Magyarország a kérődzőkre, elsősorban a szarvasmarhákra vonatkozó állategészségügyi szabályok szigorítását kéri az uniótól - közölte dr. Kocsner Tibor, az országos főállatorvos helyettese. Magyarország azt követően kezdeményezi a kérődzőkre vonatkozó állategészségügyi szabályok szigorítását, hogy néhány hete Magyarországra hurcolták a kéknyelv fertőzés vírusát.

A magyar állategészségügyi hatóságok most konzultálnak a francia szállítóval, hogy mi legyen a Magyarországra érkezett állatok sorsa. Az egyik lehetséges mód a betegség terjedésének megakadályozására az állatokat leölése, a másik, visszaszállításuk Franciaországba.

Kocsner Tibor hangsúlyozta: mivel importszállítmányról van szó és a megbetegedések nem Magyarországon történtek, így a betegség előfordulása nem számít magyarországinak, ennek megfelelően a francia állategészségügyi hatóságokkal kell konzultálniuk az ügyben.

Az EU egészségügyi biztosa, Markosz Kiprianu már tavaly figyelmeztetett: terjed Európában a kéknyelv fertőzés, amely a kérődző állatokat betegíti meg. Szakemberek szerint a globalizáció, az emberek és a javaik mozgása, a turizmus, a városiasodás, legfőképpen pedig a klimatikus változások járulnak hozzá az állati fertőzések terjedéséhez. A kéknyelv megbetegedést eredetileg Dél-Afrikában azonosították, majd az 1990-es évek végén a vírus átkelt a Földközi-tengeren.

2006 nyarától a vírust azonosították Belgiumban, Németországban, Luxembourgban, Hollandiában, Franciaország északi részén, majd Nagy-Britanniában. A kéknyelv vírust a Culicoides imicola nevű szúnyogfajta terjeszti a kérődzők (szarvasmarha, juh, kecske) körében, de az az emberre nem terjed át.

A fertőzött állatok általában nyálaznak, nyálkahártyáik, szájuk, nyelvük megduzzad és kékes színt ölt, mozgásszervi rendellenességek jelentkeznek, mindez magas lázzal, az esetek többségében elhullással jár.

Markos Kiprianu szerint az európai országokban tavaly 14 ezer kéknyelv megbetegedést regisztráltak. Az unió területén a kórokozó vírus új formáit mutatták ki és gond, hogy a „bűnös” szúnyognak nincs természetes ellensége. Az északnyugat Európában kimutatott vírustörzs (serotype 8) elleni vakcina kifejlesztésével két cég is foglalkozik, de az oltóanyag csak 2009-ben kerülhet piacra.