A kutyák esztétikai célú sebészeti beavatkozásai, mint például a fülvágás, egyre több országban tiltottak, és Magyarországon is szigorodnak az ezekre vonatkozó szabályok. Az állategészségügyi hatóság megtiltotta, hogy a hazai születésű, szimmetrikusan vágott fülű fajtatiszta kölyökkutyák kereskedelmi céllal külföldre kerüljenek. A hatósági állatorvosok minden egyes ilyen esetben kivizsgálják a beavatkozások jogszerűségét - áll a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közleményében.

A kutyák, mint hűséges társaink és munkavégzésben segítő állatok, az emberek életének régóta fontos szereplői. Az állatok egészségének védelme érdekében a múltban gyakoriak voltak az olyan csonkolások, mint a fül- és farokvágás. Manapság azonban már kevés kutya dolgozik például nyájőrző pásztorként, és a korábbi veszélyforrások is jelentősen csökkentek. Ezért ezek a beavatkozások már indokolatlanok, hiszen csak felesleges fájdalmat okoznak az állatoknak.

A fülvágás, amelyet gyakran fülek kupírozásának is neveznek, Magyarországon kívül számos uniós és harmadik országban is tilos. Az állatvédelem előtérbe kerülését mutatja, hogy egyes fajtaszervezetek már a kutyafajták hivatalos standardjainak módosítását is kezdeményezték, hogy azok megfeleljenek az új szemléletmódnak.


A hazai jogszabályok is egyértelműen fogalmaznak e kérdésben. Mint azt a vonatkozó előírás kimondja: „Az állaton küllemének megváltoztatása érdekében, továbbá más, nem az állat egészsége vagy későbbi egészségkárosodásának megelőzése céljából történő sebészeti beavatkozás – az ivartalanítás, valamint e törvény végrehajtására kiadott jogszabályban meghatározott további beavatkozás kivételével – nem végezhető."

A jogszerűtlen esztétikai célú beavatkozások visszaszorítása érdekében a vágott fülű kölyökkutyák külföldre történő kereskedelme tilalom alá került. A rendelkezés értelmében, ha hatósági szakember ilyen kutyát talál egy szállítmányban, a fülvágás körülményeit és annak jogszerűségét minden esetben ki kell vizsgálni.