A tojás rendkívül értékes tápanyagokat tartalmaz, azonban elkészítési módjától is nagymértékben függ, hogy hasznos lesz-e a szervezetünk számára.

A tojás és a koleszterin

A tojásban eredeti funkciójánál fogva megtalálható minden összetevő, ami egy szervezet növekedéséhez szükséges. Vitamintartalmán túl előnye az is, hogy könnyen előállítható, egyszerű hozzáférni, és nem drága, különösen a tápértékéhez viszonyítva.

Ám a tojásról köztudott, hogy magas a koleszterintartalma, amit tudományos vizsgálatok rendszeresen összekapcsolnak a szívbetegségek fokozott kockázatával. Egy tojássárgája körülbelül 185 milligramm koleszterint tartalmaz, ami több mint a fele a 300 mg-os napi ajánlásnak.

A koleszterinre rendszerint úgy gondolunk, mint valami ártalmas anyagra, pedig szervezetünknek szüksége van rá a D-vitamin, a tesztoszteron és ösztrogén hormonok előállításához is. A koleszterinmennyiséget a saját szervezetünk is képes előállítani, de felvesszük a táplálékunkból is. A koleszterint a testünkben a vér lipoprotein molekulái szállítják. Minden emberben más a lipoproteinek kombinációja, és ennek az egyedi összeállításnak jelentős szerepe van abban, hogy az adott egyénnél mekkora a szívbetegség kialakulásának kockázata. Az alacsony sűrűségű lipoproteint (LDL) nevezik "rossz" koleszterinnek. Ez ugyanis a májból átjut az artériákba és a test szöveteibe, ami végül a koleszterin felhalmozódását eredményezheti az erek falában, megnövelve a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát.

Tojásfogyasztás pró és kontra

Egyes országok étrendi ajánlásai már nem tartalmazzák a koleszterin korlátozását, hanem a hangsúlyt a telített zsírok fogyasztásának korlátozására helyezik, hiszen valójában ezek növelik meg a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét. Különösen a transzzsírokat tartalmazó élelmiszerek emelik meg az LDL-szintet. A tojás viszont a garnélarák mellett az egyetlen magas koleszterinszintű, de alacsony telített zsírtartalmú élelmiszer.

Elizabeth Johnson, a bostoni Tufts Egyetem táplálkozástudományi szakértője és kollégái 40 tanulmányt áttekintve nem találtak meggyőző bizonyítékot az étrendi koleszterin és a szívbetegség kapcsolatáról. Sőt, ha a koleszterin tojásból származik, még előnyös is lehet, arról nem is beszélve, hogy némi koleszterin hasznos a szervezetünknek. A nagy sűrűségű lipoprotein (HDL) koleszterin a májba jut, ahol lebomlik és távozik a testből. Az orvosok úgy gondolják, hogy a HDL-nek védő hatása van a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben, mivel megakadályozza a koleszterin felszaporodását a vérben.

Más kutatások viszont megkérdőjelezik azt, hogy a tojás nem káros az egészségre. Egy tanulmányban 30 ezer felnőtt adatait vizsgálták, akiket átlagosan 17 évig kísértek figyelemmel, és arra jutottak, hogy minden további fél tojás naponta erősen kapcsolódik a szívbetegségek és a halál magasabb kockázatához.

Kínában egy félmillió felnőttet érintő elemzés az előbbinek éppen az ellenkezőjét találta, azaz hogy a tojásfogyasztás a szívbetegségek alacsonyabb kockázatával társult. Azoknál, akik minden nap ettek tojást, 18 százalékkal alacsonyabb volt a szívbetegség miatti halál kockázata, és 28 százalékkal alacsonyabb a stroke miatti halál kockázata, mint azoknál, akik nem ettek tojást.

A tudomány álláspontja tehát továbbra sem egyértelmű a tojásfogyasztást és annak mennyiségét illetően. Érdemes beilleszteni a tojást az étrendünkbe, azonban ne vigyük túlzásba a fogyasztását. A kulcs tehát itt is a mértékletesség.

Minden bizonnyal egy egészséges ember főtt tojásból akár heti hat darabot is nyugodtan elfogyaszthat anélkül, hogy szív- és érrendszeri betegség kialakulásától kellene tartania.

tojás

A tojásban eredeti funkciójánál fogva megtalálható minden összetevő, ami egy szervezet növekedéséhez szükséges – fotó: Shutterstock

Hogyan érdemes elkészíteni a tojást?

A tükörtojás és a rántotta hátránya, hogy viseli mindannak a zsíradéknak a hátulütőit, melyet a sütés során használunk. Az egészségünk szempontjából tehát a főtt tojás a legelőnyösebb.

A tojás egészségügyi előnyei

A tojás vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. Bővelkedik B-vitaminokban (pantoténsav, biotin, niacin, folsav), valamint A-, D-, E- és K-vitaminban. Ásványianyag-tartalma is említésre méltó, hiszen gazdag nátriumban, káliumban, kalciumban, magnéziumban, foszforban, cinkben, vasban, foszforban, rézben, de jelentős a kén- és klórtartalma is.

A tojás rendelkezik továbbá a szervezet működéséhez szükséges esszenciális aminosavakkal, valamint kiváló fehérjeforrás: a tyúktojás 10 dkg fehérjéjében 13 gramm, míg sárgájában 17 gramm fehérjét tartalmaz. A tojás telítetlen és telített zsírsavakat is tartalmaz, melyek közül a lecitin csökkenti a koleszterinszintet, védi az érfalakat és a vastagbél nyálkahártyáját.

A tojás ízületi fájdalmak esetén is hatékony segítség lehet, sőt a hajnak, a bőrnek és a memóriának is jót tesz.

A tojásnak magas az antioxidánstartalma, amivel védi a sejteket a szabad gyökök okozta káros hatástól. D-vitamin-tartalmának az immunrendszer normál működésében van jelentős szerepe, B-vitamin- és szeléntartalmának pedig az immunerősítő hatásukon túl a pajzsmirigy normál működésének fenntartásában.

A tojás gazdag forrása a kolinnak is, ami a máj és az agy megfelelő működésében, az idegrendszer és az izmok egészségében és a normál anyagcsere fenntartásában játszik kiemelkedő szerepet.

főtt tojás

Érdemes a főtt tojást beépíteni az étrendünkbe – fotó: Shutterstock

A tojás eltarthatósága

Magyarországon úgy tartjuk, hogy egy ép nyers tojás hűtőben kb. három hétig, egy főtt tojás pedig maximum egy hétig tárolható.

Kínában viszont előszeretettel fogyasztják például a száznapos tojást – azaz egy száz napra oltott mészből, faszénből, sóból és vízből álló elegyben pihentetett nyers kacsa- vagy tyúktojást –, amelynek eredménye egy borostyános színű, zselészerű tojásfehérje és egy zöldes sárgája, amely nagyon különleges előételnek, szójaszósszal, gyömbérrel vagy ecettel fogyasztott ínyencségnek számít.

Egy érdekesség: a tojásrúd

Tudtad, hogy létezik rúd formában előállított tojás is? Ez valóban tojásból készül, de a könnyebb szeletelhetőség és felhasználhatóság érdekében szabályos formára „öntik".

Ha pedig a fehérjebevitel a lényeg, és a zsírt mellőzni szeretnéd, ennek a rúdnak létezik diétás változata is, a tojásfehérjerúd is, mely bárhol felvágva egy főtt tojás fehérjéjének képét mutatja, és a hűtőben tovább eláll, mint az eredeti főtt tojás.

Forrás: divany.hu, hazipatika.com