Az anyjuktól elválasztott borjak a téli időszak viszontagságai miatt lassabban növekednek, mivel a szervezetükbe bevitt takarmány nagy részét testhőmérsékletük szabályozására használják fel. Erre a problémára kerestek választ észt egyetemi kutatók, agrárszakértők és egy ökológiai szarvasmarhatelep szakemberei – írja a Napi.hu.
Magyarországot nem valószínű, hogy meghódítja a csúcstechnológiás karám (a kép illusztráció) – fotó: Shutterstock
A portál értesülései szerint a jelenlegi csúcstechnológiát felhasználva törekedtek arra, hogy minél energiatakarékosabb és gazdaságos mechatronikai rendszert használó okos marhaistállót alkossanak meg. A Tark Laut névre keresztelt projekt optimalizálta az épület kialakítását és borítását, hogy télen több napfényt tudjon felvenni és nyáron a napsugarak akár 80 százalékát is képes legyen megtartani.
A Napi.hu megkeresésére Medgyesi Gergely Árpád, a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, véleménye szerint Magyarországon kicsi az esélye, hogy megvalósuljon a projekt. Az északi országok időjárása eltérő hazánkétól. Magyarorszzágon például nem okoz gondot a nyáron a takarmány szárítása – magyarázta a szakember.