Romániában jelenleg mintegy 4,5 millió sertést tartanak, és ebből 2,8 millió egyed az önellátó, kisparaszti gazdaságokra jut, és nélkülözhetetlen szerepet tölt be a vidéki lakosság élelmiszer-ellátásában.
Jórészt mezőgazdasági melléktermékekkel és konyhai hulladékokkal nevelkednek fel a sertések az ország szegényebb területein – fotó: pixabay.com
Az ország legszegényebb falusi körzeteiben élő lakosság jelentős része ugyanis nem rendelkezik elegendő jövedelemmel ahhoz, hogy – a lakásfenntartás és ruházkodás mellett – bolti húst vásároljon.
Az ilyen kistelepüléseken a jórészt mezőgazdasági melléktermékekkel és konyhai hulladékokkal felnevelhető, egy-egy sovány disznó (vagy malac) életmentő szerepet játszik.
Ezért Florin Barbu, jelenlegi román agrárminiszter – ahogy korábbi pozíciójában is – különösen a szívén viseli a kisüzemi sertéstartást, bár a kormánynak megvannak a tervei a nagyüzemi sertéstenyésztés és hizlalás ujjá szervezésére is.
A korábbi években komoly problémát jelentett, hogy a hústermelő vállalkozások csak a hizlalásra koncentráltak, és nem törődtek a tenyésztéssel.
A minisztérium azt is elismeri, hogy a rendszeresen Németországból importált malacok felhizlalása óriási veszteséget jelentett a saját tenyésztésre épülő malacneveléshez képest.
Forrás: agroberichtenbuitenland.nl
Indexkép: pixabay.com