Szárazanyag tartalmát tekintve a csalán (Urtica dioica) 30 százaléknyi, kedvező aminosav összetételű fehérjét tartalmaz és a félig-telítetlen zsírsavak közül pedig az omega-6 jelentősen erősítheti az állatok immunrendszerét és a kórokozókkal szembeni rezisztenciáját.
A csalán takarmánykiegészítőként fokozza a baromfik súlygyarapodását és a tyúkok tojáshozamát – fotó: Pixabay
Orosz szakértők szerint a takarmányozási hasznosításához a csalánt – többek között forróvizes kezeléssel és különböző adalékok hozzáadásával – megfelelően fel kell dolgozni, mert a tyúkok a friss növényt még akkor sem eszik meg, ha semmi más táplálékot sem kapnak. A forróvizes kezelés viszont semlegesíti a csípősséget, mivel az azt okozó hangyasav eltávozik a növényből.
A kezelés után kapott masszát jól össze kell keverni (pl. turmixgéppel), és érdemes hozzá kevés szemesterményt vagy baromfitápot is adni. Így már a háziszárnyasok biztosan szívesen fogyasztják. Azt is kimutatták, hogy a csalán takarmánykiegészítőként való hasznosítása fokozza a baromfik súlygyarapodását, a tyúkok tojáshozamát és a tojássárgájának élénkebb színt ad.
Ezt a lehetőséget nagyüzemekben nehéz alkalmazni, azonban családi baromfiudvarban viszont kár lenne kihasználatlanul hagyni.