Az előző típusok csak hibridüzeműek voltak, a mostani harmadik modell (ezt jelzi a hármas szám) egy tisztán elektromos meghajtású SUV kategóriás jármű.

Polestar

A Polestar egy teljesen új márkanév – fotó: www.media.polestar.com

Terjeszkedés a nagyvilágban

A Polestar Automotive Holding UK PLC (Nasdaq: PSNY) ("Polestar") svéd prémium kategóriás elektromos járműgyártó. A göteborgi Volvo Car AB és a kínai Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd (Geely) által 2017-ben alapított Polestar a Volvo Carsszal közös technológiai és mérnöki szinergiákkal élve, ennek eredményeként jelentős gazdaságossági előnyöket élvez. A Volvo-dizájn, jellemzően az XC-széria stílusa kétségtelenül feltűnik a Polestar 3-asban.

A Polestar központja a svédországi Göteborgban található, járművei pedig jelenleg Európa, Észak-Amerika, Kína és az ázsiai–csendes-óceáni térség piacain kaphatók. A vállalat tervei szerint 2023-ra gyártmánykínálatuk a világ 30 országában lesz elérhető. A Polestar autókat jelenleg Kínában gyártják, de a közeljövőben további gyártáskapacitást terveznek az Egyesült Államokban.

Főbb jellemzők

A Polestar 3 a vállalat első SUV-ja és első olyan autója, amelyet két kontinensen terveznek gyártani. A Polestar Precept által inspirált egyedi formatervezés már debütál a sorozatgyártásban.

A teljesen elektromos, 5 üléses SUV csúcsparaméterei 380 kW (517 LE) és 910 Nm. Már most, a piaci bevezetéskor nagyon gazdag alapfelszereltséget kínál, induló ára 89.900 euró.

A skandináv minimalizmus és a letisztult vonalak, a sportos megjelenés a legfontosabb jellemzők, meghatározva az elektromos korszak SUV-ját, amit a Polestar 3 teljesen új megvilágításba helyez mint járműkategóriát.

Aerodinamikailag nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy megőrizzék a tágas és robusztus jellemzőket, ugyanakkor minimalizálják a menetellenállásokat a hatótáv javára, a forma pedig elősegítse a biztonságos közlekedést, minimalizált holtterekkel, jó kilátással. A karosszéria acélkonstrukció.

A Polestar 3 belsejében használt anyagokat fenntarthatósági szempontok alapján választották ki, miközben esztétikára és finom tapintásra törekedtek. Ezek közé tartozik a biológiailag elismert MicroTech, az állatjóléti tanúsítvánnyal rendelkező bőr és a teljes mértékben nyomon követhető gyapjúkárpitok.

A Polestar átláthatóság iránti elkötelezettségének megfelelően a gyártás megkezdésekor a Polestar 3 esetében teljes életciklus-elemzést (LCA) végeznek. Az életciklus során további értékelések következnek majd a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének folyamatos keresése érdekében.

Polestar

Polestar

Polestar

Polestar 3 – fotók: www.media.polestar.com

Műszaki adatok

• hossz x szélesség x magasság: 4900 x 2120 (tükrökkel) x 1614/1627 mm
• tengelytáv: 2985 mm
• szabad magasság: 211/201 mm
• önsúly: 2584-2670 kg
• súlyelosztás: 50/50%
• vontatási kapacitás: 2200 kg (fékezett)
• fékrendszer: hidraulikus, elöl 4 dugattyú Brembo, 400 mm-es hűtött tárcsafék, hátul egydugattyús, 390 mm-es hűtött tárcsafék
• felfüggesztés: elöl kettős keresztlengőkaros, hátul integrált lengőkaros
• fordulási körátmérő: 11,8 m szegélyek közt
• csomagtér: 480 liter, ebből 90 liter a padló alatt. Lehajtott hátsó ülésekkel 1411 liter. Elöl 32 liter.
• tetőterhelés: max. 100 kg
• akkucsomag 111 kWh, 204 cella, 17 modulban. Tápfeszültség 400 volt. Egyenárammal 250 kW-tal, váltóárammal 11 kW teljesítménnyel tölthető.

