Az uborka egy nagyon finom és egészséges zöldség, mely a nagy melegben magas víztartalmának köszönhetően a folyadékpótlást is segíti. Arról azonban, hogy héjastól vagy héj nélkül fogyasszuk, megoszlanak a vélemények. A legfrissebb kutatások szerint azok járnak jobban, akik nem hámozzák meg a zöldséget, mert így több értékes tápanyaghoz juthatnak.
Miért hámozzák meg sokan az uborkát?
Sokan azért hámozzák meg az uborkát, mert attól tartanak, hogy a héjában lévő növényvédőszer-maradványok megbetegíthetik őket. Egy 2020-as laboratóriumi vizsgálat a Spanyolországból és Hollandiából származó uborkák felében valóban peszticideket mutatott ki, azonban a növényvédő szerek mennyisége jóval a megengedett szint alatt volt.
Mások egyszerűen csak azért nem eszik meg az uborka héját, mert túl keménynek vagy túl keserűnek tartják. Ez esetben azonban elég csak levágni az uborka végét, ugyanis a legtöbb keserűanyag a zöldség végeiben található.
Az uborkahéj fogyasztásának egészségügyi előnyei
Bizonyos érvek amellett szólnak, hogy jobb, ha nem hámozzuk meg az uborkát, mert értékes tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, valamint rostot tartalmaz. Az uborka héjában sok kálium, kalcium, nátrium, foszfor, vas, A-, B- és C-vitamin van, emellett az uborka nagyon jó antioxidáns és kiváló lúgosító is, amivel támogatja az emésztést. A tápértéket tekintve tehát sokkal jobb, ha az uborkát a héjával együtt fogyasztjuk.
Az uborkahéj ráadásul finom, kellemesen édeskés, de ami a legfontosabb, hogy segít eltávolítani a méreganyagokat a szervezetből, serkenti a nyálkiválasztást, elűzi a szomjúságot, tisztítja a beleket, és ápolja a bőrt.
A tápértéket tekintve sokkal jobb, ha az uborkát a héjával együtt fogyasztjuk – fotó: Shutterstock
Ha héjastól fogyasztjuk az uborkát, lehetőleg biouborkát válasszunk, ha pedig erre nincs lehetőség, mossuk meg evés előtt, hogy eltávolítsuk róla a növényvédőszer-maradványokat és egyéb szennyeződéseket.
Forrás: divany.hu