Hazánkban a legfájdalmasabb csípés a lódarázstól származik, azonban világszerte számos sokkal veszélyesebb rovar él, melyeknek a csípése halálos is lehet.
A fájdalom és a halálozási ráta szempontjából a pókszabásúak a legveszélyesebbek, melyek nem a rovarok közé tartoznak, külön osztályt képviselnek az ízeltlábúak között. A legveszélyesebb rovarok között az első helyen egy apró hangya szerepel.
A világ legveszélyesebb rovara
A Pogonomyrmex maricopa az Egyesült Államok egyes részein él, és a rovarok közül a legerősebb méreggel rendelkezik. Az aminosavak, peptidek és fehérjék koktélja tizenkétszer erősebb a méhénél, és 350 adag elég belőle ahhoz, hogy egy felnőtt ember ott a helyszínen meghaljon. Egyetlen példány addig fecskendezi mérgét áldozatába, amíg el nem pusztul, közben pedig olyan kémiai anyagokat választ ki, amelyek üzenetet jelentenek a faj többi tagjának, akik a helyszínre sietnek. A csípés okozta fájdalmat tekintve a Schmidt-skála szerint majdnem az egyik legfájdalmasabb a világon, hatása pedig akár 4 órán keresztül tarthat.
Az aratóhangyák, melyek közé a Pogonomyrmex maricopa is tartozik, fontos szerepet játszanak a bomlásban, az elpusztult állatok tetemeit a föld alá vonszolják, így egyrészt javítják a termőföld minőségét, másrészt védik a felszínt a fertőzésektől. A növények magvait is folyamatosan „elvetik" Amerika-szerte.
Vándorhangyák
A vándorhangyák közül a Dorylusok folyamatosan úton vannak, mivel olyan nagy tömegben élnek, hogy néhány naponta új táplálékforrásra van szükségük. Főleg az élőhelyükön, azaz Afrikában, a Kongó környékén dolgozó kutatók esnek áldozatul nekik, illetve azok a kisebb gyerekek, akiket ketrecek védenek attól, hogy túl messzire bóklásszanak szüleiktől.
Ázsiai óriásdarázs
Az ázsiai óriásdarázs Délkelet-Ázsiában őshonos, de a világ számos más területére, többek között Amerikába is eljutott a szállítóhajóknak köszönhetően. Rokona, az ázsiai lódarázs Franciaországban inváziós fajjá vált. Mindkét darázsfaj megtámadja a méheket és az embereket is. Az óriásdarázs királynők 5, a dolgozók 3-4 centiméteresre nőnek, a fullánkjuk 6 mm hosszú, és – ellentétben a méhekével – nem szakad bele a szövetbe, azaz az állat többször egymás után képes szúrni vele. Mérge nagy mennyiségben légzésbénulást okozhat, például Japánban évente körülbelül 50 ember haláláért felelős.
Az ázsiai lódarázs és az óriásdarázs megjelenése Magyarországon is elképzelhető, hiszen a környező országokban már megtelepedtek, a legnagyobb veszélyt azonban a méhekre jelenti, nem az emberekre. Terjedéséhez hozzájárulnak az enyhe telek is.
Afrikanizált méh
Nagyon hasonlít a házi méhre, azonban ez a faj nem kaptárakat épít, hanem saját kis fészkeket készít gumiabroncsokban, ládákban, dobozokban. Kifejezetten agresszív állatok, ügyesen és gyorsan védekeznek, ezért ma Közép- és Dél-Amerika uralkodó méhfajtájává váltak. Képesek türelmesen megvárni, hátha az elmenekült támadó esetleg visszatér a helyszínre, de az is előfordul, hogy több méh is dühödten követni kezdi a menekülő állatot vagy embert. Az embereknél az arcot és a szemeket támadják, mérgük gyenge, de sok méh csípésekor veszélyes mennyiségben gyűlhet össze a szervezetben.
Az afrikanizált méh kifejezetten agresszív állat – fotó: Shutterstock
Amerikai gyapjaslepke
A legmérgezőbb lepkefaj a Földön, melynek a testét tüskék ezrei borítják. Ha hozzáérünk, a tüskékből származó méreg komoly sérüléseket okozhat: a helyi kiütés és duzzanat mellett hasi, mellkastájéki fájdalmat, hányingert, fejfájást, vérnyomásproblémát. Legrosszabb esetben légzési nehézségek is felléphetnek, ezért mindenképpen forduljunk orvoshoz a biztonság kedvéért. Hazánkban nem fordul elő, Amerikában őshonos New Jersey és Texas környékén, és már hernyóállapotban is okozhat tüneteket.
Van még egy lepkefaj, melynek a hernyóját érdemes kerülni: a Lonomia obliqua olyan mérgező, hogy Brazíliában több ember halálát is okozta, ugyanis mérge blokkolja a vér alvadási képességét.
Forrás: divany.hu