A csiperke nem véletlenül olyan népszerű, hiszen nagyon sok mindenben támogatja az egészségünket. Ezen kívül pedig igazán finom is. Ráadásul nem csak az erdőben akadhatunk rá, hanem akár mi magunk is termeszthetjük. De nem csak a csiperkegomba, hanem általánosságban véve a gombák is nagyon jó hatással vannak az egészségünkre, így érdemes őket fogyasztani.

Ezért hasznos számunkra a csiperkegomba

A táplálkozási szakemberek szerint az egyik leghasznosabb erdei gomba a csiperke, amelyik még a húst is képes helyettesíteni - tudjuk meg a magyarhirlap.hu cikkéből.

Ez a gomba segít elkerülni a szív- és érrendszeri problémákat, és még a rák kialakulását is megelőzheti. Ennek oka, hogy a csiperkegomba bővelkedik élelmi rostokban, fehérjében, enzimekben, poliszacharidokban. A gomba ezen kívül hozzájárul a pajzsmirigy harmonikus működéséhez, felgyorsítja a körmök és a haj növekedését, nagyon sok benne az aminosav.

gomba csiperke

A csiperke nem csak finom gomba. A fogyasztása nagyon jót tesz az egészségünknek. Fotó: Shutterstock

Ez a gomba ezen kívül még támogatja az immunrendszert is, és rengeteg benne a foszfor, a vas, a cink, és a kalcium. Mindezeket az előnyöket pedig még tartósított formában is nyújtja Kísérletek bizonyítják, hogy rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet, az L-nevű rendkívül erős antioxidánsból pedig tizenkétszer annyit tartalmaz, mint például a búzacsíra.

Ismerd meg a csiperkegombát

A csiperkék közül a leggyakoribb a mezei, a kerti és az erdőszéli csiperke. Fiatal korában selymes, fehér kalapot visel, mely ahogy korosodik, úgy válik egyre laposabbá és sárgábbá. Átmérője a 12 cm-t is elérheti. Igazán csinos gomba, melyet a tönkjén található gallérnak köszönhet. Ezáltal a kinézete olyan, mint egy elegáns hölgyé.


Ha esik az eső, tömegesen jelenik meg ez a gomba a kertekben, mivel nagyon kedveli a párás, nedves időt. Nyersen is fogyasztható saláták alapanyagaként, de számtalan formában készíthető el még ezen kívül. Kirántva is finom, húsok töltelékeként is nagyon ízletes, pörköltként is kedvet, de a reggeli rántottát is igazán csodálatossá képes tenni.

Nem véletlenül nevezik champignonnak is, mert igazi bajnok a gombák között. 10 dkg csiperke átlagosan 6 gramm fehérjét tartalmaz. Szuperélelmiszer, mely kitüntető megnevezést csakis olyan élelmiszerek kaphatják meg, amelyek kiemelten hasznosak a számunkra.

Ne csak fogyaszd, tartósítsd is a gombát

A gombák mindig is nagyon kedveltek voltak, ami egyáltalán nem csoda, hiszen könnyen rájuk lehetett találni, és igazán ízletes és laktató ételeket lehetett készíteni belőlük. Idővel arra is rájöttünk, hogy nem csupán gyűjteni érdemes, így sokan otthon is megpróbálkoznak a gomba termesztésével.

Azonban a gomba veszélyes is lehet, ezért nagyon fontos, hogy igazolt forrásból vásároljunk, ha pedig a gombaszedés mellett döntünk, minden esetben vizsgáltassuk be a gombát fogyasztás előtt egy gombaszakértővel! Semmi esetre se hagyatkozzunk arra, hogy rákeresünk a neten és a képeket összehasonlítjuk az általunk gyűjtött gombával, mert az bizony végzetes tévedés lehet.

Azonban nem elég, ha ellenőrzött forrásból vásároljuk és bevizsgáltatjuk a gombát, az is nagyon fontos, hogy csakis friss gombából főzzünk, és azonnal fogyasszuk is el a belőle készült ételt, hiszen az már pár nap tárolás után is ételmérgezést okozhat.

1. Tartósításkor ügyeljünk rá, hogy a gomba minden esetben teljesen kifejlett legyen, emellett friss és sérülésmentes. Ha sérült, ne fogyasszuk el és ne is tartósítsuk.

2. A gombát tartósíthatjuk sós lében. Ehhez szükségünk lesz sóra, babérlevélre, fokhagymára és rozmaringra. A gombát főzzük meg sós vízben, aszerint, hogy az adott gomba mennyi főzési időt igényel. Átlagosan 10 percig kell főzni, de például a laskagomba esetében ez 25 percet vesz igénybe. Készítsük el ezután ízlés szerin a fűszeres levet a babérlevélből, a rozmaringból és a zúzott fokhagymából, majd szűrjük le és forraljuk össze a sós lével. A gombát tegyük steril üvegekbe, majd öntsük rá a forró, fűszeres levet úgy, hogy teljesen ellepje, és zárjuk le az üveget. Ezután tegyük száraz dunsztba, és hagyjuk kihűlni.

