Az agrarheute.com hírportál beszámolója szerint, a KSG Agro, Ukrajna közismerten legnagyobb sertéstartó vállalkozása a közelmúltban, a háborús körülmények közepette is meghirdette a sertéshústermelés családi gazdaságokkal együttműködve történő újjászervezését az országban.

malac

A kistermelők szerte az országban, olcsó ukrán kukoricával, konyhai hulladékkal és falusi udvarokon megtermelhető takarmányokkal egy-két sertést könnyen és alacsony ráfordítással fel tudnak hizlalni – fotó: pixabay.com

A szervező megavállalat vállalja, hogy választott malacokkal és szaktanácsokkal látja az érdekelt kisgazdaságokat és egyéni termelőket, továbbá felvásárolja azoktól a hízott sertéseket, amely együttműködéshez első lépésben egy másfél éves minimális időtartamot határozott meg.

Szergej Kaszianov, az Ukrán Sertéstartó Egyesületének elnöke szerint, Ukrajna kedvező lehetőségekkel rendelkezik a sertéstartás felfuttatásához, mivel a kistermelők szerte az országban, olcsó ukrán kukoricával, konyhai hulladékkal és falusi udvarokon megtermelhető takarmányokkal egy-két sertést könnyen és alacsony ráfordítással fel tudnak hizlalni.


Ráadásul az afrikai sertéspestis kitörésének is jóval kisebb a kockázata és pusztítási lehetősége egy-két állat tartása esetén, mint a nagyüzemi telepeken. Ugyanakkor az EU tagországok nagy telepei a fokozódó munkaerő hiány és a megemelkedett energiaárak miatt jóval drágábban tudnak termelni, ami lehetőséget biztosít az ukrán sertéshús jövőbeni exportjára.

A saját termelés bővítése az országban a sertéshús egyre fokozódó hiányát is megszünteti, amelynek elhárítására 2023-ban az előző évi élősertés importot 2,7-szeresére kellett növelni.