A villanypásztornak stratégiai jelentősége van az állattenyésztésben és a növénytermesztésben egyaránt. Állataink elkóborlását, netán károkozását, vagy éppen jelentős vadkárt előzhetünk meg egy jól megkonstruált, megfelelően paraméterezett rendszerrel.
– A legfontosabb, hogy mindig a védendő, vagy éppen távol tartani kívánt állatfajhoz illesszük a rendszerei elemeit és felépítését – szögezte le elöljáróban Bacs Zsolt vállalkozó, aki villanypásztor telepítésével foglalkozik és maga is gazdálkodik a Zala vármegyei Galambokon.
– A legfontosabb az ütés erőssége, amit joule-ban fejezünk ki, különböző ütéserősségű villanypásztor-készülékek léteznek, kiválasztásukkor mindig azt figyeljük, hogy milyen joule-érték szerepel a berendezés műszaki adatlapján. A kisebb állatokhoz, mint például a kis testű kutyák, elegendő alacsonyabb impulzus, szarvasmarhákhoz, vagy nagyobb vadfajhoz, például a szarvashoz már extrém erősségű impulzusokkal kell kalkulálnunk. A készülék kétmásodperces időközökkel pulzál és kétmásodpercenként "lő" ki egy impulzust, 2 joule, 6 joule, 8 joule erőséggel készüléktől függően és nyilván, állat célcsoportra méretezve.
A szakember szerint az akáckarók a legmegbízhatóbbak – forrás: Facebook/Bacs Zsolt
Tehát az egész azzal kezdődik, hogy jól kell választanunk. Kutyának elég például a 2 joule-os, szarvashoz 6-8 joule kell, de van eltérítő tényező, például a szőrzet vastagsága: egy kuvasznak nem feltétlenül lesz elég a 2 joule-os és juh esetében is inkább a 8-asban gondolkodjunk. Zsinórból kutyának, birkának 2-3 szálat rakunk fel, de a jó ugráskészséggel rendelkező állatoknak, mint például az őz, vagy a szarvas, 5-6 szálat húzunk. Az alsóbb szinteken zsinórt, de a legfelsőn szalagot, aminek már optikai funkciója is van, hiszen azt a szarvas, vagy az őz jobban látja és kicsit már az is visszatartó erő lehet, ha érzékeli, hogy az egy nehezebben átugorható akadály. Persze, ez alapesetben igaz, ha űzik a vadat, nem fog gondolkodni, hanem vagy átugorja, vagy nekimegy a rendszernek.
A szakember azt is elmondta: azt is figyelembe kell venni a készülék kiválasztásánál, hogy mekkora kerületű területet akarunk védeni és ezt öt szálas rendszer esetén öttel kell szorozni. Ő a tapasztalatai alapján egy drágább, francia márkájú prémium berendezést használ, mert korábban találkozott már olyan, relatíve olcsó készülékekkel, amelyek nem úgy működtek, ahogy kellett volna.
A zsinórok fontos tulajdonsága az uv-állóság – forrás: Facebook/Bacs Zsolt
Például nem adták le azt az impulzust, ami szerepelt rajtuk, vagy nem voltak uv-állók, esetleg cseppbiztosak sem. Hozzátette: ez a márka ezt mind tudja, ezzel együtt jobb a békesség, a gazdának mindig azt javasolják, hogy a rendszer lelkét biztonsági szekrényben, vagy zárt térben helyezze el. Ha nincs elérhető áramforrás a működéshez, jó megoldás a napelem, a mai, 80 wattos napelemeknek és a hozzájuk használt akkumulátoroknak már az sem jelent gondot, ha több napig nincs napsütés – például télen.
Szintén fontos, hogy olyan zsinór, vagy szalag kerüljön fel a karókra, amelyek szintén uv-állók (ezek 6-7 évet is kibírnak) és jó szakítószilárdságúak, de egyúttal rugalmasak is és jól viselik az évenkénti leszerelést-felrakást.
Ma már a napelemes rendszerek is üzembiztos működést garantálnak – forrás: Facebook/Bacs Zsolt
Ami a karókat illeti, léteznek műanyag és fa karók is, de ő nem szívesen használja előbbieket, mert a szélnek sem igen állnak ellen, képes kimozgatni őket, ha pedig állat, esetleg vad nekifut, simán kitöri. Ezek csak ideiglenes karámokhoz ajánlott. Az akáckarók a legjobbak: stabilak és a gyűrűszigetelők szépen beléjük csavarhatók.
A rendszer nélkülözhetetlen elemei a földelőszondák, melyek a tökéletes működéshez elengedhetetlenek. Csakúgy, mint a legalsó zsinór alatti terület tisztán, gyommentesen tartása akár kaszálással, akár gyomirtózással.