A március-április elején tapasztalt kora nyári időjárás felgyorsította a természetet. A 20°C körüli hőmérséklet hatására a gyümölcsfák többsége virágot bontott. A szőlőültetvényekben intenzív a könnyezés, a vesszőkön lévő rügyek megduzzadtak, barkás állapotban vannak. Mondhatnánk, minden rendben, teszi a dolgát a természet, hátra dőlhetünk. Az időjárás szélsőségei azonban gyakran okoznak fejtörést, ezekre választ kell adni. Ilyen az ültetvények kondíciójának fenntartása, a megfelelő tartaléktápanyag-képzés.
Milyen állapotban vannak a szőlőállományok?
A gyümölcsfáknál lombon keresztül kijuttatott tápelemekkel tudjuk a sejtkoncentrációt növelni, csökkentve a tavaszi fagykárt. Szőlőben az elmúlt években nem a téli fagy okozott gondot, inkább a májusi fagyok. Alapelv, hogy tartsuk jó kondícióban a tőkét, ez fontos része az abiotikus stresszel szembeni küzdelemnek. A Yara nagy tapasztalattal rendelkezik a szőlő és gyümölcs tápanyagellátásban. Visszatekintve a tavalyi évre, ősszel jó kondícióban ment a szőlő a nyugalmi időszakba, elegendő csapadék volt a szüret után a tápanyag-beépüléshez. A vesszők állapota biztató, a 2022. év időjárásának káros hatásain (tavaszi fagy, jégeső, aszály) túljutott a szőlő, ha ügyeltünk a tápanyagra. A legfontosabb feladat a jelenlegi jó kondíció megőrzése az előttünk álló vegetációban.
YaraMila Complex szőlőben – forrás: Yara Hungária Kft.
Figyeljünk a tápanyag-ellátásra
Tavaszi alaptrágyázás
Tavaszi alaptrágyázásra a YaraMila Cropcare, YaraRega, és YaraMila Complex komplex kertészeti műtrágyát javasoljuk. A szükséges mennyiséget talajvizsgálati eredmény alapján határozzuk meg. (Talajvizsgálat hiányában a minimum mennyiség 250-300 kg, ezzel nagyot nem tévedhetünk.)
Tavasszal a talajból a foszforfelvétel korlátozott, a talajhőmérséklet és a kémhatás okán. Ha nem áll rendelkezésre felvehető foszfor, akkor a gyökérfejlődés, és a nagy energiaigényű folyamatok gátoltak; például a hajtásfejlődés és a virágzás is. Amikor az említett okok miatt a gyökéren keresztüli tápanyagfelvétel gátolt, különösen fontos a lombtrágyák használata. Ehhez a YaraVita termékeket javasoljuk, melyek több mint 60 éves fejlesztői munka eredményei.
Hajtásfejlődés és bogyókötődés
A hajtásfejlődés és kötődés időszakában a Yara Vita Frutrel biztosítja a megfelelő foszforellátást, mellette műtrágya komplex tápanyagtartalma biztosítja a virágzás-kötődéshez szükséges tápelemeket. Össz-tápelemtartalma 749(!) gramm literenként. Javasolt dózisa 2,5-3 l/ha, ezt több alkalommal érdemes megismételni. A YaraVita lombtrágyákra jellemző, hogy jól megtapadnak a felületen, a felületi feszültség csökkentő adalék segíti a permetlé egyenletes eloszlását a levélen.
A bogyókötődés után a lombtrágyázást folytani kell. Ebben az időszakban legintenzívebb a bogyó sejtosztódás és sejtnövekedésének folyamata. Ez a folyamat nagy energia és tápanyagigényű. Azt is figyelembe kell venni, hogy a csapadék általában limitált a kötődés-zsendülés időszakban, ez a talaj tápanyagszolgáltatását is korlátozhatja. Ilyenkor javasoljuk a YaraVita Universal Bio terméket.
Stresszkezelés
Az abiotikus stresszhelyzetkezeléshez az új termékünk a YaraAmplix Optivi biostimulátort ajánljuk. Utolsó kezelésre a YaraVita Safe-K az ajánlat, minimum 5 l/ha dózisban.
A Yara technológiával megelőzzük a tápelemhiány negatív hatásait, és megteremtjük a minőségi bor alapjait.
A lombtrágyák, biostimulátorok növényvédő szerekkel való keverhetősége ellenőrizhető a TankMix adatbázisban (https://app.yaraplus.com).
Az okszerű, jól összeállított tápanyagellátás a jövedelmező szőlőtermesztés szegletköve. A technológiával kapcsolatosan keresse 2025-ben is Yara csapatát, beszerzéssel kapcsolatban a kereskedők elérhetősége a www.yara.hu oldalon található.
Ne a gyártó, ne az ár, hanem a hatóanyag-tartalom és az ár viszonya alapján válasszon lombtrágyát. Az alacsonyabb ár alacsony beltartalom esetén félrevezető lehet. Döntsön felelősségteljesen; számoljon, megéri!
Tóth Gábor szaktanácsadó
Yara Hungária Kft.
Indexkép: Shutterstock |