Az Európai Unióban Olaszország az első, amely nemet mondott az úgynevezett tenyésztett hús és az abból származó készítmények gyártására és forgalmazására – írja a magyarnemzet.hu.
A képviselőház 159 igen, 53 nem szavazattal és 34 tartózkodással elfogadta a Francesco Lollobrigida mezőgazdasági miniszter nevével fémjelzett törvényt.
A laboratóriumban, őssejtből tenyésztett hús betiltását az elsők között a Coldiretti kistermelői szövetség szorgalmazta. A kérdés évekig tartó politikai vitákat gerjesztett, a törvényről való szavazás közben pedig a képviselőház épülete előtt tüntettek a Coldiretti tagjai, valamint a +Europa nevű párt politikusai.
A +Europa tüntetői azt hirdették, hogy "a mesterséges hús ellenzői a tudatlanságot tenyésztik, a mesterséges hús betiltása tudományellenes és Olaszország-ellenes", míg a Coldiretti kistermelői szövetség amellett állt ki, hogy Olaszországban az élelmiszerek a kultúra és a hagyomány szerves részeit képviselik, és a minőségi termékek védelme elsődleges. A véleménykülönbség összeszólalkozáshoz, majd egymás lökdöséséhez vezetett, így végül a rendőrségnek kellett közbeavatkoznia.
Az Európai Unióban Olaszország az első, amely nemet mondott a tenyésztett hús gyártására és forgalmazására – fotó: Shutterstock
Európában ez az első jogi tiltás a laboratóriumban készült élelmiszerekkel szemben, és a törvény az olasz gasztronómia mellett a munkahelyek, a környezet és a kultúra védelmét, a hagyományos hústermelésből élő gazdák egzisztenciáját is hivatott védeni – írja a termeszeti.hu.