Ez is elhangzott a Keszthelyen rendezett húsmarhatenyésztési tanácskozáson, amelynek a MATE Georgikon campusa adott otthont – számolt be a Zaol.

Dr. Polgár J. Péter egyetemi docens köszöntőjében azt mondta: az érdeklődés és a szakma minden esztendőben generál fontos témákat, amelyeket „összeköt a gazdaságos, ökologikus és fenntartható húsmarhatartás szándéka, vagyis: mindannyiunk jövője".

Dr. Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének (MÁSZ) ügyvezető igazgatója nyitóelőadásában egyebek közt arról beszélt: idén az agrártárca 1,3 milliárd forintot szán tenyésztésszervezési feladatokra, s bár korábban volt példa ennek ellenkezőjére, 2024-ben – egyelőre legalábbis úgy tűnik – ezt az összeget menet közben sem emelik. Tavaly sikerült e forrást 1,9 milliárdra feltornászni, amelyből törzskönyvezésre, teljesítményvizsgálatokra és tenyészérték-becslésre szinte valamennyi ágazatnak jutott forrás.

A hazai húsmarhatenyésztő egyesületek közül a holstein-fríz fajtával foglalkozó szervezet a legnagyobb, itt az egyedek száma tavaly 329 ezer volt. Az ENAR, vagyis az egységes nyilvántartási és azonosítási rendszer adatai szerint e vonatkozásban második helyen áll a magyartarka (104 ezer), majd a limousin és a blonde következik (65,7 ezer). A tízes listán a magyar szürke 22,9, a bivaly pedig 6,7 ezer egyeddel a mezőny második felében szerepel, összegzett dr. Wagenhoffer Zsombor.


A MÁSZ ügyvezető igazgatója kitért arra is, 2020-hoz képest mostanra nyolc százalékkal csökkent itthon a húshasznú üszők és tehenek száma, legnagyobb mértékben, 18 százalékkal a magyar szürkemarha állománya esett vissza.

Dr. Wagenhoffer Zsombor felhívta a figyelmet: idén májusban kell beadni a húsmarha állatjóléti támogatást igénylő pályázatokat. Erre 10 milliárd forintos keret áll majd rendelkezésre, bár a szövetség számításai szerint ennek majdnem a duplájára is lenne igény. Kiemelte, a 100 pontos értékelési rendszerben 25 pont jár a fajtaegyesületi tagságért, húsz állatjóléti felelős foglalkoztatásáért, a felsőfokú agrárvégzettségű munkatárs pedig további 20 pontot jelent.

A tanácskozás további részében dr. Szűcs Márton, dr. Dákay Ildikó, dr. Abonyi Tamás és dr. Pósa Roland tartott előadásokat, melyekben szó esett például az európai húsmarhahelyzetről, a támogatások igénybevételéről, illetve állategészségügyi kérdésekről, kihívásokról is.

Indexkép: Pixabay