A gyümölcsök fogyasztása az egyik legfinomabb módja annak, hogy szervezetünk vitaminokhoz jusson. A narancsot nagyon sokan szeretik, és ilyenkor, télen jóval több fogy belőle, mint az év többi részében. A héját sokan teszik rá a radiátorra, hogy finom illatával belengje az otthonukat, de ezen kívül még számos dologra felhasználható a narancshéj. Olyanokra is, amikre nem is gondoltál eddig!

Ki ne dobd a narancs héját

A narancs héja számos dologra felhasználható, így nem érdemes kidobni.

1. Fontos, hogy ha lehet, bio narancsot vásároljunk, hiszen annak a héja nem tartalmaz káros vegyi anyagokat. A narancs héját így beleapríthatjuk egy kevés olívaolajba, és a salátára öntve kiváló ízt ad neki.

2. De a limonádéba, forralt borba vagy teába dobva is nagyon finom ízt nyerhetünk a narancs héjától.

narancs héja és magja

A szárított narancshéj rengeteg mindenre jó. Fotó: Shutterstock

3. Szárítsuk meg a narancs héját, majd őröljük porrá, és tegyük jól záródó üvegbe. Kiváló fűszert kapunk belőle, amelyet süteményekbe keverhetünk.

4. Ez elképesztő! A narancs héját a takarításban is nyugodtan használhatjuk, hiszen kiváló zsíroldó! Ehhez öntsünk egy edénybe egy pohár vizet, és ebben főzzük meg két narancs héját, alacsony hőfokon, 15 percig, majd kihűlés után töltsük szórófejes flakonba, és már indulhat is a takarítás.

5. De nyáron még a szúnyogok ellen is be lehet vetni. Ehhez áztassuk be a száraz narancshéjat vízbe, majd ezt töltsük szintén szórófejes flakonba.


6. A narancsnak nem csupán a héja, de a fehér színű, belső héja, a vatta is igazán fontos szervezetünk számára, hiszen a fehér rostok szív- és érrendszervédő, öregedést gátló hatású bioflavonoidokat tartalmaznak.

7. A narancs lereszelt héja csodás ízt ad a narancsból készült befőtteknek, süteményeknek, lekvároknak. Fontos azonban, hogy bio narancsot használjunk.

8. A narancs héja a potpourri-ban is kiválóan működik, hiszen erős narancsillatot biztosít.

9. A bionarancs héját a fürdővízbe is beszórhatjuk. A meleg vízben kiáznak a narancs illóolajai, és kellemes illattal teszik még pihentetőbbé a fürdőt.

9. A narancs héjából testradírt is készíthetünk. Ehhez keverjünk össze kókuszolajat és cukrot, majd adjunk hozzá apróra vágott narancshéjat. A radírozás hatására bőrünk megújul, és hámlasztó hatása is lesz a kezelésnek.

10. A kandírozott narancshéj igazán finom, és akár süteményekbe is tehető. Fontos azonban, hogy bio legyen a narancs, amelynek a héját kandírozzuk.

Ismerd meg a narancs titkait

A narancsfa legfeljebb 8-15 méter magas, örökzöld fa, melynek terebélyes, gömbölyded koronája van. A narancsfa levélhónaljaiban tövisek találhatók. Nem csak a gyümölcsnek, a narancs virágainak is erős illata van, és körülbelül 5 cm nagyságúak.

A narancs egy narancssárga, olajjáratokat tartalmazó külső, és egy fehér, szivacsos, belső rétegből áll. Ez alatt találhatók a gerezdek. Egy gerezd egy termőlevélnek felel meg. A magvak a gerezdek belső szegletében fejlődnek ki, de manapság már sok a mag nélküli narancs is. A narancs termése, vagyis a bogyója, 10-14 gerezdre tagolódik, amelyek egymáshoz és a héjhoz tapadnak, ezért sokkal nehezebb hámozni, mint a mandarint. De könnyen ki lehet facsarni, és a leve igazán üdítően hat ránk, akár télen, akár nyáron, és mikor fogyasztjuk, nagyon sok energiával és vitaminnal lát el minket.

Így hát napi parancs, egy nagy narancs. Ráadásul amellett, hogy igazán finom és egészséges, ráadásul most már nagyon könnyen elérhető az év bármely szakában, és még az az előnye is megvan, hogy igen kevés benne az energia. Így nem okoz súlyos súlyproblémákat sem.

A narancs az egyik legnagyobb téli C-vitamin-forrásaink egyike. Például a  "Navel" fajtájú narancs 25 százalékkal több C-vitamint tartalmaz, mint amennyi egy átlagos felnőtt napi szükséglete. A természetes C-vitamin ráadásul sokkal hatásosabb, mint a tabletták, hiszen bioflavonokkal együtt előfordulva hatása erősödik.

A narancs emellett bőségesen tartalmaz még A- és B-vitaminokat is. Ezek egyrészt segítik a látásunk és a bőrünk egészségét, emellett pedig fontosak a szénhidrát- és zsíremésztés szempontjából is. A benne található antioxi flavonok és karotinok, antociánok, valamint a limonén rákmegelőző és rákellenes hatásúak. Ruténtartalma jó hatással van a kapilláris erekre, az idegrendszerre és a szívre.

Nem minden narancs egyforma

A vérnarancsok kisebbek, mint a hagyományos narancsok, héjuk és gyümölcsük pedig piros, amely az antocián nevű növényi színanyagnak köszönhető. Az antociánok gyulladásgátlók, rákellenes és vérnyomáscsökkentő hatásúak, a narancs nobelitin tartalma pedig segít megelőzni a trombózis kialakulását. Fitoösztrogénjei nőgyógyászati panaszokra hatásosak, és elpusztítják a különféle vírusokat és baktériumokat. Vízhajtóként is megállja helyét, és fontos kalcium-, magnézium- és káliumforrás szervezetünk számára.

Ha enni szeretnénk a narancsot, akkor érdemes a mag nélküli fajták egyikét választani. Ezeket onnan könnyű felismerni, hogy kívülről van rajtuk egy köldökszerű bemélyedés. Ez az úgynevezett Navel narancs, ami amellett, hogy nagyon könnyen hámozható, igazán édes és lédús. Ha nem enni szeretnénk, hanem narancslevet szeretnénk facsarni a gyümölcsből, akkor a Valencia nevű lehet a legjobb választás, hiszen nagyon finom, és rengeteg levet tartalmaz.

narancshéj szórófejes palackban tisztítószer

A narancs héja kiváló zsíroldó, ezért tisztítószerként is kiváló. Fotó: Shutterstock

Nem csak vérnarancsok vannak, hanem félvér narancsok is. Ilyen az olasz Moro, amely sötétvörös húsú, savanykásan édes. Nagyon kevés magja, viszont érdes héja van. A Salustianas nagyon édes vérnarancs, a Shamouti pedig nagyon nagy és ovális gyümölcs. Sajnos nagyon vastag a héja, így nem túl gazdaságos gyümölcs.

A narancs színe egyébként semmit sem árul el arról, milyen ízű a gyümölcs. Míg az állandóan meleg hőmérsékleten termesztett fajták halvány sárgák, addig ott, ahol változik a hőmérséklet, inkább pirosas narancssárgásak lesznek a narancsok.

Együnk gyakran narancsot, és ne dobjuk ki a héját sem!