Többek között erre hívja fel a figyelmet Dr. Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetsége elnöke a Magyar Állattenyésztők Lapja áprilisi számának vezércikkében. Mint írja: a tavaly nyári árakhoz képest sokkal olcsóbban lehet most gabonát vásárolni. Ez azonban nem átlagos, sőt, tavaly, amikor az állattenyésztők a rekordmagas árak mellett is próbáltak bevásárolni és raktározni az állatoknak búzából, kukoricából, nem volt könnyű dolguk, mert a gabonatermesztők közül jónéhányan még 135 Ft/kg áron sem akarták eladni a terményüket.
Most pedig az ótermésre jó esetben 90, az újra 75 ezer forintos tonnánkénti árat mondanak a vevők, ha egyáltalán van, aki most előre le akarna szerződni. A gabonatermesztők kongatják a vészharangot, mondván, hogy a tavaly óta tovább emelkedett inputárak mellett és a klímaváltozás miatt közepes terméssel kalkulálva, a most kínált árakkal veszteséges lesz a növénytermesztés. További nehézséget okoz, hogy a hazai raktárakban nagyon sok ukrán gabonát tárolnak és bizonytalan, hogy ez aratásig vajon kikerül-e belőlük. Mindennek az ukrán gabonaimport a fő oka.
Dr. Wagenhoffer Zsombor – fotó: Facebook
A DG Taxud vámfelügyelet adatai szerint 2022. július 1. és 2023. március 12. között Ukrajnából 1,338 millió tonna kukorica, 230 ezer tonna búza, 285 ezer tonna napraforgó, 29 ezer tonna napraforgóolaj, 91 ezer tonna repcemag, 93 ezer tonna szójabab és 86 ezer tonna szójadara érkezett hazánkba. A gabonatermesztők azonban ennél sokkal több, 4-5 millió tonna ukrán gabonáról beszélnek, szerintük ennyi van a hazai raktárakban, amiből 1 millió tonna annyira szennyezett toxinnal, hogy legfeljebb elégetni lehet.
Ezzel szemben a nagy takarmánygyártók szerint az ukrán kukorica legfeljebb 5-10 százaléka szennyezett, míg az idehaza tavaly megtermelt tengeri sokkal nagyobb része alkalmatlan takarmánynak magas aflatoxin-tartalma miatt. Van olyan takarmányos cég, amely az Alföldről felajánlott kukorica 80 százalékát utasította vissza a 20 ppb értéket is meghaladó toxinszennyezettség miatt.
Dr. Wagenhoffer Zsombor hozzátette: a helyzet egyáltalán nem könnyű, de amikor a gabonatermesztők nehézségeiről beszélünk, nem szabad megfeledkezni az állattenyésztőkről sem.
„Sokunknak tavaly rekordmagas áron kellett takarmányt vásárolni és most azt etetjük. A felvásárlási árak emelkedése sajnos megállt, sőt a tejnél erőteljes csökkenés várható a következő hónapokban. A támogatások csökkenéséről ne is beszéljünk! Nekünk nem egy katasztrofális évünk volt, mi már évek óta iszonyú nehéz időszakot élünk. Ráadásul nem voltak előtte sem olyan esztendőink, amikor annyira jövedelmezően tudtunk volna gazdálkodni, mint a gabonatermesztők az utóbbi sok-sok évben. Az, hogy ki van nehezebb helyzetben a mezőgazdasági ágazatok közül, nem egy rossz év alatt dől el!" – szögezte le.