Az állattartók világszerte óriási összegeket fordítanak a szarvasmarhák metánkibocsátását mérséklő vegyszerekre és egyéb eszközökre. Kétségtelen, hogy a légkör metánszennyeződése jelenleg a világon az egyik legsúlyosabb környezetvédelmi probléma.

A Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatói azonban ezt a problémát a másik oldalról közelítik meg, nevezetesen a kisebb kibocsátású tehenek kiválogatásával – olvashatjuk a vet.upenn.edu angol nyelvű hírportálon. Az ugyanis tény, hogy a tehenek egyedei és csoportjai között a metánkibocsátásban igen nagy különbségek vannak, amelyek főleg a bendő-mikrobapopulációval függenek össze.

szarvasmarha

A tehenek egyedei és csoportjai között a metánkibocsátásban igen nagy különbségek vannak – fotó: Pixabay

Azt is tudjuk, hogy a metántermelés energiát von el, és annak csökkentése visszaadja az energiát a tehénnek, hogy azt az anyagcsere-tevékenységhez használja fel, beleértve a jobb tejtermelést.

A világban alkalmazott, kibocsátást csökkentő (vegyszeres) beavatkozások már figyelemre méltó eredményeket értek el, de többnyire károsan befolyásolják az emésztést.


Az Egyetem kutatóinak viszont 130 tehén kiválogatásával az átlagos kibocsátást évi 374 fontról 258 fontra sikerült levinniük. Amint Dipti Pitta, az Állatorvosi Iskola professzora elmondta, mindezt költséges adalékanyagok alkalmazása és az állatok emésztését, illetve teljesítményét megzavaró beavatkozás nélkül érték el.

Az Egyetem kutatásainak eddigi eredményeit a Journal of Dairy Science folyóiratban tették közzé.