A fejőstehenek proteinszükségletének biztosítását az utóbbi években Németországban és Ausztriában többnyire szójaimportból oldották meg – írja a Bayerische Landesanstalt für Landwirtschaft és a Garant Qualitäzsfutter. A szója világpiaci ára viszont – különösen a GMO-mentes termékeké folyamatosan emelkedik. A fehérjeszükséglet, főleg a hasznosítható (bendőstabil) nyersfehérje biztosítása fontos szerepet játszik a bendő nitrogén-egyensúlyának kialakításában, amely viszont meghatározza a teljes takarmányozás hatékonyságát. Ehhez pedig bármilyen, fehérjetartalmú növényi termék alkalmas lehet.

Ez a tény korábban is ismert volt, de a kérdés alaposabb megvizsgálása céljából a Állatélettani és Takarmányozási Kutató Intézet újabb kísérleteket állított be, amelyekben a szóját különböző, Németországban hagyományosan termesztett, de éppen a szójaimport hatására háttérbe szorult növényi termékekkel helyettesítették.

tehén

Jelentősek csökkenthetők a takarmányozás költségei – fotó: Shutterstock

Az évi 7.500 kg tejhozamú tehenek napi 25 kg-os takarmányozását nagyadagú kukoricára, szénára és kukorica-szilázsra, illetve nagyadagú fűre alapozva, a takarmányadagokba – különböző kombinációkban – többek között repcepogácsát, lóbabot, édes csillagfürtöt, extrudált lucernát, takarmányborsót vagy sörtörkölyt keverve megállapították, hogy a szójaadagolás minimálisra, illetve akár nullára csökkenthető.

A felsorolt kiegészítésekkel a takarmányozás költségei – a tehenek teljesítményének befolyásolása nélkül – számottevően csökkenthetők. A német kísérletekre a magyar tejtermelő gazdáknak is célszerű lehet odafigyelniük. A felsorolt helyettesítő termékek ugyanis Magyarországon is előállíthatók. A tejtermelés költségeiben pedig akár néhány százalékos megtakarítás is döntő jelentőségű lehet.