Polestar

Polestar

Polestar

Fenntartható anyagok, magas minőség, minimáldizájn és high-tech IT-alapok – fotók: www.media.polestar.com

Technológia és közlekedésbiztonság

A Polestar 3 az első olyan Polestar autó, amely a NVIDIA DRIVE központi számítógéppel rendelkezik, amelyen a Volvo Cars szoftvere fut. Az NVIDIA nagy teljesítményű autóipari platformja a mesterséges intelligencia agyaként szolgálva feldolgozza az autó számos érzékelőjéből és kamerájából származó adatokat, hogy lehetővé tegye a fejlett vezetőtámogató biztonsági funkciókat és a járművezető felügyeletét.

Az infotainmentrendszert a Qualcomm Technologies, Inc. következő generációs Snapdragon Cockpit Platformja hajtja, míg a Snapdragon Digital Chassis a nyílt és skálázható felhőalapú, összekapcsolt autóipari platformok átfogó készlete. A Snapdragon Cockpit Platform felel a biztonságos kapcsolatokért, a nagy felbontású kijelzők működéséért, a prémium minőségű térhatású hangzásért.

A Polestar 3 a Volvo Cars soron következő fejlett aktív és passzív biztonsági technológiáját hordozza, mint egy DNS-t. A belső radarérzékelők, amelyek képesek érzékelni a milliméter alatti mozgásokat az autó belsejében, védelmet nyújtanak a véletlenül bent hagyott gyermekek vagy háziállatok ellen. A rendszer a klímaberendezéssel is összekapcsolódik, hogy elkerülhető legyen a hőguta vagy a hipotermia.

Az olyan iparágvezető biztonságtechnológiai partnerekkel, mint a Zenseact, a Luminar és a Smart Eye, folytatott további együttműködések a Polestar 3-at élvonalbeli ADAS (Advanced Driver Assistance System - Élenjáró Vezetést Támogató Rendszerek) technológiával látják el, amelyek a központosított informatikai teljesítménynek köszönhetően zökkenőmentesen integrálódnak.

A Polestar 3 alapfelszereltségként összesen öt radarmodullal, öt külső kamerával és tizenkét külső ultrahangos érzékelővel rendelkezik.

Az első légterelő alatti SmartZone az előretekintő érzékelők közül többet, egy fűtött radarmodult és egy kamerát foglal magába, és a dizájn egyik jellegzetessége lesz. Belül két zárt hurkú vezetésfigyelő kamera van, a Smart Eye vezető szemkövető technológiáját most először alkalmazzák egy Polestarban. A kamerák figyelik a vezető szemét, és figyelmeztető üzeneteket, hangjelzéseket, sőt vészleállító funkciót is be tudnak indítani, ha figyelemzavart, álmos vagy szétszórt vezetőt észlelnek.

Az Android Automotive OS a Google-lal közösen fejlesztett, az autóban lévő operációs rendszer, amelynek előlapja egy 14,5 hüvelykes (368 mm-es) központi kijelző. Ez a Polestar 2-ben – a világ első, beépített Google-t tartalmazó autójában – elsőként bevezetett technológia továbbfejlesztése, valamint a funkcionalitás és a dizájn forradalma a SUV-szegmensben. Az OTA (Over-the-Air) frissítésekkel a szoftver folyamatos fejlesztését és új funkciók bevezetését teszi lehetővé anélkül, hogy szervizbe kellene menni.

Hajtáslánc

A Polestar 3 szériakivitelben csak hátsókerék-meghajtású, elektromos ikermotorral, köztük egy nyomatékelosztó, kettős tengelykapcsolóval. Ez összesen 360 kW-ot (490 LE) és 840 Nm nyomatékot produkál. Az opcionális Performance Pack csomaggal az összteljesítmény 380 kW (517 LE) és 910 Nm. Állítható egypedálos funkció is jár hozzá, valamint egy elektromos nyomatékelosztó és szabályozás a hátsó tengelyen, amely a Polestar 1-ből származik, de annak a továbbfejlesztett változata. A gyorsulás 5, illetve 4,7 másodperc 100 km/órára, a végsebesség 210 km/óra.

