Markus Schieber agrármérnök 1998 óta él Magyarországon, Baja, Csávoly, Bácsbokod, Bácsborsód környékén foglalkozik szántóföldi növénytermesztéssel, illetve a gazdasághoz tartozik egy szekszárdi pincészet is.

A szántóterület tekintélyes részén, mintegy 400 hektáron foglalkozik őszi káposztarepcével, ebből 120 hektáron pedig a Limagrain nagy termőképességű hibridjét, az LG Ambassadort vetette 2023-ban. "Az idei szezonban is körülbelül ekkora területen vetek LG Ambassadort, mert rendkívül jó termőképességű, ezzel tényleg megéri foglalkozni, még akkor is, amikor nem a legjobban alakul az időjárás" – mondta Markus Schieber.

repce termesztése

Markus Schieber 1998 óta gazdálkodik Magyarországon – Fotó: Markus Schieber

Sokféle talajtípuson, nehéz időjárási körülmények között

A Duna-Tisza köze déli részén meglehetősen vegyes képet mutat a talaj, a futóhomoktól a 30 aranykoronás, jó termőképességű mezőségi talajig sokféle talajtípus megtalálható. Az LG Ambassador az a repcehibrid, amit szinte minden talajtípuson kipróbált már Markus Schieber az utóbbi három évben, és nem csalódott benne.

Az idei év első fele kifejezetten száraz volt, ráadásul a márciusi 25 fokos meleg intenzív növekedésre késztette a repceállományt, viszont a vízhiány miatt nagyon gyorsan lezajlott a virágzás és kevesebb elágazás, kevesebb becő képződött. A tavalyihoz képest egy tonnával kevesebb lett az átlagtermés. Így is elérték viszont a 3,2 tonnás hektáronkénti áltagot. "Kukoricával ilyen körülmények között sokkal nagyobb kockázatot vállalnánk be, arattunk mi már 4 és 12 tonnás kukoricát is. Repcével azért az nem fordulhat elő, hogy csak fele termésünk lesz, megbízhatóbban terem ezen a vidéken" – részletezte a gazdálkodó.

A legjobb területeken idén 3,7 tonnás hektáronkénti eredmény született, tavaly azonban nem volt ritka az, hogy egy-egy táblán 5 tonnát arattak hektáronként.

őszi káposztarepce

Repcetermesztés: több odafigyelés, kisebb kockázat – Fotó: Limagrain

Deszikkálás és becőragasztás nélkül

A gazdálkodó elmondása szerint a repcét minden évben a búza után aratják, amit többek között az tesz lehetővé, hogy az LG Ambassador kipergés-ellenállósága kiváló. Nem alkalmaznak becőragasztásos technológiát és nem is deszikkálják az állományt. Így egy menetet és egy költségtételt "megúsznak" a repcetermesztés során.

Nem szántanak

A repce talaj-előkészítése szántás nélkül történik, nehézkultivátorral művelik meg a talajt 25 cm mélyen. A vetést nem augusztusban, hanem szeptember első hetében végzik négyzetméterenként 30-as tőszámmal, gabonavetőgéppel.

Digitális sárga tál

A növényvédelem nagy kihívás a klórpirifosz hatóanyag kivonása óta, ezért a bajai gazdaságban nagy figyelmet fordítanak a növényvédelmi előrejelzésre. A távolabbi táblák esetében digitális sárga tálat használnak, amelynek segítéségével Markus a telefonjára kap automatikus üzenetek formájába fotókat a sárga tálról, így meg tudja állapítani, mikor van szükség a rovarölő szeres kezelésre. A közelebb fekvő táblákon hagyományos sárga tálakat használnak előrejelzés céljából. "Nem könnyű a növényvédelem, ez tény, de az a kérdés, hogy repce helyett mit vessek... Kizárólag gabonát nem lehet, a tavaszi kultúrák, a kukorica és a napraforgó viszont csak nagy kockázat mellett termeszthetőek ezen a vidéken. Kedvelem a repcét, idén is több mint 100 hektáron fogom az LG Ambassadort vetni, ez biztos. A Limagrain szakembereire ráadásul mindig számíthatok. A repce nagy értékű kultúra, fontos, hogy megfelelő szakértelemmel foglalkozzunk vele, és ebben a Limagrain megbízható partnerem" – zárta gondolatait a gazdálkodó.

Az LG Ambassador középérésű repcehibrid, Európa egyik piacvezető hibridje. Legfontosabb tulajdonságai:

  • nagy termőképesség,
  • hatékony nitrogén hasznosítás (N-flex),
  • TuYV rezisztencia,
  • Rlm7 fómarezisztencia,
  • kipergés-ellenállóság.

Keresse Ön is a Limagrain kereskedelmi képviselőit!

limagrain