Sajnos, a marhahús nehezen veszi fel a versenyt a dobogón álló csirkével és pulykával, de még a sertéshússal sem képes versenyezni. Talán az ára miatt, de a magyar jóval kevesebb marhahúst fogyaszt, mint az uniós átlagpolgár.
Persze, az is lehet, hogy sokan félnek az elkészítésétől, illetve hogy a vásárlók sokszor csalódtak már, amikor kivénhedt tejelő marhák rágós, nehezen megfővő húsát kapták a boltban. Pedig számos élettani hatás mellett a marhahús kifejezetten jóízű is.
A marhahús és általában a hús fontos fehérjeforrás, a fehérjék játszák a legfontosabb szerepet az emberi test sejtjeinek felépítésében és működésében. A megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjék hiánya a szervezet immunrendszerének leromlásához vezethet, azaz szervezetünk nem tud kellően védekezni a fertőzésekkel, allergiával, gyulladásokkal és a daganatos megbetegedésekkel szemben.
A marhahús fontos vitaminokkal van tele, nagy mennyiségben tartalmaz B1, B2, B6, B12, valamint A- és D-vitamint, továbbá ásványi anyagokkal – vas, cink, réz, mangán, szelén – látja el az emberi szervezetet – forrás: Pixabay
A hús az egyik legfontosabb koncentrált, teljes értékű és jó biológiai hasznosulású fehérjeforrásunk, már napi 50 gramm elfogyasztása is fedezi teljes esszenciálisaminosav-igényünket, illetve fehérjeszükségletünk 20%-át.
A húsfehérjék – különösen hőkezelve – ritkán váltanak ki allergiát, szemben a tej, a tojás és a szója fehérjéivel. A leggyakoribb, allergiát okozó 8 élelmiszer között nem szerepel a hús!
A marhahús fontos vitaminokkal van tele, nagy mennyiségben tartalmaz B1, B2, B6, B12, valamint A- és D-vitamint, továbbá ásványi anyagokkal – vas, cink, réz, mangán, szelén – látja el az emberi szervezetet. A benne található zsiradékok fogyasztása is fontos, mert a zsír a legnagyobb energiát adó összetevő, egyben jól raktározható energiaforrás. Elengedhetetlen a zsírban oldódó vitaminok (A-, D-, E-, K-vitaminok) táplálékból való felszívódásához, az epesavak termelődéséhez és egyes hormonok előállításához. Testünk zsírraktárai védik belső szerveink a mechanikai hatásoktól.
Jelentős cink-, foszfor- és káliumtartalma is, melyek segítik a kognitív funkciókat, a termékenységet és a nemzőképességet, a tesztoszteron normál szinten tartását, a zsírsavak anyagcseréjét, az immunrendszer működését. Az egészséges csontok, körmök, bőr és haj, a fogak és a csontok egészségének fontos támogatói. Hozzájárulnak a vérnyomás megfelelő szinten tartásához, az izmok és az idegrendszer megfelelő működéséhez.