A fotón két aranyos bárányt tart a kezében, melyekről a posztból kiderül, hogy ikerelléssel jöttek világra és lacaune fajtájúak.

Cserszegtomajon, a Georgikon Pincészet szomszédságában alakítottam ki mintegy 3 hektáros területen a Pilikán Parkot, melyben falusi vendéglátással és fenntartható gazdálkodással foglalkozom – bocsátotta előre dr. Szabó Péter. E szemlélet jegyében másfél éve kerültek a területre juhok (1 kos, 6 jerke és 3 anyajuh), s most már 18 állatból áll az állomány. Ezek reményeim szerint a következő években teljesen környezet- és klímabarát módon, ragyogóan elvégzik a gyepfelület karbantartását, mely ráadásul gazdagabb flórát és faunát is eredményez. Többféle fajtával dolgozom, mert az a célom, hogy a régi háztájira jellemző, vegyes állomány alakuljon ki, ne valamiféle mintagazdaság. A fő vonulatot a merinók adják, ezen kívül lacaune, Ile de France fajták és suffolk keverékeink is vannak. A kisbárányok lacaune fajtájúak, ez egy nagyon jó tejhasznú fajta, a tejéből készítik a rokfort sajtot.

juh

Dr. Szabó Péter a két cuki lacaune báránnyal – forrás: Facebook

Dr. Szabó Péter elmondta: az egyes és az ikerellés elég gyakran előfordul a fajtánál, az már ritkább, ha három kicsiny jön a világra, de ilyen is előfordulhat.

A főigazgató-helyettes ejtett pár szót a MATE és a Georgikon aktualitásairól is és elmondta: örvendetes, hogy a MATE a hazai egyetemek sorában bekerült a Top 10-be, ami annak is köszönhető, hogy nagy hangsúlyt fektetnek a képzések magas színvonalának megőrzésére. Nem véletlen, hogy nőtt a jelentkezők száma a Georgikonon is, ahol 400 új hallgató kezdhette meg a tanulmányait tavaly ősszel.


Újabb célként azt fogalmazták meg, hogy ott legyenek a világ legjobb agrár felsőfokú oktatási intézményeinek Top 30-as ranglistáján, s erre – amennyiben az elmúlt évek sikerszériája folytatódik – minden esélyük megvan.

Felhívta egyúttal arra is a figyelmet, hogy február 15-ig lehet jelentkezni a felsőoktatási intézményekbe, így az agráregyetemekre is. Keszthelyen újdonság a lótenyésztő szakmérnök és a fürdőturizmus szakirányú továbbképzés, a még szintén újnak számító a bor- és gasztroturizmus szakirányú továbbképzésük pedig már tavaly tavasszal elindult. Végül a főigazgató-helyettes hozzátette: az is céljuk továbbá, hogy erősítsék a falusi-, vagy agroturizmus jelenlétét a képzési palettán, akár egy új szak bevezetésével is.