Sokan próbálkoznak az egyes konyhai hulladékok újrahasznosításával, hiszen ez a fenntartható kertészkedés egyik legalapvetőbb eleme. A kert egészségének javítása érdekében fontos lenne minden élelmiszer hulladékot komposztálni, visszajuttatni a földbe.

Maradékok felhasználása a kertben

A komposztálás mellett, amivel a háztartásban segíthetjük a szerves hulladékok felhasználását, eltüntetését, az egyes konyhai hulladékok esetében nem elvetendő szempont a minimális előkészítéssel történő felhasználás sem - írta meg a Green cikke alapján a SokszínűvidékA konyhai hulladék újrahasznosítása a fenntartható kertészkedés leghatékonyabb módja a hulladék csökkentésének, valamint a föld, a kert, a veteményes állapotának javítására.

Mi legyen a tojáshéj sorsa?

Talán mondani sem kell, hogy a tojáshéj az egyik leggyakrabban előforduló hulladék a háztartásban. Pedig, ha mindenki tisztában lenne azzal, hogy mennyi mindenre felhasználható a kertben, akkor máshogy tekintenénk rá. Az összetört vagy őrült tojáshéjak talajba való hozzáadása javítja a talaj szerkezetét és lassan felszabaduló kalciumot biztosít a föld számára.

Ehhez viszont arra van szükség, hogy azokat biztonságossá és kórokozómentessé tegyük azokat. Ha például a madaraknak szeretnénk adni, akkor nincs más dolgunk, mint leöblíteni és megsütni 120 fokon nagyjából 10 percig, mielőtt azokat kitennénk az etetőkbe. Ez létfontosságú tápanyagokat kínál a magokat fogyasztó tollasok számára.


Emellett a zúzott tojáshéjak hatékony megoldást jelenthetnek a kártevők ellen, hiszen akadályt képez a meztelencsigát számára, ami miatt nem tudnak kárt tenni a kertben, a veteményesben.

Tudtad? A banánhéj sem a kukába való.

A banánhéj gazdag káliumforrást jelent nemcsak az emberek, a növények számára is. Ez alapvető tápanyag a növények növekedéséhez és egészségéhez, főleg a virágok és a gyümölcsök fejlődését tudja támogatni. Mivel lassan szabadul fel a talajban, hosszú ideig biztosítja a megfelelő mennyiségű tápanyag folyamatos ellátását. A héj bomlása vonzhatja a hasznos férgeket, ami még tovább lazítja a földet, javítja a talaj szerkezetét.

Citrusok a macskák ellen

A narancshéj számtalan kártevőt taszít, köztük a kóbor macskákat. Hogy azok ne használják a kertet vécéként, nincs más dolgunk, mint kitenni oda, ahol gyakran bejönnek. Az illatuk ugyanis taszítja a macskákat, ráadásul természetes riasztószerként szolgálnak a közönséges kerti kártevők, levéltetvek, hangyák ellen. A narancshéjak bomlásuk során hozzájárulnak a talaj megfelelő tápanyagellátásához.

A kávé egészséges, a növényeknek is

A kávézacc az ökológiai kertészkedés során számtalan esetben felhasználható. Hatékony talajlazító, főleg, ha a kert felső rétegeibe keverjük, ami által nitrogénnel gazdagítjuk a talajt. Ennek köszönhetően a földnek nő a víz- és levegőmegtartó képessége, elősegítve ezzel az egészségesebb növényfejlődést.

A narancshéjjal távol tarthatjuk a kerttől a kóbor macskákat - fotó: pexels.com

A kávézacc hatékony komposztgyorsító, hiszen az említett nitrogéntartalmuk támogatja a bomlási folyamatot. Az optimális komposztálási eredmények érdekében érdemes szénben gazdag anyagokkal, levelekkel, szalmával, papírral keverni.

Főzővíz, mint tápanyagforrás

A tojások vagy zöldségek főzéséhez használt vizet nem érdemes a csapban leengedni, ez ugyanis potenciális tápanyagban gazdag forrás a növények számára. Olyan értékes ásványi anyagokat tartalmaz, amikre a kültéri és a beltéri virágoknak és növényeknek egyaránt szükségük van. Mindenképpen hűtsük le, majd utána adjuk nekik.