A Sempervivum tectorum, vagyis a kövirózsa természetes élőhelyén védett, de sok kertben, teraszon megtalálható. Latin nevével ellentétben nem él örökké; ha virágba borul, akkor az anyatő elpusztul. Előtte általában sok kis apró növény jelenik meg, melyek az anyanövény indáin fejlődnek ki, és saját gyökeret növesztenek.

Segíti a sebgyógyulást

A népi gyógyászatban régóta alkalmazzák sebek gyógyítására: kisebb vágások, horzsolások kezelésére kiválóan alkalmas. Összezúzott levelét helyezzük a sérült területre, azonban fontos tudni, hogy csak a bőr felületi sérüléseinek kezelésére alkalmas, nyílt seb ellátására nem.

Ha leégünk a napon, akkor is a segítségünkre lehet, ugyanis nyugtatja a kipirosodott bőrt, enyhíti a fájdalmat, és gyorsítja a gyógyulást. Ezt a hatását a kutatások is igazolták. Az ismert szerves savak és flavonoidok mellett a kövirózsában két ritka természetes komponenst azonosítottak, a polialkoholt és a szedoheptulózt – ez utóbbi magas koncentrációja fokozza a hámsejtek szaporodását.

Kövirózsával a fülfájás, fülgyulladás ellen

Fülgyulladás kezelésére ajánlott a kövirózsa levelének levéből egy-két cseppet a fülbe csöppenteni. Klinikai tesztekben a középfülgyulladáshoz köthető baktériumok ellen antimikrobiális hatása volt a kövirózsa levének.

Herpesz, pattanás, afta gyógyítása kövirózsával

Pattanások, herpesz és a szánk belsejében megjelenő afta ellen is hatásosnak bizonyul a népi tapasztalatok alapján. Egyrészt felveszi a harcot a megjelenő kórokozókkal, másrészt elősegíti a gyógyulást. Törjünk le egy levelet, vágjuk ketté hosszában, és a belső felével naponta többször kenjük be az érintett részt.

A kövirózsát gyakran ültetik sziklakertbe, de akár kőkerítéseken, az erkélyen vagy az ablakpárkányon is megél. Igénytelen, jól tűri a szárazságot, a tűző napot és a fagyokat is. Arra figyeljünk, hogy ne locsoljuk túl, mert a túl sok vizet nem szereti.

Olvasd el a témában alábbi cikkünket is:

Ezek a növények segítik legjobban a sebgyógyulást

Forrás: divany.hu

Indexkép: Pixabay