Nemrég jelent meg írásunk egy gazdáról, aki csak saját szükségletre termel nyulakat és az állatokat saját maga vakcinázza, hogy megvédje őket a mixomatózistól. Ez, a vérszívó rovarok által terjesztett betegség akár a teljes állomány pusztulását is okozhatja, igazán hatékonyan ellene csak megelőző védőoltással lehet védekezni.
Megesik, hogy az igazán kicsi, háztáji termelők felíratják állatorvossal a vakcinát, amit kiváltanak a patikában és elvégzik maguk a vakcinázást. Nagy a szórás ugyanis az állatorvosi díjak esetében, van, aki kétezer, más 8 ezer forintért injekcióz egy állatot, de létezik olyan speciális, modern készítmény is, aminek a beadása (nyilván, a termék térítési díját is belekalkulálva), közel 20 ezer forintjába kerül állatonként a gazdának. Már a 8 ezer forintos díj csupán 20 anyanyúl esetében is jelentős összeget tesz ki, így egyszerűen nem éri meg a termelés, ezért vannak, akik igyekeznek "okosban", házon belül megoldani ezt a dolgot, így maximum 500 forintos költséggel megúszható a dolog.
Ez azonban, mint arra egy állatorvos szakember felhívta a figyelmünket, törvénysértő. Állásfoglalást kértünk a NÉBIH-től és a sajtóosztálytól azt a tájékoztatást kaptuk: még ha fel is írja a vakcinát állatorvos és a patika a gazdának a rendelkezésére is bocsátja a készítményt, azt a saját állatainak sem adhatja be a gazda.
A védőoltás beadása állatorvosi tevékenységnek minősül, még akkor is, ha sokan megteszik és csak a saját állatuk esetében – forrás: Pixabay
Ugyanis a Magyar Állatorvosi Kamaráról, valamint az állatorvosi szolgáltató tevékenységről szóló, 2012. évi CXXVII. törvény 33.§ (1) bekezdése szerint az állatnak védőoltások beadása állatorvosi tevékenységnek minősül. Ugyanezen törvény 47. §-a élelmiszerlánc-felügyeleti bírság kiszabását rendeli el többek között azzal szemben, aki jogosulatlanul végez állatorvosi tevékenységet. A bírság legalacsonyabb összege százezer, legmagasabb összege tízmillió forint lehet. A bírság mértékét az eset összes körülményének figyelembevételével határozzák meg.
Egyszóval, jobb, ha saját érdekükben eltekintenek ettől a kistermelők. Előkészítés alatt áll azonban egy nagyszerű konstrukció, mint azt megtudtuk Juráskó Róberttől, a Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnökétől. Elmondta: az Állatorvostudományi Egyetemmel közös együttműködésen dolgoznak, melynek keretében a kisüzemek is egyszerűen hozzájuthatnak majd a vakcinához, az állatok oltását pedig állatorvos-hallgatók végzik el.
Segítséget jelent a háztáji nyúltartók számára a hamarosan igényelhető tenyésznövendék-nyúl támogatás is, melyet a legkisebb termelő is igénybe tud venni és akár 10 nyúl nevelésekor is jogosulttá válik rá. Ez a támogatás eddig 2 ezer forint volt anyanyulanként, mostantól 3 ezer forint állami támogatás kapható évente kétszer, januárban és júliusban.