Az utolsó füstifecskék is elhagyták Bajorországot a telet Afrikában vészelik át. Jövőre azonban visszatérnek a pajtákba és az istállókba, hogy ott fészkeljenek. Pontosabban csak visszatérnének, ugyanis könnyen lehet, hogy az élelmiszer-kereskedelem higiéniai előírásai ezt meghiúsítják. Az áruházláncok olyan tanúsítványokat követelnek a mezőgazdasági üzemektől, mint a GLOBALG.A.P. és az IFS. A probléma az, hogy ezek a tanúsítványok előírják a fecskefészkek eltávolítását. A fészkek azonban a természetvédelmi törvény szerint német földön is védettek és tilos elpusztítani őket.

Ezért a Bajor Madárvédelmi Szövetség (LBV) arra szólítja fel az élelmiszer-kiskereskedelmet, hogy vegye komolyan a természetvédelmet. A gazdák nehéz helyzetben vannak, mert úgy érzik, kénytelenek eltávolítani a fészkeket, mivel a tanúsítványok létfontosságúak számukra. Nélkülük talán nem tudnák termékeiket a nagy szupermarketeknek eladni – ez azonban ellentétes a fajvédelemmel. Az LBV rámutat, hogy a fészkek engedély nélküli eltávolítása szabálysértésnek minősül. Ha a fészekben tojások vagy fiókák is vannak, az már bűncselekménynek számít.

fecskék

Az egy fecskefészekből kikelő fiókák felnevelése során a szülőmadarak körülbelül egy kilogrammnyi rovart fogyasztanak el, ami 150 000 legyet és szúnyogot jelent – forrás: Pixabay

Pedig higiéniai szempontból felesleges az aggodalom: például ürülékfelfogó deszkákkal megakadályozható, hogy a fecskeürülék élelmiszerre kerüljön. Sok istállóban ez már jól működik. Még a tárolt gyümölcsöket és zöldségeket is lehet így védeni. A madárvédők szerint lehetetlen teljesen távol tartani a madarakat, különösen a fészkükhöz hű fecskéket.

„Egy mezőgazdasági üzem nem zárhatja el magát teljesen a természettől" – mondja az LBV. Az LBV a füstifecskéket a bajor kultúrtáj értékes részének tekinti, melyek ráadásul hasznosak a mezőgazdaság számára, mivel rovarokat esznek. Az egy fecskefészekből kikelő fiókák felnevelése során a szülőmadarak körülbelül egy kilogrammnyi rovart fogyasztanak el, ami 150 000 legyet és szúnyogot jelent. A rovarok pusztulása miatt a füstifecskék már amúgyis a veszélyeztetett fajok előrejelző listáján szerepelnek.

A GLOBALG.A.P. egyébként egy nemzetközi rendszer, amely a termelők piacra jutásának biztosítására szolgál. Az LBV által kért állásfoglalásában a GLOBALG.A.P. kijelentette, hogy a meglévő fészkeket nem szabad eltávolítani, de az újabbakat az épületek külső falára kell irányítani.

„Ez azonban a füstifecskék esetében természetüknél fogva nem lehetséges, mivel Németországban szinte kizárólag épületekben fészkelnek. Úgy látjuk, hogy a tanúsító irodákban bizonyos tudatlanság tapasztalható a fajvédelmi intézkedések terén" – reagált az LBV.

Forrás: Bayerisches Landwirtschafliches Wochenblatt