3. Savanyúságként is el tudjuk tenni a gombát. Ehhez sót, cukrot, ecetet, fokhagymát vagy hagymát, egész borsot, babérlevelet, koriandert, mustármagot és chilit használjunk. Az első lépés itt is a gomba sós vízben történő megfőzése, majd készítsük el az ecetes levet, forraljuk fel, majd a forrás után még 15 percig főzzük. A leszűrt gombát tegyük steril üvegekbe, majd öntsük rá a forró levet úgy, hogy teljesen elfedje, zárjuk le az üveget, és hagyjuk száraz dunsztban kihűlni.

4. Az olajos gombához hevítsünk egy kis olajat a serpenyőben, majd dobjunk rá egy kevés apróra vágott fokhagymát. A gombát vágjuk szeletekre, majd adjuk hozzá a fokhagymához, sózzuk és borsozzuk meg, majd amikor puhára pároltuk, tegyük üvegekbe. Az üvegeket alaposan zárjuk le, majd tegyük egy nagy lábasba, és öntsünk rá annyi vizet, hogy ne lógjanak ki belőle az üvegek. Forraljuk fel a vizet, majd hagyjuk benne kihűlni az üvegeket.

5. A gombát meg is tudjuk szárítani. Aszalógépben nagyjából 6-10 órára lesz szükség, amelyhez 5-6 mm-es szeletekre kell a gépbe tenni a megtisztított gombát. Akkor végeztünk jó munkát, ha a gomba pattanva törik. Ezután tegyük jól zárható, steril üvegbe.

gomba csiperkegomba

A csiperkegomba nagyon jót tesz a szívnek. Fotó: Shutterstock

6. De fagyasztani is lehet a gombát. Azonban érdemes előtte előfőzni, vagy 1-3 percre forró sós, citromleves vízbe tenni, majd onnan kivéve hirtelen jéghideg vízzel lehűteni.

A gombák és a D-vitamin

A D-vitamin bevitele élelmiszerekkel is megoldható, így például gomba fogyasztásával is. A D-vitamin leginkább a csontok egészségéért és az immunrendszer normál működéséért felelős, de csökkentheti az olyan betegségek kialakulásának kockázatát is, mint a cukorbetegség, a szívbetegség, bizonyos ráktípusok, illetve a depresszió.

Hazánkban a legtöbb ember D-vitamin szintje alacsony. Azonban a gombafogyasztás segít a D-vitamin bevitelében. Az emberekhez hasonlóan a gombák is képesek D-vitamint szintetizálni, ha UV-fény éri őket. A gombák azonban D2-vitamint termelnek, amely segít megemelni a vér D-vitamin-szintjét. Egyes vadon termő gombák kiváló D2-vitamin-források, mivel nagy mennyiségű UV-fényt kapnak. Egy csészényi kucsmagomba például 136 NE D-vitamint rejt. Hazánkban a két legjelentősebb termesztett gombafaj a csiperke- és a laskagomba.

A csiperkét és a laskát otthon is termesztheted

Nem véletlen, hogy a csiperke és a laskagomba a legnépszerűbbek hazánkban, hiszen ezeket akár otthon is termeszthetjük. A gomba a sötét, nedves, hideg, páradús környezetet kedveli. Az otthoni termesztéshez a pince a legideálisabb, de akár a lépcsőházban, vagy a garázsban is kialakíthatunk egy számára tökéletes helyet. A legfontosabb, hogy megfelelő legyen a hőmérséklet. A legtöbb gomba a 13-15 Celsius-fok közötti hőmérsékletet kedveli. Mivel nyáron a legtöbb pince túl meleg, így célszerű az őszi időszakban belekezdeni a termesztésbe.

A hőmérséklet mellett fontos még a fény mennyisége is. A tökéletes gombatermesztő helyiség vagy teljesen sötét vagy kevés fény jut csak be. A csiperke gomba jellegzetesen magyar termesztési módja a polietilén-zsákos pincei termesztés, amihez a gombazsákokat készen tudjuk megvásárolni.

A zsák felszínét vízszintesre kell igazítani, és nyirkos fóliával betakarni. Az első két hétben 20-25 Celsius-fokos hőmérsékletre van szükség, majd le kell venni a borítást és a tápközeget 4 cm vastagon takarófölddel kell beborítani. Tíz nap múlva a hőmérsékletet fokozatosan csökkentsük le 17-18 Celsius-fokra, hogy kellő mennyiségű gombánk teremjen. A zsákok környékét locsoljuk meg.

A laskagomba termesztéséhez PE zsákba töltött becsírázott alapanyagot kell beszerezni. A zsákok több hullámban teremnek. 4-5 termésidőt célszerű bevárni, amely alatt 3-5 kg termés várható. A laskagombát farönkön is termeszthetjük. A gombafonalakkal átszőtt rönköket árnyékos, szélvédett helyen, háromnegyed részig kell a földbe süllyeszteni. Ügyeljünk rá, hogy a rönk környéke mindig kellően nedvesen legyen tartva, hiszen így tudnak kifejlődni a gombatestek.

Gombában gazdag táplálkozást kívánunk!