Az avokádó rendkívül finom és egészséges, mégis, valahogy csak nagyon ritkán fogyasztjuk. Pedig, ha az egészségünkre gyakorolt hatását nézzük, sokkal gyakrabban kellene, hogy a tányérunkra kerüljön.

Ráadásul igazán könnyen hozzá is lehet jutni, hiszen szinte egész évben ott van a boltok polcain. Sőt, akár még mi is termeszthetjük az avokádót otthon. Ha pedig már ott van, ne csak a húsát, a magját is hasznosítsuk, nagyon is megéri! Azonban a kutyákat tartsuk tőle távol, mivel a magtól megfulladhatnak, és az avokádó húsa sem tesz jót nekik! De magunkat ne tartsuk távol tőle. Az avokádó igazán különleges, még vendégváró fogásként is.

avokádó mag

Az avokádónak nem csupán a húsa, de a magja is aranyat ér! Fotó: Shutterstock

Ismerkedj meg közelebbről az avokádóval!

Az avokádó a babérfélék családjába tartozik. Ez az örökzöld fa akár 20 méter magasra is meg tud nőni, és Közép-Amerikában honos. Bár enyhén fagytűrő, azért leginkább a 13 Celsius-fok feletti hőmérsékletet kedveli. A fák körülbelül 5 éves korukra fordulnak termőre, és évente átlagosan 20 kg termést hoznak.

Bár az avokádónak több, mint ezer különböző típusa van, de a leggyakrabban a Haas avokádóval találkozhatunk a boltok zöldségosztályain. Az avokádó termését aligátorkörtének is nevezik, hiszen alakja hasonlít a körtéjéhez. A termése akár a 30 cm-es hosszúságot is képes elérni. Az avokádó csakis érett állapotában fogyasztható. Erre pedig nagyon hamar rá fogunk döbbenni, mert éretlenül bizony kőkemény. Azonban pár nap alatt képes beérni és megpuhulni, amikor pedig már igazán nagyon finom.

A magját el kell távolítani, a húsát pedig ki szokták vájni, majd összekeverik sóval, borssal, hagymával, esetleg citromlével, és visszatöltik a héjába. Van, ahol cukrozva fogyasztják, míg máshol jégkrémet és tejes italokat készítenek belőle.

A guacamole igazán kedvelt étel, amelyet szintén az avokádóból készítenek. Ezt az azték eredetű, avokádóból készült ételt mindenkinek ki kell próbálnia. A leggyakrabban készített recept szerint fel kell vágni az avokádó húsát, majd apróra vágott fehér hagymát, koriandert, chilit, kimagozott paradicsomot és citrom, vagy lime levét kell hozzáadni. A guacamolét mártásként szokták fogyasztani, legtöbbször tortillába töltve. Még nemzeti guacamole napot is kapott a mexikói függetlenség napjával egy napon, amelyet szeptember 16-án ünnepelnek.

Az avokádó tele van többszörösen telítetlen zsírsavakkal. A benne található B-vitaminok nagyban hozzájárulnak a melatonin termeléshez, így segítik a pihentető alvást. Ezen kívül az érett avokádóban sok A-, B1-, B2-, C- és E-vitamin található. Sőt, még afrodiziákumként is számon tartják, magas olajtartalma miatt pedig kiváló bőrápoló. Segít az ekcéma kezelésében, belsőleg pedig hatásos az ízületi fájdalmak ellen, és még a koleszterinszintet is csökkenti.

Az avokádó sok káliumot, foszfort, vasat, nátriumot valamint kalciumot és magnéziumot is tartalmaz, és igazán jó hatással van a szív- és érrendszeri problémákra. A belőle készített szirup enyhíti a reumatikus fájdalmakat, de amennyiben valaki véralvadásgátló gyógyszereket szed, az avokádó fogyasztása befolyásolhatja azok hatását, így inkább ebben az esetben nem javasolt a fogyasztása.

Saját avokádó? Egyáltalán nem olyan nehéz, mint gondolnád!

Az avokádómag hajtatásához szúrjunk három fogpiszkálót a magba úgy, hogy a mag csúcsos fele felfelé, lapos fele pedig a pohár alja felé nézzen. Ezek fogják tartani a magot végig, a csírázás alatt. A pohárba annyi vizet töltsünk, hogy a magot félig lepje el, majd tartsuk meleg helyen, és a mag 2-6 hét alatt ki fog csírázni. Amint a növény eléri a körülbelül 15 cm-es magasságot, vágjuk vissza a felére, hogy még erősebbek legyenek a gyökerei. Amikor pedig megjelennek a levelei, nyugodtan ültessük el egy cserép virágföldbe.

Fontos, hogy sok fényre van szüksége, de tartsuk távol a közvetlen napsugárzástól. A földjét folyamatosan nedvesen kell tartani, de nem panghat alatta a víz. Amikor az avokádó a növekedési időszakában van, tápoldatra van szüksége, melyben egyenlő arányban nitrogén, foszfor és kálium van.

Az avokádót minden tavasszal át kell ültetni, és metszésre is szüksége van, amint 30 cm lesz a magassága. Vágjuk vissza a felére, így új leveleket és hajtásokat tud hozni. Ezeket az új hajtásokat is csípjük vissza, amikor nagyobbak lesznek, mert így lesznek szép elágazások a növényen.

avokádó

Akár még otthon is lehet saját avokádónk. Fogyasszuk rendszeresen, mert nagyon egészséges! Fotó: Shutterstock

Ha túlöntözzük, a szára petyhüdté válik, levelei pedig  összepöndörödnek, ellenben ha túlságosan kevés vizet adtunk neki, akkor a levelei elszáradnak és lehullanak.

Ki ne dobd az avokádó magját!

Az avokádónak nem csak a húsa, de a magja is igazán egészséges. Sőt, a benne lévő aminosavak 70 százaléka az avokádó magjában koncentrálódik. A magból kinyerhető olaj csökkenti a koleszterinszintet, és segít megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket.

Az avokádó magja ezen kívül gazdag oldható rostokban. Ezek segítik a gyomor- és bélrendszer működését. A magban található anyagok segítenek megelőzni a gyomorfekélyt, és a vírusos és bakteriális fertőzéseket. Az avokádó magja még a hasmenés leküzdésében is segít. Ezen kívül erősíti az immunrendszert, magas antioxidáns-tartalma lassítja a sejtek öregedési folyamatát, és még a kollagént is felszaporítja a bőrben.

De még a hajunk is hálás lesz érte, hiszen csillogóvá és korpamentessé képes azt tenni. Az avokádó mag kiváló az izom-és ízületi fájdalmak enyhítésére, energiát ad, és csökkenti a szorongást.

Ahhoz, hogy az avokádó magját hasznosítani tudjuk, távolítsuk el a barna bőrét, majd reszeljük le porrá. Az őrleményt 10 percig főzzük lobogó vízben, majd hagyjuk 5 percig pihenni. A massza már szinte bármibe belekeverhető, legyen szó salátáról, köretről, vagy húsételekről, tésztákról. Azt is megtehetjük, hogy a lehűtés után porrá őröljük, így sokáig el tudjuk tartani.

Kerüljön hát avokádó minél gyakrabban az asztalunkra.