Tudósok szerint az antibiotikumok általános alkalmazása a mezőgazdaságban olyan baktériumok megjelenéséhez vezetett, amelyek ellenállóbbak lettek az emberi immunrendszerrel szemben – írja a greendex.hu

antibiotikum

A kolisztin nagymértékű alkalmazása az állattenyésztésben elindította az E-coli baktériumok megjelenését és elterjedését – fotó: pixabay.com

Az antibiotikumok túlzott használatának jelentős veszélyei lehetnek

Kutatások eredményei támasztják alá, hogy a Kínában sertés- és csirkefarmokon évtizedeken át növekedésserkentőként használt antimikrobiális kolisztin, olyan E-coli törzsek megjelenését eredményezte, amelyek nagyobb eséllyel kerülik ki az emberi immunrendszer első védelmi vonalát. A kolisztint, mint állattenyésztési élelmiszer-adalékanyagot már Kínában és sok más országban is betiltották, de az eredmények így is az antibiotikumok túlzott használatának a jelentős veszélyeire figyelmeztetnek.

Ez potenciálisan sokkal veszélyesebb, mint az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia

– fogalmazott az Oxfordi Egyetem kutatásának vezetője, Craig MacLean professzor.

Az eredmények jelentős hatást gyakorolhatnak a kolisztinnel azonos osztályba tartozó új antibiotikumok, az antimikrobiális peptidek (AMP) kifejlesztésére is, amelyek a tudósok szerint a veleszületett immunitás veszélyeztetésének kockázatát jelenthetik.

Az AMP-k azok a vegyületek, amelyeket a veleszületett immunválasz során termel a legtöbb élő szervezet, és ami az első védelmi vonalat jelenti a fertőzésekkel szemben.

A kolisztin egy bakteriális AMP-n alapul – a mikrobák ezeket  a vegyületeket arra használják, hogy a versenytársakkal szemben megvédjék magukat  –, ami kémiailag hasonlít néhány, az emberi immunrendszerben termelődő AMP-hez.

A kolisztin nagymértékű alkalmazása az állattenyésztésben elindította az E-coli baktériumok megjelenését és elterjedését, ami a gyógyszer mezőgazdasági felhasználásának korlátozásához vezetett.

baromfitelep

A kolisztint, mint állattenyésztési élelmiszer-adalékanyagot már Kínában és sok más országban is betiltották – fotó: pixabay.com

Hosszú út vezetett az antibakteriális szerekig

Az ENSZ arra figyelmeztetett, hogy az antimikrobiális rezisztencia súlyos globális fenyegetést jelent, aminek következtében 2050-re évente akár 10 millió ember is meghalhat a szuperbaktériumok miatt. Egyre nagyobb  az új antibiotikumok iránti igény, nagy az érdeklődés az AMP-k gyógyszerként való alkalmazása iránt, a fejlesztés alatt állók némelyike pedig humán AMP-n alapuló gyógyszereket is tartalmaz.

Az antibakteriális szerek csak a baktériumok ellen védenek, a vírusokkal szemben nem. A baktériumok megtalálhatók a talajban, a vízben, a levegőben, akár extrém körülmények között is.

Téves elképzelés, hogy az összes baktérium káros, és mindet el kell pusztítani, hiszen több száz millió hasznos baktérium él a bőrünkön és a bélrendszerünkben – ezek segítik a szervezetünk működését, például az emésztést és az immunrendszert.

A káros baktériumok viszont megbetegítik a szervezetet, víz útján, étellel, érintkezéssel vagy akár a levegőben is terjedhetnek. Számos olyan baktérium által okozott betegség volt, ami a középkorban még tizedelte a lakosságot – gondoljunk csak a pestisre, a leprára, a tífuszra, a tébécére, a skarlátra.

Addig, ameddig eljött az az idő, amikor a 19. században kezdtek ráébredni a fertőtlenítés és az antibiotikumok fontosságára, addig a pusztító járványok terjedéséhez a lakosság különböző babonákat és hiedelmeket kapcsolt.

szarvasmarha

A mezőgazdaságban alkalmazott antibiotikumok veszélyeztetik az emberi immunrendszert – fotó: pixabay.com

Az antibiotikumok folyamatos kutatására a kialakuló rezisztencia miatt van szükség

Az antibiotikum-használat komoly kockázatokat jelent az emberi orvoslásban és az állategészségügyben is: egyrészt azért, mert fennáll a lehetősége annak, hogy az állatgyógyászati készítmények szermaradékai bekerülhetnek az élelmiszerekbe, másrészt a kórokozók állatokról állatokra, illetve állatokról emberekre is terjedhetnek, antibiotikum-rezisztens típusok alakulhatnak ki, amelyek ellen még nem biztos, hogy létezik gyógymód.