A rizs fogyasztása számos egészségügyi előnnyel járhat, azonban jótékony hatásai akkor érvényesülnek, ha kiegyensúlyozott étkezési terv részeként kerül rendszeresen a tányérunkra.
A rizs gazdag makro- és mikrotápanyagokban, és változatosan elkészíthető: fogyaszthatjuk köretként, adhatunk hozzá zöldségeket, húsokat, fogyaszthatjuk reggelire zab helyett sós és édes változatban egyaránt. Szinte bármilyen fűszerrel ízesíthetjük, könnyen beszerezhető és megfizethető, ezért hazánkban is sokan esznek rizst akár naponta is. Mi történik, ha mindennap eszel belőle egy adagot?
• A rizs egészséges, tápanyagban gazdag gabona, amely kiváló szénhidrátforrás. Gyors energiaforrás, így ha hirtelen kell mozgósítanod az energiáidat, kitűnő választás.
• A banán, az almaszósz és a pirítós mellett a rizs a negyedik élelmiszer a BRAT-diétában, amelyek jótékonyan hatnak emésztőszervi betegségek esetén. A rizs könnyen emészthető, ami akkor is jól jön, ha szorongás vagy stressz miatt nem tudsz enni, betegség után lábadozol, vagy edzés előtt/után kell biztosítanod vagy pótolnod az energiát.
• A rizs több mint 15 esszenciális vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, beleértve a folsavat, B-vitaminokat, káliumot, magnéziumot, szelént, rostot, vasat és cinket. Fontos, hogy többféle rizst fogyassz, hiszen például a fehér és a barna rizs hasonló táplálkozási profillal rendelkezik, de a barna rizsben valamivel magasabb a kalória, a rost, a fehérje, a mangán, a szelén, a magnézium és a B-vitamin. A vadrizs és a fekete rizs magasabb antioxidáns- és alacsonyabb kalóriatartalmú, alacsonyabb glikémiás indexszel.
• Már egy adag rizs is megemelheti a vércukorszintedet: ha nem vagy elég aktív, vagy nem eszel elég fehérjét és zsírt a rizs mellé, negatívan fogja befolyásolni a vércukorszintedet. A legelőnyösebb, ha edzés előtt, után vagy séta előtt fogyasztasz rizses ételeket. Adj a rizshez zöldségeket a magasabb rostbevitel érdekében, és olyan fehérjeforrásokat, mint a hal, a tofu, a csirkehús vagy a keménytojás.
A rizs több mint 15 esszenciális vitamint és ásványi anyagot tartalmaz – fotó: Shutterstock
• A rizs jobban elraktározza a szervetlen arzént, mint más gabonafélék. A Science Daily cikke szerint már beigazolódott, hogy a rizsfogyasztás – és ezen keresztül az arzénbevitel – évente több százezer ember haláláért tehető felelőssé. Az arzénfogyasztás korlátozása érdekében érdemes olyan rizst választani, amelyet alacsonyabb arzéntartalmú területen termeltek. Ilyen például az indiai, a pakisztáni és a kaliforniai fehér basmati rizs. Fogyasztás előtt érdemes átmosni a rizst, és lehetőség szerint keverni más gabonafélékkel, például quinoával, bulgurral, kölessel vagy árpával, amelyekben általában jóval alacsonyabb az arzéntartalom.
• A rendszeres rizsfogyasztás kiszoríthatja az egyéb gabonaféléket az étrendedből, pedig a bélrendszernek szüksége van más típusú rostokra és mikroelemekre is.
Forrás: mindmegette.hu