Az inzulinhoz való egyszerűbb és olcsóbb hozzáférés módját dolgozták ki amerikai és brazil kutatók: genetikailag módosított teheneik inzulint is tartalmazó tejet adnak – írja a hvg.hu.
A hasnyálmirigy által termelt inzulin nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára, ugyanis szabályozza a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok anyagcseréjét. Az 1-es típusú cukorbetegség esetében károsodnak a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei, így kívülről kell pótolni ezt a vegyületet, de időnként még a 2-es típusú cukorbetegségnél is előfordulhat, hogy inzulinpótlásra van szükség. Ez drága is, és a beadása kellemetlen, ráadásul a világ fejletlenebb részein az inzulinhoz való hozzáférés korlátozott, márpedig kezelés nélkül a betegség súlyos szövődményekkel járhat.
Most néhány kutató egy új ötlettel állt elő: tehenekkel inzulint tartalmazó tejet termeltetnének. Ehhez inzulint kódoló humán DNS-t szúrnak a tehénembriókba, és az állatok tejében megjelenne a humán inzulin.
Miután a proinzulint kódoló DNS-t beillesztették tíz tehénembrióba Brazíliában, az embriókat normál tehenekbe ültették be. A tíz embrióból csak egy transzgenikus borjú született. A kutatók specifikusan az emlőszövetet is meg tudták célozni, így a humán inzulin nem kering a tehén véráramában, hanem egy meghatározott területre korlátozódik.
A kutatók úgy vélik, egyetlen tehén literenként kb. egy gramm inzulint tud termelni. Minden gramm több mint 28 ezer egység inzulinnak felel meg. Ez azt jelenti, hogy egyetlen tehén több ezer cukorbeteg számára tudna előállítani napi inzulint.
A kutatók célja még nagyobb inzulinhozam elérése a jövőben.
Az indexkép csupán illusztráció: Pixabay