Kobe marhahús
A kobe Japán különleges, wagyu szarvasmarhából származó húsfajtája. Ahhoz, hogy a szarvasmarhák megkapják az előkelő Kobe minősítést, a nyugat-japán Hyogo prefektúrában kell születniük, nevelkedniük, és ott kell feldolgozni is őket. Szigorú előírások alapján határozzák meg, hogy mely húsok kaphatnak eredetvédett jelölést, ezért évente csupán kb. 3000 kobe szarvasmarha kerül piacra Japánban. A tenyésztők titokban tartják, hogy pontosan miből áll az állatok étrendje, de a friss fű és a gabonában gazdag összetevők jelentős részét képezik a táplálékuknak, amelyeknek köszönhetően húsuk magasabb zsírtartalmú, de zsenge, márványszerű textúrájú lesz.
A kobe a világ egyik legdrágább húsfajtája. Ára régiónként eltérő, a prémium minőségű húsok kb. 600 000 forintnak megfelelő összegbe kerülnek kilogrammonként.
A kobe magasabb zsírtartalmú, de zsenge, márványszerű textúrájú – fotó: Shutterstock
Iberico sonka
A híres spanyol sonka egy ritka fajtából, a fekete ibériai sertés combjaiból készül. Szabadon legelésző, makkban gazdag étrendjének köszönhetően húsa lágy és különleges ízű. A sonkát több mint 3 évig érlelik, és piaci kereslettől függően egy egész comb ára akár a kétmillió forintot is elérheti.
Fehér szarvasgomba
A fehér szarvasgomba az egyik legdrágább szarvasgombafajta a világon. Magas árának egyik oka az, hogy rendkívül ritka, hiszen elsősorban Olaszország, Horvátország és Szlovénia egyes részein található meg. A magas ár másik oka pedig a speciális környezeti feltételekben rejlik: mivel a föld alatt nő, begyűjtése nagy szakértelmet igényel. Kilónkénti ára 400 000 és 1 millió forint közé tehető régiónként, illetve a termés mennyiségétől függően.
Almas kaviár
E halikrák egy nagyon ritka, melaninhiányos halfajtától, az albínó beluga tokhaltól származnak, amely csak a Fekete- és a Kaszpi-tenger bizonyos régióiban fellelhető. Úgy tartják, hogy minél idősebb az állat, annál finomabb az ikrája, ezért halászata során csak a 60 évnél idősebb egyedek jöhetnek szóba. Egy kilogramm belőle több mint 15 millió forintba kerül.
Caciocavallo podolico
Az olaszok egyik legnemesebb, legritkább és legdrágább félkemény sajtfajtája, a caciocavallo podolico kizárólag a podolica szarvasmarhafajta tejéből készül. Érlelése során kézzel nyújtják, majd speciális tárolókban, fejjel lefelé lógatják. Ennek köszönhető különleges alakja, ruganyos tapintása és erős, aromás íze. Ára kilogrammonként 800 000 forint is lehet.
Az olaszok egyik legnemesebb, legritkább és legdrágább félkemény sajtfajtája – fotó: Shutterstock
Kékúszójú tonhal
A kékúszójú tonhalat Japánban a sushi és a sashimi fő összetevőjeként kedvelik. Mivel túlhalászása miatt veszélyeztetett fajjá vált, az elmúlt évek során értéke még tovább növekedett. Ha egy japán luxusétteremben sushiként fogyasztjuk, kb. 40-50 000 forintot kell fizetnünk érte.
Elvish méz vagy tündérméz
Az istenek nektárjaként emlegetett Elvish méz vagy tündérméz különlegessége, hogy a méhek természetes környezetükben, több méter mélyen fekvő barlangokban állítják elő Törökország északkeleti régióiban. Az ásványi anyagokban gazdag környezetnek köszönhetően e mézfajta aranyló színt, különleges ízt és igen magas tápanyagtartalmat kap. Ráadásul beszerezése nagyon nehéz és veszélyes folyamat, ezért kilogrammonként akár 2 millió forint is lehet.
Densuke görögdinnye
A fekete görögdinnyeként is emlegetett gyümölcs húsa sokkal édesebb, tápanyagdúsabb, állaga pedig ropogósabb, mint a hagyományos dinnyéké. Egy egész dinnye ára körülbelül 1,8 millió forint. Ennek oka, hogy Japánban, Hokkaidó különleges, ásványi anyagokban gazdag vulkanikus talajában terem, továbbá hogy évente 10 000 darabnál nem termesztenek többet belőle.
Densuke görögdinnye – fotó: Shutterstock
Forrás: noklapja.hu
Indexkép: Shutterstock