Ha nyár, akkor kovászos uborka. Nem is kérdés, hogy megunhatatlan, de megújulásra képes. Éppen ezért nem szabad elzárkóznunk az elől, hogy ne csak a szokásos módon fogyasszuk el, hanem adjunk neki, és az összes többi nyári zöldségfélének is egy új esélyt, hogy a megszokottakon kívül újabb, hihetetlen ízélményekben részesíthessenek bennünket.
A kovászos uborka leve kiváló hűsítő lehet, és kirántva is elképesztően finom. De nagyon sok más zöldségféléből is lehet szinte pillanatok alatt egészen újat alkotni, amit ráadásul azok a gyerekek is nagyobb kedvvel fogyasztanak, akik egyébként nem túlságosan nagy rajongói a zöldségeknek. Mi, magyarok, pedig igazán lelkesek vagyunk abban, hogy a világon mindent IS kirántsunk. És szerencsére ennek a kovászos uborka is áldozata lett. De ez az áldozat igazán ízletes.
Ki mondta, hogy az uborkaszezon unalmas?
Az uborka sokunk kedvence. Fogyaszthatjuk nyersen, salátaként, vagy akár kovászos uborka formájában is. De gondoltál már rá, milyen lehet mártogatós alapanyagaként?
Kétféle módon is kapcsolatba tud kerülni a mártogatóssal, egyrészt, mint a szósz alapanyaga, másrészt mint maga a mártogatós zöldség. A mártogató szószelkészítéséhez vegyél egy közepes hosszúságú kígyóuborkát, 1 gerezd fokhagymát és 5 dl görög joghurtot. Turmixold össze az egészet és ízlés szerint adj hozzá sót, esetleg egy kevés fekete borsot, és máris kész az ínycsiklandó mártogatós alapanyag. Az uborkát vágd vékony csíkokra, és máris mártogathatod bele, az összes többi finom zöldséggel együtt.
De ha valami igazán különlegeset szeretnél, a mártogatott zöldség legyen maga az uborka, rántott formában.Bármilyen fajtája kitűnő hozzá, legyen szó akár kígyóuborkáról, akár kovászolni valóról. A kígyóuborkát vágd ujjnyi vastag szeletekre, a kovászolni való, kisebb méretű uborkákat pedig akár egyben is kiránthatod. A bunda a húsok panírozásából ismert liszt, tojás és zsemlemorzsa legyen, de ahhoz, hogy ez megmaradjon a zöldségen és sütés közben se vetkőzze le azt, ügyelj rá, hogy az uborka héj nélkül és szárazon kerüljön a lisztbe. A héja egészen biztosan le fogja dobni a panírt.
Kisütheted bő olajban, vagy akár választhatod az egészségesebb verziót, és a sütőbe téve, sütőpapírral bélelt tepsiben is ropogósra sütheted. Légkeveréses sütő esetében 220 fokon mindössze 15 percre lesz szükséged, hogy elkészítsd ezt a csodás finomságot.
A rántott kovászos uborkát muszáj kipróbálni! Fotó: Shutterstock
A rántott kovászos uborka igazi különlegesség!
Lepd meg vele a családod, vagy legyen ez a sztár a barátaiddal közös sütögetéseken! Az elkészítése igazán egyszerű: vágd félbe vagy negyedekbe a kovászos uborkát, és papírtörlővel töröld teljesen szárazra, hogy megtapadjon rajta a bunda. Hagyományosan, liszt, tojás és zsemlemorzsa felhasználásával panírozd be, majd bő olajban süsd aranybarnára.
Mit kezdhetsz az uborka levével?
Ha már a kovászos uborkánál tartunk, a levét se öntsd ki, miután felfaltátok az összes koviubit! Készíts inkább belőle kitűnő frissítő italt vagy savanykás levest.
A levéhez lehűtve igazából semmit sem kell hozzáadni, máris fogyasztható. Frissítő íze mellett az egészségedre is jótékony hatással van, hiszen rengeteg vitamint tartalmaz, és az emésztést is segíti. Éppen ezért óvatos legyél vele, hiszen az érzékenyebbek számára hasmenést is okozhat.
De térjünk vissza a kovászos uborka leveshez! Ne feledd, hogy szükség lesz hozzá néhány koviubira is, így ne várj addig, amíg az összes elfogyott az üvegből és már csak a leve maradt. Vegyél 4 közepes nagyságú koviubit, hozzá 3 dl levet, 3 dl hideg, leszűrt zöldségleves alaplevet, 3 dl natúr joghurtot, fél gerezd reszelt fokhagymát és az egészet turmixold össze. Pár órára, vagy akár egy egész éjszakára tedd hűtőbe, majd másnap vedd elő, tedd tányérokba, és ha igazán menő szeretnél lenni, akkor koronázd meg frissen sütött, ropogós szalonnával, amit a tetejére teszel. Ha pedig igazi ízbombát szeretnél robbantani, kínálj hozzá fokhagymás pirítós kockákat.
Mi a helyzet a sárgarépával?
Kiskorodban neked is folyton azt mondták, hogy ahhoz, hogy szépen tudj fütyülni, jó sok sárgarépát kell enned? Na, ennek a tudományos bizonyítékait sajnos nem fogod megtalálni a cikkünkben, de van egy jó hírünk! Ha valami igazán finomra vágysz, ne csak nyersen fogyaszd, hanem rántsd ki! Azért, hogy kellően puha legyen, előtte főzd meg. A legjobb, ha zöldséglevest készítesz, és abból emelsz ki pár nagyobb répát. A kirántás előtt hagyd kihűlni és törölgesd át papírtörővel, hogy jól meg tudjon tapadni rajta a liszt, a tojás és a zsemlemorzsa. Ezután már csak forró olajba kell dobálnod és perceken belül készen is van a remek rántott sárgarépa! Azok a gyerekek is szeretni fogják, akikkel egyébként közelharcot kell vívni azért, hogy zöldséget egyenek.
Egészséges és finom a zöldségekből készült chips. Fotó: Shutterstock
Chips másként, a kertedből
Ha nem tudsz ellenállni a chipsnek, de valami igazán finomat és egészségeset szeretnél, akkor szintén a sárgarépát vagy batátát tudjuk ajánlani. Reszeld le olyan vékony karikákra, amilyen az ideáis chips-vastagság, majd tedd sütőpapírral bélelt tepsibe úgy, hogy a szeletek ne legyenek egymással fedésben. Locsold meg egy kevés olívaolajjal, sózd és borsozd ízlés szerint, majd 180 fokos sütőben 10 perc alatt süsd aranybarnára.
Egyet azonban tudnod kell! Ha egyszer megízlelte a család, soha többé nem fognak leszokni róla!