A minap megrendezett harkányi díszállatkiállítás egyik legnagyobb attrakciója idén a baranyai tájtyúk volt, amelyet sokan már most hungarikumként emlegetnek. Hegedűs Tibor, a fajta fenntartója elmondta, hogy a baranyai háztáji tyúk nemcsak a térség egyik legrégebbi, hanem az egyik legkiemelkedőbb teljesítményű tyúkfajtája is.

A baranyai tájtyúk nagy testű baromfi, amely kiváló húshozammal és tojástermeléssel büszkélkedhet. A tyúkok átlagos tömege 3,2-4 kilogramm, míg a kakasoké 5-6 kilogramm. Tojáshozamuk évente 180-230 darabot ér el, de szabadtartásban, megfelelő körülmények között ez az érték még magasabb is lehet. A tyúkok egész évben tojnak, húsuk vörös színű, porhanyós állagú, ami különleges gasztronómiai élményt nyújt.

A baranyai tájtyúkot 2012-ben ismerték el hivatalosan fajtaként, majd 2015-ben bekerült a baranyai és a nemzeti értéktárba is. Ez a lépés a fajta megőrzése szempontjából jelentős mérföldkő volt.

A baranyai tájtyúk története szorosan összefonódik Baranya megye mezőgazdasági hagyományaival. Az 1920-as évektől kezdve egészen a 70-es évek végéig Baranya a baromfitenyésztés fellegvára volt és a tájtyúk fontos szerepet játszott a megye gazdaságában.



Amikor a fajtát hivatalosan is elismerték, 2012-ben még csak 70 ezer egyedet tartottak számon belőle. Az elmúlt években azonban a tenyésztők kitartó munkájának köszönhetően a fajta létszáma exponenciálisan növekedett. Ma már 500-600 ezer baranyai tájtyúk él Magyarországon, ami bár nem jelentős szám a teljes hazai baromfiágazat méreteihez képest, mégis stabil, életképes állományt mutat.

A baranyai tájtyúk nemcsak kiváló termelékenysége miatt különleges, hanem azért is, mert megtestesíti a fenntartható, háztáji gazdálkodás hagyományait. Porhanyós húsa és kiemelkedő tojástermelő képessége révén a tájtyúk kiválóan illeszkedik a modern fogyasztói igényekhez is, miközben őrzi a régió gazdag mezőgazdasági örökségét.


A fajta tenyésztése nemcsak a gazdasági fenntarthatósághoz járul hozzá, hanem a biodiverzitás megőrzéséhez is. Széles körű elterjedése és hungarikum címre való pályázása azt bizonyítja, hogy a baranyai tájtyúk a helyi közösségek és az egész ország számára egyaránt értéket képvisel.

Bár a baranyai tájtyúk állománya ma már stabil, a fajta további népszerűsítése és a hazai piacon való pozíciójának erősítése kiemelt fontosságú. A hungarikum cím megszerzése nemcsak a baromfitenyésztés hagyományainak elismerését jelentené, hanem a baranyai gazdaságok versenyképességét is növelné.

Forrás: Infostart.hu

Indexkép: Pixabay