A magyar kultúrtörténetben az egyik legfontosabb szerepet betöltő gyümölcs, a szőlő felpörgeti az anyagcserénket, és biztosítja szervezetünk számára a legfontosabb tápanyagokat, hiszen sok C- és B-vitamint, káliumot, kalciumot, magnéziumot és flavonoidokat is tartalmaz.

A szőlőfogyasztás egészségügyi előnyei

Naponta egy maréknyi szőlő elfogyasztása megőrzi az erek rugalmasságát, megelőzheti az érelmeszesedést, csökkenti a vérnyomást, a vérrög kialakulását, és véd a szívinfarktustól.

A szőlő számos növényi vegyület forrása. Ezek az antioxidánsok, beleértve a bélbarát, keringést támogató polifenolokat és antocianinokat, bizonyítottan megvédik a szervezetünket a krónikus gyulladásoktól, a cukorbetegségtől, bizonyos rákos megbetegedésektől és a szívbetegségektől.

A szőlő sok rostot és káliumot is tartalmaz, melyek segítik a szívműködést, és szabályozzák a vérnyomást. A belőle készült szőlőlé is nagyon jótékony hatású, hiszen ez a fenolos vegyületek egyik leggazdagabb forrása. Bőségesen tartalmaz rezveratrolt, ami egy erős antioxidáns hatású polifenol vegyület, amely csökkenti a gyulladásokat, lassítja az öregedési folyamatokat, védi a szív- és érrendszer egészségét, hozzájárulhat a szívroham megelőzéséhez, tágítja az ereket, rugalmassá teszi az érfalat, szabályozza a koleszterinszintet.

szőlő

A szőlő sok rostot és káliumot is tartalmaz, melyek segítik a szívműködést, és szabályozzák a vérnyomást – fotó: Shutterstock

A szőlőben található antioxidáns vegyületek, például a rezveratrol, valamint a zsírban oldódó lutein és a zeaxantin védelmet nyújtanak a szemet károsító UV-sugárzással szemben. A lutein és a zeaxantin emellett segítenek megóvni a szemet a mobiltelefonokból és a táblagépekből érkező kék fény hatásaitól is.

A szőlő rendszeres fogyasztása jótékonyan hat a hangulatunkra, és nyugtató hatással bír. Kutatás igazolja, hogy a kognitív hanyatlás és a memóriavesztés korai jeleit mutató egyéneknél a szőlőlé napi fogyasztása javítja az agyműködést.

A szőlő cukortartalmának köszönhetően energiával lát el minket, segítségünkre van a stresszhelyzetekben, és jó hatással van a fizikai erőnlétre.


A szőlő fogyasztása a májra és az epére is jótékonyan hat, továbbá segít szabályozni a vesék működését, erősíti a tüdőt, és kitisztítja a légutakat.

És ha mindez nem lenne elég, a szőlőben lévő polifenolok a legjobb öregedésgátló vegyületek. A szőlő hatóanyagai külsőleg jótékonyan hatnak a bőrünkre, és halványítják az öregedés során megjelenő foltokat.

Már 1936-ban a világhírű Nobel-díjas tudós, dr. Szent-Györgyi Albert is kijelentette, hogy a szőlőmag tartalmazza az egyik legtöbb természetes antioxidánst, azóta pedig egyértelműen bebizonyosodott, hogy képes gátolni a gyulladásos folyamatokat, így a daganatok kialakulását is, de a szív oxigénhiányos állapotának megelőzésében is szerepet játszik.

A szőlőmag olaja közel 70 százalék linolsavat tartalmaz. Mivel a linolsav jelentős szerepet játszik a bőr vízháztartásának szabályozásában, ez az olaj a legjobb hidratálók egyike, mely elképesztő hatékonyansággal képes javítani a bőr rugalmasságát.

Forrás: divany.hu, magyarnemzet.hu

Indexkép: Shutterstock