsak agronómiai, hanem gazdasági szempontból is előnyös: csökken az üzemanyag-felhasználás, a gépidő, és mérséklődnek a talajtömörödésből fakadó problémák.
A jogszabályi környezet is egyre inkább támogatja a fenntartható tarlókezelést. A HMKÁ 6 előírásai és az AÖP gyakorlatok lehetőséget adnak arra, hogy a gazdálkodók mikrobiológiai készítményekkel dolgozzanak, miközben a minimális talajborítás követelménye is teljesül. A szakszerűen végzett tarlóbontás ráadásul hozzájárul a kórokozók visszaszorításához is: például a Fusarium fajok lebontása csökkenti a következő kultúra fertőzési kockázatát.
A 2025-ös év ismét csapadékhiányos nyárral indult, ami rávilágít arra, hogy a talaj vízmegtartó képességének megőrzése nem opció, hanem túlélési stratégia. A jól időzített, mikrobiológiailag támogatott tarlókezelés képes hetekkel kitolni az aszályhatás megjelenését. Ez nemcsak a növények fejlődésében, hanem a gazdaságosságban is megmutatkozik: csökken a műtrágyaigény, javul a talajélet, és mérséklődnek a növényvédelmi költségek.
A szakmailag helyes tarlókezelés tehát nem csupán technológiai kérdés, hanem stratégiai döntés is. Megalapozza a következő növénykultúra fejlődését, csökkenti a klímaváltozás káros hatásait, és pozitívan hat a gazdaságossági mutatókra is. Ez is része annak a rendszerszintű gondolkodásnak, amelyben a talaj nem csupán közeg, hanem élő, fejleszthető erőforrás — és amelyben a fenntarthatóság nem cél, hanem működési alapelv.
KÖRKÉRDÉS programunkkal hétről hétre jelentkezünk. Olyan témákat helyezünk fókuszba, amelyek a gazdálkodók számára támpontot adnak az inputanyag-beszerzés terén, továbbá választ adnak az agrotechnológiai kérdésekre.