A hátsó villanymotorhoz is rendelkezésre áll egy leválasztó funkció, amely lehetővé teszi, hogy az autó bizonyos körülmények között csak az első villanymotorral működjön, hogy energiát takarítson meg.

A fejlett futómű-szabályozást a kétkamrás légrugózás biztosítja szériafelszereltségként, amely lehetővé teszi a Polestar 3 számára, hogy alkalmazkodjon a kényelmi és a dinamikus rugózási jellemzőkhöz, és az autó két ezredmásodpercenként (500 Hz) elektronikusan képes beállítani az aktív lengéscsillapító sebességét.

A 111 kWh-s akkumulátorcsomag akár 610 km-es (előzetes) WLTP hatótávolságot biztosít. A lítium-ion akkumulátor prizmás cellakialakítású, bóracél megerősítéssel és folyadékhűtéssel ellátott alumínium védőházban kapott helyet. Az alapfelszereltség részét képezi egy hőszivattyú, amely segíti a Polestar 3 számára a környezeti hő hasznosítását a klíma és az akkumulátor előkondicionálásához. A Polestar 3 kétirányú töltéssel is fel van szerelve, ami lehetővé teszi a jövőben a vehicle-to-grid és a plug-and-charge képességeket (hálózati betáplálás).

Felszereltség

A Polestar 2-höz hasonlóan a Polestar 3 alapfelszereltségi listája is bőséges, kevés opcióval a könnyű konfigurálhatóság és az egyszerűsített gyártási logisztika érdekében. Minden változatban megtalálható a légrugózás, a teljes hosszúságú panoráma-üvegtető, a kívül-belül teljesen LED-es világítás, a közelségérzékelővel ellátott, behúzható ajtókilincsek és a 21 colos könnyűfém keréktárcsák.

A Plus Pack és a Pilot Pack az első modellévben alapfelszereltségként jár, és egy sor prémium, luxus és kényelmi funkciót tartalmaz, mint például Bowers & Wilkins 25 hangszórós audiorendszert 3D térhatású hangzással és Dolby Atmos képességgel, lágyan záródó ajtókat, head-up kijelzőt és Pilot Assistot is kínál.

2023 második negyedévétől megrendelhető, opcionális Pilot Pack with LiDAR a Luminartól egy további NVIDIA-vezérlőegységgel, három kamerával, négy ultrahangos érzékelővel és az elülső és hátsó kamerák tisztításával egészül ki, amely különösen a nagy hatótávolságú területen pontos, valós idejű adatokat szolgáltat az autó környezetéről. Ez lehetővé teszi az autó környezetének részletesebb 3D-s letapogatását, és segít felkészíteni az autót az autonóm vezetésre.

Az opcionális Performance Pack még tovább fokozza a menetdinamikát, a maximális teljesítményt és nyomatékot (380 kW és 910 Nm), valamint a légrugózás optimalizálását. Továbbá tartalmazza az egyedi 22 colos kovácsolt könnyűfém keréktárcsákat "svéd arany" részletdekorációval.

A Polestar 3 az első autó, amely a Volvo Cars által kifejlesztett és a Volvo Carsszal közösen használt új, tisztán elektromos technológiai alapokra épül.

Piaci tervek

A tervek szerint a gyártás a Volvo Cars kínai Csengtuban található üzemében kezdődik – kezdetben az elsődleges piacokra –, majd fokozatos felfutási szakaszban 2023 közepétől, az első kiszállítások pedig 2023 negyedik negyedévében várhatóak.

A Volvo Cars dél-karolinai Ridgeville-i (Egyesült Államok) üzemében várhatóan 2024 közepe felé további gyártókapacitás indul. Ettől az időponttól kezdve az észak-amerikai és más piacok ellátása a tervek szerint Kínából az Egyesült Államokba fog átkerülni. Az első szállítások az amerikai gyárból 2024 nyarán várhatóak.

Forrás: www.media.polestar.com